STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON ZASOBY STRONY WWW KRAJOWEJ RADY PZD ZASOBY STRONY WWW OKRĘGOWEGO ZARZĄDU ŚLĄSKIEGO PZD BROSZURY KOMISJA REWIZYJNA NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE BIULETYNY SZKOLENIA W DELEGATURZE PZD W GLIWICACH

baner codzienniepomagam.pl

 

AKTUALNOŚCI

<< Nowsze  Starsze >>

Targi

Napisany przez delegatura 2019-09-23 00:35:56 CEST


Targi

Napisany przez delegatura 2019-09-10 10:23:26 CEST


JUBILEUSZ ROD „NAD BYTOMKĄ” W GLIWICACH

Napisany przez delegatura 2019-09-01 13:18:23 CEST

W dniu 24.08.2019r w ROD „ Nad Bytomką” uroczyście świętowano 35 lat istnienia ogrodu. Ogród, jak wiele innych w tamtych latach zakładały Związki Zawodowe. Tu, kolejarze budowali swoją zieloną oazę wypoczynku. Na zdewastowanych, trudnych terenach stworzono bardzo przyjazne i przytulne miejsce, gdzie działkowcy mogą gospodarować.
Przy prężnie działającym Zarządzie ogród cały czas się rozwija i pięknieje. Działkowcy aktywnie uczestniczą w życiu ogrodu i wyraźnie widać że tworzą zgraną jedność. Z pewnością przykre doświadczenia minionych lat jak powodzie i zalanie ogrodu oraz mocne okrawanie pierwotnej powierzchni – zabranej pod trakty komunikacyjne , sprawiły że ludzie tu bardzo sobie cenią swoje działki. Obecnie w ogrodzie trwają prace przygotowawcze do podłączenia wodociągu.
Obchody tego ogrodowego święta były bardzo ładnie przygotowane i obfitowały w wiele atrakcji. Zebranych przywitał wieloletni prezes ogrodu pan Zygmunt Terlecki. Z ramienia Delegatury OZ ŚL PZD Barbara Głogowska wręczyła dyplom i puchar okolicznościowy oraz przedstawiła krótko historię ruchu działkowego w Polsce. Wielu zasłużonych działkowców otrzymało dyplomy za swe piękne działki i działalność na rzecz ogrodu. Największe brawa otrzymali założyciele ogrodu nadal uprawiający działki.
Zarząd oprócz zabawy tanecznej przygotował wiele innych atrakcji i wspólnych zabaw: była loteria, przeciąganie liny, smakowity poczęstunek i malowanie dzieci które najczęściej przeobrażały się w kotki.
Przy sprzyjającej pogodzie i dobrych nastrojach świętowanie jubileuszu było bardzo udane.

Barbara Głogowska


Rejonowa Konferencja Przedzjazdowa Delegatów Rejonu Delegatury PZD w Gliwicach

Napisany przez delegatura 2019-07-28 22:41:14 CEST

W dniu 06.lipca 2019r w świetlicy ROD,, Górnicza Radość ‘‘ odbyła się Rejonowa Konferencja Przedzjazdowa Delegatów Rejonu Delegatury PZD w Gliwicach.
Prezes ROD,, Górnicza Radość ‘’ przywitał uczestników Rejonowej Konferencji Przedzjazdowej
Po przywitaniu Prezesa OZ Śląskiego Pana Józefa Noski i v-ce prezesa Pana Jana Radołę, dyrektora Biura OZ Pana Mateusza Maciantego, księgową OZ Panią Honoratę Kłosowska i inspektora d/s. inwestycji Pana inż. Macieja Urbańczyka oraz uczestników Konferencji poprosił Prezesa OZ Śląskiego Pana Józefa Noski o otwarcie Konferencji. Na wstępie został odegrany i odśpiewany Hymn PZD Zielona Rzeczpospolita, po czym na przewodniczącego dzisiejszej konferencji zaproponował Pana Zenona Jabłońskiego, co przyjęte było jednogłośnie. Po odczytaniu porządku i regulaminu obrad w glosowaniu zostały przyjęte jednogłośnie. W dalszej kolejności dokonano wyborów Komisji Mandatowej, Komisji Wyborczej oraz Komisji Stanowisk i Wniosków. Następnie zabrał głoś Prezes OZ Śląskiego, który w swym wystąpieniu skrótowo dokonał omówienia najważniejszych zadań, które są realizowane przez Związek tak na szczeblu KR jak i Okręgu Śląskiego podkreślając, że głównym celem jest obrona i rozwój ogrodów działkowych. W swym wystąpieniu podkreślił, że dziś wybieramy Delegatów na IX Okręgowy Zjazd Okręgu Śląskiego. Następnie Dyr. Biura OZ dokonał omówienia najważniejszych spraw, które musza być realizowane a wiąże się to z problemem zmieniającego się prawa a które w istotny sposób dotyczą i ogrodów. Przykłady Ustawa śmieciowa, Ustawa budowlana legalizacji budynków ponadnormatywnych oraz samowoli budowlanej. W dalszej kolejności inspektor ds. inwestycji Pan inż. Maciej Urbański dokonał omówienia dotacji dla ogrodów Delegatury PZD w Gliwicach za lata 2015-2018r oraz perspektywę rozwoju ogrodów. Po tym wystąpieniu glos zabrała księgowa Pani Honorata Kłosowska, która omówiła bilans OFK za lata 2015-2018 r. Następnie Kierownik Delegatury Rejonowej PZD w Gliwicach odczytał sprawozdanie delegatury za lata 2015-2018r, w którym przedstawiał osiągniecia poszczególnych komisji problemowych oraz jakie sprawy były trudne w działalności delegatury. Po sprawozdaniu za lata 2015-2018 r przedstawił plan działania na lata 2019-2022 r ze szczególnym podkreśleniem szkoleń tak nowych działkowców oraz władz statutowych ogrodów, bo zadania, jakie wprowadzają przepisy są coraz większe i wiadomości z tego zakresu trzeba pogłębiać a to zadanie dla Ośrodka Szkoleń, który powołany jest przy Delegaturze PZD w Gliwicach. Następnie ponownie zabrał glos pan Prezes OZ. Śląskiego, który w swym wystąpieniu stwierdził, ze ogromny trud i zaangażowanie licznego grona działaczy delegatury oraz Zarządów i Komisji Rewizyjnych ogrodów sprawił, że zebrania Sprawozdawczo-Wyborcze odbyły się zgodnie z prawem oraz wszystkim złożył podziękowanie za włożony trud i prace. W imieniu Okręgowej Rady oraz własnym życzył dalszych sukcesów oraz osiągnieć dla dobra PZD i w życiu osobistym a nowym wybranym delegatom, aby spełnili zadania, jakie im postawili działkowcy.
Po dyskusji nad złożonym sprawozdaniem za lata 2015-2018 i planem pracy na lata 2019-2020r Komisja mandatowa odczytała protokół ze na 157 delegatów obecnych jest, 102 co stanowi 65% i Przedzjazdowa Konferencja jest ważna i może podejmował uchwały.
Następnym punktem obrad były wybory po przedstawieniu kandydatów na IX OKREGOWY ZJAZD DELEGATÓW PZD, wybrano 24 delegatów. Po przedstawieniu wyniku wyborów przez Komisje Wyborczą oraz odczytaniu protokołu, Przewodniczący Konferencji ogłosił zakończenie obrad.Źródło i foto J.P.


Przeglądy konkursowe ROD Górnicza Radość dz nr.200

Napisany przez delegatura 2019-07-17 08:36:36 CEST

W ROD Górnicza Radość komisja oceniła zgłoszoną do konkursu dz nr.200
Działka wyróżnia się ,pomysłowością gospodarzy w sposobie zagospodarowania.
Można tu spotkać dużą kolekcję opuncji jak i ciekawe roślinne rzeźby głównie z bukszpanu.
Bogactwo kwiatów i roślin finezyjnie wkomponowane jest w ciekawą architekturę ogrodową.
Wszędzie widać pasję i duże zaangażowanie właścicieli w tworzenie tak nietuzinkowego ogrodu.Banasik Janina


Przeglądy konkursowe 2019 ROD Nad Stawem

Napisany przez delegatura 2019-07-17 08:34:09 CEST

Nieduży ogród Nad Stawem mieści się przy ul.Kwiatowej w Gliwicach Łabędach.Na jego terenie znajduje się zadbany staw gdzie działkowcy zrzeszeni
w kole wędkarskim mogą łowić ryby.Staw jest co roku zarybiany.Ogród pokazała nam niedawno wybrana pani prezes Ewa Luterek.
Oprócz sieci wodociągowej działkowcy mogą bezpłatnie korzystać z wody ze stawu,którą napełniane są specjalne zbiorniki.
Wyróżniono dz.nr.19 ,na której była spora część uprawowa jak i ciekawe miejsca do wypoczynku dla całej rodziny.
Banasik Janina


Przeglądy konkursowe ROD Metalowiec Pyskowice

Napisany przez delegatura 2019-07-17 08:31:51 CEST

W Pyskowicach wśród pól położony jest ROD Metalowiec.Z dala od miasta spotkaliśmy tu ciszę i spokój.Jak prawie wszędzie w ogrodzie
dało się zauważyć skutki długotrwałej suszy czyli wyschnięte trawniki.Jednak tam gdzie są uprawy warzyw i kwiatów grządki są podlewane .
Ogród przedstawił prezes pan Andrzej Smolarski w asyście skarbnika pani Iwony Matuszewskiej.
Komisja konkursowa wybrała najładniejszą działkę a jest to dz nr 70 pana Krzysztofa Wojewoda.

Banasik Janina


Przeglądy konkursowe 2019 ROD Witaminka Pyskowice

Napisany przez delegatura 2019-07-17 00:51:53 CEST

W dniu 08.07.2019 Komisja Delegatury Gliwice w składzie Zdzisław Prejzner, Janina Banasik ,Tadeusz Witek rozpoczęła przeglądy ogrodów i działek zgłoszonych do konkursów;.
„Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2019” i „Wzorowa Działka Roku 2019”.
W tym roku zgłoszono osiem ogrodów;
POCH z Gliwic , Bratek z Gliwic,
Szyb Wschód Knurowa,1000-lecia PP z Knurowa
Witaminka z Pyskowic, Metalowiec z Pyskowic,
Nad Stawem z Gliwic, Zakątek Leśny z Gliwic.
W konkursie na „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2019” komisja oceniała ogrody biorąc pod uwagę ;
działalność statutową, aktywność ROD w środowisku, działalność oświatową, inwestycje i remonty , zagospodarowanie ROD, zagospodarowanie działek,
działalność na rzecz ochrony środowiska, bezpieczeństwo i promocję ROD.
Z kolei oceniając działki zgłoszone do konkursu na „Wzorową Działkę Roku 2019” zwrócono uwagę na;
urządzenie działki i jej estetykę, utrzymanie trawnika, zagospodarowanie części wypoczynkowej i produkcyjnej, małą architekturę, estetykę altan, posiadanie kompostownika ,stosowanie ekologicznych nawozów oraz środków ochrony roślin.
W tym roku susza wszędzie spowodowała duże straty ale dzięki wysiłkowi działkowców ogrody wyglądają pięknie i kwitnąco
W ocenianych ogrodach widać dużą znajomość wiedzy ogrodniczej oraz dbałość o utrzymanie czystości i estetyki .
Komisja dziękuje prezesom i przedstawicielom Zarządu za miłe przyjęcie.Banasik Janina


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

Dzisiejszego dnia stronę odwiedziło » » » 189
W tym tygodniu stronę odwiedziło » » » 568
W tym miesiącu stronę odwiedziło » » » 5404
W tym roku stronę odwiedziło » » » 92707
Od początku stronę odwiedziło » » » 943599
 
Rekordowo odwiedziło nas 2753 Internautów w dniu 2018.12.16