STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON ZASOBY STRONY WWW KRAJOWEJ RADY PZD ZASOBY STRONY WWW OKRĘGOWEGO ZARZĄDU ŚLĄSKIEGO PZD BROSZURY KOMISJA REWIZYJNA NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE BIULETYNY SZKOLENIA W DELEGATURZE PZD W GLIWICACH

baner codzienniepomagam.pl

 

KOMUNIKATY

<< Nowsze  Starsze >>

NSA – sprzedaż altany wolna od podatku PIT - 26.05.2017

Napisany przez delegatura 2017-05-30 09:17:33 CEST

Na stronie Naczelnego Sądu Administracyjnego pojawiło się uzasadnienie korzystnego dla działkowców wyroku w sprawie opodatkowania sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce (sygn. akt II FSK 3660/16). Sąd w pełni podzielił w nim stanowisko działkowca, reprezentowanego przez doradcę podatkowego Mariusza Przyborowskiego, i utrzymał w mocy korzystny dla działkowców wyrok WSA w Bydgoszczy (sygn. akt I Sa/Bd 526/16). Tym samym NSA potwierdził, że dzięki specyficznym regulacjom zawartym w ustawie o ROD, zbywając własność altany i pozostałych naniesień i nasadzeń (przy okazji przenoszenia prawa do działki) działkowiec z reguły skorzysta ze zwolnienia podatkowego.

Oddalając skargę kasacyjną Ministra Finansów, NSA stwierdził bowiem, że: „Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy ROD nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność. Powyższy przepis zawiera regulacje, które istniały na gruncie poprzedniej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8 lipca 2005 r., gdzie w art. 15 ust. 2 funkcjonował tożsamy zapis. Przepis ten stanowi więc wyjątek od ogólnej reguły zawartej w art. 48 Kodeksu cywilnego. Rodzinne ogrody działkowe zakładane są na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz Polskiego Związku Działkowców. Nie stanowią one własności użytkownika działki. Zgodnie z zasadą lex specialis derogat legi generali ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych ma pierwszeństwo przed zastosowaniem przepisów kodeksu cywilnego. Tak więc, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy ROD nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych użytkownika działki, stanowią jego własność. Użytkownik działki nie jest natomiast właścicielem gruntu. Ponadto art. 15 ust. 2 ustawy ROD stanowi lex specialis do art. 47 i 48 Kodeksu cywilnego. Zatem użytkownik jest właścicielem rzeczy znajdujących się na terenie ogrodu działkowego”

W konsekwencji, wg. Sądu przychód ze sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce należy zakwalifikować jako przychód ze zbycia rzeczy (tj. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) u.p.d.o.f Powyższy sposób kwalifikacji sprzedaży oznacza, że działkowiec będzie musiał zapłacić PIT od nasadzeń i naniesień tylko wtedy, gdy dokona ich sprzedaży przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Odnosząc się do korzystnego dla swego klienta wyroku mec. M. Przyborowski stwierdził:

Jako, że sprawa dotyczyła interpretacji indywidualnej, wydany wyrok zobliguje Ministra Finansów (obecnie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej) do wydania korzystnej interpretacji na rzecz mojej klientki. Następnym krokiem będzie wystąpienie do właściwego urzędu skarbowego o zwrot nienależnie zapłaconego podatku z tytułu „sprzedaży działki”. Niemniej jednak, w moim przekonaniu, rozstrzygnięcie NSA daje szansę dla wszystkich byłych działkowców, którzy dotychczas zgodnie z interpretacją Ministerstwa uiścili (przy sprzedaży altany) podatek dochodowy z tego tytułu - mogą spróbować wystąpić o jego zwrot. O ile bowiem w Polsce nie istnieje prawo precedensowe, to w chwili obecnej już nie tylko ośrodek w Bydgoszczy, ale również NSA prezentuje korzystny dla działkowców pogląd. Tym samym można mieć nadzieje, że wpłynie to na inne WSA, a w dalszej kolejności na poglądy Ministerstwa Finansów.

Ze względu na okresy przedawnienia o zwrot nienależnie zapłaconego podatku mogą wystąpić działkowcy, którzy sprzedaży naniesień i nasadzeń dokonali nie wcześniej niż w 2011 roku. Dla tych podatników ostateczny termin na złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty upływa z końcem 2017 roku.

BP

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl


W dniach 20-21 maja 2017r przedstawiciele OZ Śl. Delegatury Gliwice uczestniczyli w Targach Wnętrz i Ogrodów

Napisany przez delegatura 2017-05-24 17:38:15 CEST

      W dniach 20-21 maja 2017r przedstawiciele OZ Śl. Delegatury Gliwice uczestniczyli w Targach Wnętrz i Ogrodów. Mając do dyspozycji boks wystawowy prezentowaliśmy porady ogrodnicze w formie tablic poglądowych oraz literatury na temat ekologicznych upraw. Szczegółowych informacji i porad na tematy upraw, ochrony roślin , kompostowania, zwalczania chorób i szkodników udzielał Instruktor Krajowy Społecznych Służb Instruktorskich Henryk Terelak. Swoim doświadczeniem w sprawach prawa w PZD oraz sposobu załatwiania nurtujących działkowców spraw, dzielili się: Barbara Głogowska - sekretarz Delegatury i przewodniczący Delegatury- Stanisław Kalisz.

      Targi odbywały się na terenie Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej przy ul. Kaszubskiej w Gliwicach. Uroczystego otwarcia dokonali pani Wioletta Ochman – właścicielka Agencji Informacyjno – Reklamowej „Promocja” w towarzystwie dziekana Wydziału Architektury Politechniki Śl. dr . hab. inż. pana Krzysztofa Rostańskiego oraz dr . hab. inż. architekta pana Grzegorza Nawrota.

      W drugi dzień targów oceniono stanowiska oraz prezentowane artykuły i technologie, po czym przyznano nagrody w postaci efektownych, pucharów i plakietek. Dla nas wyjątkowo miłe były spotkania z działkowcami nie tylko z rejonu naszej Delegatury. Mieliśmy okazję na wymianę doświadczeń i refleksji z użytkownikami działek z Zabrza, Tarnowskich Gór , Rudy Śl. a nawet Opola.

      Dużym powodzeniem cieszył się kiermasz roślin gdzie można było znaleźć mnóstwo ciekawych okazów. Tu spotykaliśmy największe rzesze działkowców robiących zakupy. Dlatego też, powodzeniem cieszyła się nasza akcja rozdawania efektownych kalendarzy PZD pomiędzy kupującymi. Wśród odwiedzających nasz boks zainteresowaniem cieszyła się nasza związkowa gazetka „Zielona Rzeczpospolita”, która przybliżała problemy działkowców PZD.

      Jeśli udało nam się dotrzeć z naszą wiedzą oraz problemami PZD do większej grupy osób to uważamy te Targi za udane.

Barbara Głogowska















VII ŚLĄSKIE TARGI WNĘTRZ HOME&GARDEN 2017 GLIWICE 20-21.05.

Napisany przez delegatura 2017-05-05 12:12:51 CEST




Branże prezentujące się na targach to: meble, ceramika łazienkowa, kuchnie, sprzęt AGD i TV, oświetlenie, systemy dekoracji ścian, okna, drzwi, kominki, sauny, meble Spa & Wellness, projektanci wnętrz, architekci, deweloperzy, floryści, meble ogrodowe, domy ogrodowe. Jeśli ktoś planuje swój „ciepły kąt”, chce zasięgnąć porad architektów, projektantów wnętrz, chce poznać nowości w systemie dekoracji ścian, wystroju wnętrz, okien powinien koniecznie odwiedzić Targi Wnętrz Home & Garden.

Termin Targów: 20-21.05.2017r.
Miejsce: Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej, ul. Kaszubska 28
Godziny otwarcia: sobota, godz. 10:00 do 17:00 niedziela, godz. 10:00 do 17:00

Serdecznie zapraszamy !

LINK do strony WWW organizatora oraz darmowego biletu wstępu


Biuro Prawne w Krajowej Radzie już działa!

Napisany przez delegatura 2017-02-02 19:25:04 CET

Od 1 lutego 2017 roku w Krajowej Radzie pracę rozpoczęło Biuro Prawne Polskiego Związku Działkowców, które zostało powołane decyzją Prezydium KR PZD. Jego powstanie jest odpowiedzią na potrzeby struktur związkowych oraz coraz większej ilości spraw o charakterze prawnym, które potrzebują nie tylko stałego nadzoru, ale także sprawnego i rzeczowego analizowania oraz merytorycznego opracowywania. Dyrektorem Biura został mec. Bartłomiej Piech, zaś zastępca dyrektora mec. Tomasz Terlecki. W biurze pracować będzie w sumie czterech prawników.

Biuro Prawne odpowiedzialne ma być za świadczenie pomocy prawnej na rzecz jednostki krajowej PZD tj. Krajowej Rady, Prezydium Krajowej Rady, Krajowej Komisji Rewizyjnej oraz Biura Krajowej Rady, a także będzie koordynować i nadzorować działalność prawną jednostek organizacyjnych PZD w zakresie prowadzonych spraw sądowych, sądowo-administracyjnych i administracyjnych.

Ponadto pracownicy Biura Prawnego zajmą się nie tylko prowadzeniem spraw, ale także badaniem zasadności roszczeń zgłaszanych wobec PZD, wydawanie opinii prawnych w pojawiających się sprawach, opiniowaniem pod względem prawnym projektów uchwał Krajowej Rady i Prezydium Krajowej Rady, zarządzeń, umów i innych dokumentów, które mogą wywołać skutki prawne dla PZD, jak również wezmą czynny udział w opracowywaniu projektów aktów prawa związkowego.

Biuro prawne ma także udzielać wskazówek w zakresie stosowania i interpretacji przepisów prawa, jak również zapewnić wsparcie prawne PZD w pracach legislacyjnych nad przepisami powszechnie obowiązującymi dotyczącymi PZD lub działkowców, a także będzie monitorować i analizować procesy stanowienia prawa oraz projektów ustaw, rozporządzeń i innych aktów prawnych dotyczących praw działkowców, ogrodów i PZD. Pracownicy Biura Prawnego będą też analizować orzecznictwo Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i sądów powszechnych w sprawach związanych z zakresem działania PZD.

Przypominamy także, że Prezydium Krajowej Rady PZD wychodząc naprzeciw potrzebom działkowców oraz zarządów ROD, dnia 30 listopada 2016 roku, podjęło uchwałę ws. obsługi prawnej dla ROD. Obsługa prawna będzie realizowana w szerszym zakresie niż dotychczas, ma być dostępna dla wszystkich użytkowników - działkowcy oraz członkowie zarządów ROD będą mogli na bieżąco wyjaśniać pojawiające się wątpliwości wynikające z funkcjonowania w zgodzie z przepisami prawnymi obowiązującymi w PZD. Będą mogli uzyskać porady prawne w zakresie interpretacji przepisów związkowych, członkostwa w PZD, warunków dzierżawienia działek przez działkowców, ustanawiania prawa do działek. Więcej na ten temat mozna przeczytać TUTAJ

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.slaski-ozpzd.pl/


Komunikat Krajowej Rady PZD dot. zasady wycinki drzew i krzewów od 1 stycznia 2017 r.

Napisany przez delegatura 2017-02-02 19:24:26 CET

Nowelizacja przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r., w znacznym zakresie zmieniła dotychczasowe zasady usuwania drzew i krzewów – także na działkach w ROD.

Podkreślenia jednak wymaga, że działkowcy nie zostali objęci ogólnym wyłączeniem od uzyskiwania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów. Uprawnienie to zostało bowiem przyznane jedynie osobom fizycznym, które są właścicielami nieruchomości. Działkowiec zaś jest wprawdzie właścicielem nasadzeń, natomiast nieruchomość (działka) jest przez działkowca dzierżawiona.

Niemniej jednak nowelizacją wprowadzono znaczące zmiany w określaniu obwodów drzew, których wycinka nie wymaga zezwolenia - co wpływa na rozszerzenie zakresu swobody działkowców. Od 1 stycznia 2017 r. działkowiec może bowiem bez zezwolenia dokonać wycinki drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:

100 cm
– w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Zmieniły się też zasady usuwania krzewów. Działkowiec może teraz bez zezwolenia usunąć krzew lub krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m˛. A zatem nie ma już znaczenia wiek krzewu, lecz powierzchnia, jaką krzewy zajmują.

Niezmienne pozostają zasady wycinki drzew i krzewów owocowych; działkowcy nadal mogą je usuwać z działki bez konieczności uzyskiwania zezwolenia organu administracji.

Istotne też jest, że jeśli działkowiec przed 1 stycznia 2017 r. złożył wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta o pozwolenie na wycinkę drzewa lub krzewów rosnących na jego działce i do końca 2016 r. decyzja w tej sprawie albo nie została wydana, albo jeszcze nie stała się ostateczna - stosuje się znowelizowane, korzystniejsze dla działkowców przepisy.

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.slaski-ozpzd.pl/


Zbiór przepisów Związkowych dla wszystkich Zarządów ROD i OZ PZD - 11.01.2017

Napisany przez delegatura 2017-01-16 20:14:56 CET

Informujemy, że Krajowa Rada PZD wydała oczekiwaną przez zarządy ROD, komisje statutowe i okręgowe zarządy publikację pt. „Zbiór przepisów Związkowych”, które są swego rodzaju kompendium wiedzy na temat funkcjonowania i prawnych aspektów związanych z funkcjonowaniem rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce.

W broszurze tej zostały zamieszczone najważniejsze stanowiska i uchwały, które dotyczą najważniejszych spraw związanych z ogrodami i działkami. Wśród nich są sprawy zagospodarowania ROD i działek i ich zgodnością z prawem; związane z likwidacją ROD, gruntami, ich regulacją stanu prawnego, istnieniem ROD w planach zagospodarowania przestrzennego i coraz częściej pojawiającymi się roszczeniami. Ponadto w zbiorze tym zawarto także uchwały finansowe i dotyczące funduszy PZD wskazujące, jak z nich korzystać i określające zasady ich przyznawania oraz ubiegania się o nie, dotyczące spraw najważniejszych dla ROD, a wiec podejmowania decyzji o inwestycjach i remontach, a także jak korzystać z pomocy finansowej dla ROD ze środków zewnętrznych. Ponadto uwzględniono niezwykle ważne dokumenty związane z interpretacją statutu PZD i Regulaminu ROD. Poprzez podjęte uchwały zostało wyjaśnionych i zinterpretowanych wiele zagadnień, które wymagały doprecyzowania i które są istotne dla działania rodzinnych ogrodów działkowych. Obowiązujący od 1 stycznia 2016 roku nowy Regulamin ROD, ale także Statut PZD wprowadziły wiele nowych rozwiązań, które mają pomóc usprawniać funkcjonowanie ogrodów, stąd też PZD w ciągu minionego roku wykonał ogromną pracę, by wszystkie obowiązujące przepisy prawne wyjaśnić, zinterpretować i dostosować do ogrodowej rzeczywistości, co ułatwi strukturom Związku i Zarządom ROD oraz komisjom statutowym ich wdrażanie w życie. Nowa publikacja z pewnością pomoże w jeszcze lepszym zarządzaniu i rozwijaniu ROD.

W broszurze uwzględniono także uchwały dotyczące priorytetowych w działalności programów PZD związanych z rozwojem i modernizacją ROD oraz ich otwieraniem na potrzeby miast i społeczeństwa. Uwzględniono także uchwały dotyczące istnienia PZD, symboliki Związku i jego znaczenia dla ogrodnictwa działkowego w Polsce.

„Zbiór przepisów Związkowych” został już wysłany do wszystkich okręgowych zarządów PZD oraz wszystkich ROD należących do PZD. Zbiór przepisów związkowych będzie bardzo pomocny w codziennej pracy struktur ogrodowych, a także w upowszechnianiu wiedzy dotyczącej praw działkowców, funkcjonowania ogrodów i Związku oraz prawa powszechnie obowiązującego, które ma zastosowanie w ogrodach. Będą mogli z tego skorzystać wszyscy zainteresowani działkowcy i członkowie struktur związkowych.

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl


Komunikat KR PZD: zmieniają się zasady wycinki drzew i krzewów - 21.08.2015

Napisany przez delegatura 2017-01-16 20:11:05 CET

W dniu 28 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów. Te zasady określono w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (zwanej dalej: „ustawą”), która ostatnio została gruntownie zmieniona przez nowelizację z 25 czerwca 2015 roku (Dz. U. z 2015 r. poz. 1045). Co ta zmiana oznacza dla działkowców?

Na wstępie należy przypomnieć, że wycięcie drzewa lub krzewu wiąże się zasadniczo z koniecznością uzyskania zgody właściwego organu administracji publicznej. Nie wszyscy muszą jednak spełnić ten obowiązek. Ustawa wprowadziła bowiem pewne zwolnienia. I to właśnie w tym zakresie zaszły najistotniejsze zmiany dla działkowców.

W tym kontekście ważne jest to, że bez formalności będzie można usuwać nie tylko krzewy owocowe, ale także i ozdobne. Wynika to z treści nowego art. 83f ust. 1, który przewiduje, że bez zezwolenia będzie można usuwać zarówno krzewy, których wiek nie przekracza 10 lat, jak i „krzewy na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni”. Z treści uzasadnienia do projektu nowelizacji wynika wprost, że intencją tego zapisu jest objęcie zwolnieniem wszelkich krzewów znajdujących się m.in. na terenach ogrodów przydomowych oraz działek w rodzinnych ogrodów działkowych. Tym samym można uznać, że usunięcie jakiekolwiek krzewu z działki w ROD nie będzie już obwarowane obowiązkiem uzyskania stosownego zezwolenia.

Wprowadzane zmiany dotyczą również zasad wycinki drzew. Z perspektywy działkowca ważne jest, że zrezygnowano z dotychczasowego wymogu uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa uzależnionego od wieku rośliny (wymóg ten dotyczy drzew, których wiek przekracza 10 lat). Jednakże bez zezwolenia będzie można usunąć w szczególności:

1) drzewa owocowe;

2) drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

- 35 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 25 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;
Powyższe oznacza, że na usunięcie niektórych kategorii drzew nadal konieczne będzie uzyskania zezwolenia. Takie zezwolenie wydaje zasadniczo wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Zainteresowany musi więc najpierw złożyć odpowiedni wniosek, który uruchamia całą procedurę zmierzającą do wydania decyzji. Kto zatem składa wniosek? Odpowiedzi udziela art. 16 ust. 2 ustawy o ROD. Z tego przepisu wynika, że jeżeli istnieje potrzeba usunięcia drzewa z terenu działki, to wniosek powinien złożyć działkowiec, gdyż to on jest właścicielem wszystkich nasadzeń znajdujących się na działce. Natomiast w przypadku zamiaru usunięcia drzewa lub krzewu z terenu ogólnego ogrodu, to stowarzyszenie ogrodowe (zarząd ROD) występuje o wydanie odpowiedniego zezwolenia.

Pamiętać należy, że za usunięcie drzew lub krzewów ponosi się zazwyczaj opłaty. Obciążają one posiadacza nieruchomości; nalicza je i pobiera organ, który zezwolił na ich usunięcie. Ich wysokość podaje w zezwoleniu. Ale Uwaga: ustawa zawiera wiele zwolnień od obowiązku naliczenia takiej opłaty. W szczególności dotyczy to sytuacji usunięcia drzew lub krzewów, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie, a także drzew lub krzewów, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika stąd, że działkowcy będą zasadniczo zwolnieni z tej opłaty, zwłaszcza że na terenie ROD nie ma prawnej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.

Na zakończenie trzeba przestrzec, że naruszenie powyższych zasad wiąże się z negatywnymi konsekwencjami finansowymi. Ustawa bowiem przewiduje, że wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za .

1.usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia;
2.usunięcie drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza nieruchomości;
3.zniszczenie drzewa lub krzewu;
4.uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa.


Kara wynosi zasadniczo tyle, ile dwukrotna opłata za usunięcie drzew lub krzewów. Jej nieuiszczenia w terminie powoduje, że ustalona kara wraz z odsetkami za zwłokę podlega przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zanim więc przystąpimy do wycięcia drzewa z naszej działki, upewnijmy się, czy spełniliśmy wszystkie obowiązki z tym związane, aby niepotrzebnie nie narazić się na poważne sankcje finansowe.



Tomasz Terlecki

radca prawny KR PZD

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl


Życzenia Świąteczne

Napisany przez delegatura 2016-12-24 12:27:26 CET


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

Dzisiejszego dnia stronę odwiedziło » » » 8
W tym tygodniu stronę odwiedziło » » » 550
W tym miesi±cu stronę odwiedziło » » » 3219
W tym roku stronę odwiedziło » » » 44002
Od pocz±tku stronę odwiedziło » » » 1457459
 
Rekordowo odwiedziło nas 3940 Internautów w dniu 2023.05.10