STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON ZASOBY STRONY WWW KRAJOWEJ RADY PZD ZASOBY STRONY WWW OKRĘGOWEGO ZARZĄDU ŚLĄSKIEGO PZD BROSZURY KOMISJA REWIZYJNA NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE BIULETYNY SZKOLENIA W DELEGATURZE PZD W GLIWICACH

baner codzienniepomagam.pl

 

PORADY

<< Nowsze  Starsze >>

Zioła w naszych Ogrodach

Napisany przez delegatura 2012-02-06 21:00:49 CET



Zioła towarzyszą człowiekowi już od wieków i przewijają się w każdej kulturze. Używano ich jako leki, środki odurzające, trucizny, jako przyprawy, barwniki i w wielu innych dziedzinach. Ci którzy znali ich działanie mieli władzę nad innymi. Obecnie również możemy wypróbować cudowną moc ziół np.dodając do potraw lubczyk bliskiej naszemu sercu osobie lub budząc podziw przyrządzając na działce gościom sałatkę pomidorową rzucając do nie garść świeżo zerwanej bazylii .
Dlatego zachęcamy do uprawy roślin zielarskich na naszych działkach. Nasze „ogródki ziołowe” mogą mieć różną formę, mogą to być grządki, skalniaki lub po prostu można wkomponować je w inne uprawy.
Zioła lubią miejsca nasłonecznione, glebę raczej zasadową o dobrej przepuszczalności. Ciężką, gliniastą ziemię mieszamy z piaskiem poprawiając jej strukturę potrzebną do naszej uprawy.
Większość uprawianych u nas ziół przywędrowała z cieplejszych klimatów Morza Śródziemnego i wymaga dobrego zabezpieczania przed przymrozkami –szczególnie okrywamy przez pierwsze dwa lata. Część z nich musimy na okres zimy przenosić do pomieszczeń.
Dla tych, którzy rozpoczynają dopiero uprawę ziół proponuję zacząć od niewielkiej ilości gatunków-około pięciu. Dorze rozpocząć od sadzonek kupionych w dobrych, renomowanych sklepach ogrodniczych. Podam przykładowy zestaw- wielce użyteczny!:
•Mięta to roślina wieloletnia. Może być o smaku jabłka, cytryny, pomarańczy, ananasa oraz standardowa pieprzowa.
•Oregano {lebiodka pospolita} jest byliną nie odporną na zimno ale za to niezastąpioną przy grillowaniu.
•Lubczyk to również bylina, lubiąca ziemię próchniczą bogatą w wapń. Może na jednym miejscu rosnąć do 10lat
•Bazylia to roślina jednoroczna o dość dużych wymaganiach glebowych, ale odpłaca walorami aromatyczno-smakowymi jako dodatek do mięs i sałatek.
•Lawenda w zależności od gatunku może być byliną, dwuletnią lub krzewiną. To cudowna, pięknie pachnąca roślina odstraszająca mrówki i ślimaki.
Zioła suszymy 3-14 dni w miejscach przewiewnych i ocienionych. Najlepiej powiązane w kępy i powieszone. Dobrze wysuszony surowiec powinien trzeszczeć przy rozgniataniu. Mrożone i zasalane również dobrze się przechowują. Octy i oleje także można aromatyzować dodając do butelek wybrane gałązki ziół..
Chcąc mieć piękne rośliny dbajmy o nie, odpowiednio ściółkując nie przerobionym kompostem lub kruszywem. Dobrym sposobem jest też wyłożenie włókniną i przyciśnięcie kamieniami. Ręcznie zbieramy wszelkie gąsienice żerujące na roślinach. W razie ataku mszyc czy przędziorków opryskajmy naszą uprawę silnym strumieniem wody lub owadobójczym mydłem.
Z roślin zielarskich sporządzamy wywary, napary, wyciągi i gnojówki służące do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Preparaty te możemy stworzyć sami z naszych ziół.
Obecnie zbieramy od naszych działkowców przepisy i porady : „CO MOŻNA Z ZIÓŁ…”. Zachęcamy wszystkich do współpracy.


Barbara Głogowska

Instruktor ogrodowy


ekologiczne warunki uprawy

Napisany przez delegatura 2012-02-01 19:48:18 CET

Motto: „ Przyroda (….) to wspaniałe dzieło Boże, ratuje króla stworzeń człowieka, przed szaleństwem wszechtechniki.”
Kardynał Stefan Wyszyński

Wstęp
do ochrony i tworzenia ekologicznych warunków uprawy w naszych Ogrodach Działkowych.

Zacznę od tego, że świat od zarania wypełniony był mnogością i wielogatunkowością zwierząt i roślin. One swój byt na ziemi odliczają milionami lat, my byliśmy po nich i to znacznie później.
Natura to świat harmonii, wzajemnych zależności pomiędzy roślinami i zwierzętami oraz wzajemne ciągłe uzupełnianie i przystosowywanie się do zmieniających warunków.
W którymś artykułów profesor K. Wiech postawił pytanie przy sformułowaniu „ Ochrona roślin” kontynuując w określeniu „Ochrona” mamy na myśli zabezpieczenie roślin przed chorobami, szkodnikami i chwastami. Tak naprawdę chroniąc rośliny, myślimy o tym by płody działkowe zagarnąć dla siebie.
Wracając do tematu – ochrona roślin, zwrócę uwagę na cztery podstawowe zagadnienia:
1. Ziemia – gleba
2. Korzystanie z gleby i jej uprawa
3. Właściwy dobór roślin uprawowych
4. Metody i środki ochrony
Ad. 1.
W literaturze przyjęto taką definicję gleby: - gleba biologicznie czynna, powierzchniowa warstwa skorupy ziemskiej, powstała ze skał macierzystych w procesie glebo twórczym (wietrzenie minerałów) stanowi podłoże życia roślin.
Dobra gleba posiada następujące właściwości:
- dużą zasobność w próchnicę
- obfitość organizmów glebowych
- dobre stosunki powietrzno - wodne
- właściwą zawartość składników pokarmowych
- sprzyjający odczyn
- strukturę gruzełkowatą.
W/w właściwości decydują o tak zwanej żyzności gleby, są to czynniki korzystne. Na żyzność gleby maja wpływ również czynniki szkodliwe, tu wymienię dwa – erozję wodno – wietrzną, oraz zakwaszenie.
Ad. 2.
- Właściwa uprawa i nawożenie są głównymi czynnikami wpływającymi na żyzność gleby, a przez to są pozytywnymi elementami w ochronie roślin. W uprawie roślin istotna rolę odgrywają warstwy gleby znajdujące w jej wierzchniej warstwie. Pod powierzchnią gleby, żyją organizmy zwane tlenowcami, które rozkładają szczątki organiczne i wzbogacają glebę w składniki mineralne.
- Na działkach do nawożenia powinniśmy używać głównie:
1. nawozów organicznych: kompost, obornik, gnojowice zwierzęce i roślinne.
2. nawozów zielonych ( poplony)
3. w ostateczności stosować nawożenie mineralne.
Ad. 3.
Jednym z najprostszych i skutecznych sposobów ochrony roślin jest: sadzenie i wysiew roślin odpornych na choroby.
Ad. 4.
Do w/w czynników mających wpływ na ochronę roślin, dodam jeszcze parę, będących alternatywnym rozwiązaniem dla chemicznej ochrony i tak:
- metody mechaniczne,
- stosowanie opasek, tablic lepowych, pułapek feromonowych.
- opryskiwanie wyciągami, odwarami i gnojowicami roślinnymi.
- wykorzystanie organizmów pożytecznych,
- ochrona różnorodności roślin wabiących organizmy pożyteczne,
- stwarzanie warunków bytowania i ochrona ptaków, płazów,
- współrzędna uprawa roślin,
- odchwaszczanie,
- przy siewie, uprawach i zbiorach korzystać z uwag i zaleceń kalendarza biodynamicznego,
- w stosowaniu chemicznej ochrony, ( jeżeli jesteśmy zmuszeni), korzystać ze środków o niskiej klasie toksyczności i selektywnych. Zachować przy tym właściwe okresy karencji i prewencji.

Zakończę przypomnieniem przysięgi Hipokratesa: „ Primum non nocere.” – Przede wszystkim nie szkodzić

inż. Henryk Terelak Instruktor Krajowy SSI.


10 przykazań dobrego działkowca

Napisany przez delegatura 2012-01-28 20:09:38 CET

Dziesięć przykazań ogrodnika - działkowca

1.Pamiętaj, że ogródek działkowy służy Tobie i Twej rodzinie, jako miejsce pracy i odpoczynku. Będziesz go, więc pilnie obrabiał i pielęgnował, aby Ci dał obfity plon i satysfakcję.

2.Tak, jak w domu, żyj również w ogródku w zgodzie ze swym sąsiadem; szanuj jego własność jak swoją i nie czyń sąsiadowi tego, co Tobie nie było by miłe. Pamiętaj imiona i nazwiska swoich sąsiadów, zawsze się Im kłaniaj i pozdrawiaj.

3.Będziesz wypełniał pilnie i chętnie zarządzenia i uchwały władz Związku oraz odrabiał prace służące ogólnemu porządkowi i dobru wspólnemu.

4.Pamiętaj, że ogródek służy tylko kulturze ogrodowej; hodowla świń, kaczek i nutrii jest wzbroniona, a pszczoły wolno trzymać tylko za zgodą Zarządu i sąsiadów.

5.Będziesz sadził drzewa i krzewy owocowe tak daleko od płotu sąsiada; że gdy dorosną nie będą zacieniać jego ogródka. Nie pal ogniska, gdy dym z niego ściele się na działce sąsiada podczas Jego obecności. Nie dawaj rad sąsiadowi w sprawach małżeńskich, religijnych i finansowych. Nigdy nie pożyczaj Jemu pieniędzy, ale zawsze pożyczaj narzędzia.

6.Sadź mało, za to zdrowe, niskie lub półpienne drzewa owocowe, polecane przez władze Związku, w odstępach 3-5m drzewo od drzewa stosownie do odmiany. Pamiętaj, że błyskawiczny sukces w uprawach wymaga zazwyczaj kilku lat intensywnej pracy i przygotowań.

7.Chcąc mieć dobry owoc, piękne kwiaty i zdrowe warzywa, trzeba zwalczać różne szkodniki i choroby środkami i sposobami wskazanymi przez Związek. Zawsze uprzedzaj sąsiadów o zamiarze zastosowania oprysków. Bądź przygotowany na to, że co jaki czas przegrasz walkę z chorobami i szkodnikami.

8.Płoty w ogródku nie stawiaj wyższe niż 1,0 m. Wysoki płot wygląda brzydko, jest droższy, a przed złodziejem i tak nie uchroni. Uzgadniaj z sąsiadem wzajemny udział w kosztach budowy przed jego postawieniem. Jak sąsiad odmówi udziału, będziesz musiał postawić płot na własny koszt.

9.Obchodź się z wodą oszczędnie. Nie podlewaj więcej jak koniecznie trzeba. Pilnuj, żeby basen i kurek były zawsze szczelne. Zabuduj wodomierz. Zbieraj wodę deszczową, jako tańszą i przydatniejszą do podlewania.

10.Płać regularnie należności i składkę członkowską przed terminem. Nie zaśmiecaj ogrodu i ogródka. Bierz udział we wszystkich spotkaniach działkowców. Czytaj regularnie "Działkowca". Nie wstydź się mówić "potrzebuję pomocy". Często uśmiechaj się. Zostań najlepszym działkowcem.


przesłała Pani Anna Kajdanowicz


Przykazania zielarza

Napisany przez delegatura 2012-01-28 19:40:11 CET



dekalog zielarza przesłała Pani Anna Kajdanowicz


Fauna w ogrodzie

Napisany przez delegatura 2012-01-22 12:07:13 CET

Współlokatorami naszych ogrodów działkowych jest wiele przedstawicieli:
płazów, gadów, ptaków, ssaków.
Większość z nich to zwierzęta pożyteczne, mile widziane przez działkowców, ale są też mniej lubiane, często szkodniki.
Często występujący przedstawiciele płazów:
Ropucha szara (Bufo-bufo), ropucha grzebiuszka ziemna zwana inaczej huczek ziemny ( Pelobates fuscus), rzekotka drzewna (Hyla arborea), żaba trawna (Rana temporaria), żaba wodna ( Rana „eskulenta”)
Są one bardzo pożyteczne, ponieważ odżywiają się głównie ślimakami, larwami i pędrakami owadów np. chrabąszcze, rolnice itp.
W grupie gadów często możemy spotkać:
Jaszczurkę zwinkę (Lacerta agilis), traszkę zwyczajną ( Triturus vulgaris), padalca zwyczajnego (Anguidae) – jaszczurka bez nóg. Padalec osiąga znaczną długość do 45 cm. Preferuje on środowiska wilgotne, choć tak jak jaszczurka lubi wygrzewać się w suchych miejscach.
Z węży najczęściej spotykanym przedstawicielem jest zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix),
Jeżeli działki znajdują się w pobliżu lasu, nasłonecznionych skarp, można spotkać bardzo niebezpieczną żmiję zygzakowatą ( Vipera berus), koloru zielonego ( popularna) jak i jej odmianę brązową.
Najbardziej lubianą i liczną grupą są ptaki nie będę ich wymieniał znamy ich wiele. Z racji żarłoczności ich potomstwa należą do najbardziej pożytecznych i potrzebnych w naszych ogrodach. Jak im pomagać i zwabiać do ogrodu napiszę innym razem.
Dochodzimy do grupy ssaków, których obecność jest kłopotliwa w Ogrodzie, choć w śród nich są i pożyteczni owadożercy i prawnie chronione.
Najczęściej spotykane to:
jeż, ryjówka, kret.
Jeż europejski ( Erinaceus europaerus) jest jedynym spotykanym u nas ssakiem pokrytym kolcami. Na pewno zamieszka w naszym ogrodzie, jeśli tylko znajdzie miejsce nadające się na kryjówkę, np., kupkę chrustu lub liści, stos drewna lub miejsce zarośnięte krzakami. Tam zbuduje gniazdo. My grodząc nasze działki stawiamy bariery nie do przejścia dla tego pożytecznego zwierzaka, zadbajmy o pozostawienie nie w ogrodzeniu przejść dla niego. Menu jego to owady, mięczaki ( ślimaki). Głównie z racji tego powinnyśmy być gościnni dla jeża. Jest wędrownikiem na dużej przestrzeni ( głównie nocą).
Ryjówka ( Sorex) podobnie jak jeż i kret jest zwierzęciem chronionym. Odżywia się owadami, wielkość 8 – 9.5 cm. Ta spotykana w naszych ogrodach to zębiełek ogrodowy o sierści brązowej, gęstej i krótkiej.
Ryjówka to zwierzę żyjące samotnie – pod kamieniami, krzakami, liśćmi na skalniakach w jamkach ziemi i norkach myszy. W ogrodzie można też spotkać ryjówkę aksamitna. Różni się od w/w tym, że ma łysy ogonek.
Kret ( Talpa europea ) prawnie chroniony.
Szukając pożywienia potrafi „ przewrócić” nasz ogródek do „góry nogami” zwierzak, który nas najbardziej drażni. Jego głównym pożywieniem są
dżdżownice jednak w dużej mierze odżywia się owadami i ich larwami, pokarmem jego są też małe kręgowce np. myszy, nie gardzi padliną. Jak wygląda – wszyscy wiemy, ciekawostką i której nie wszyscy wiedzą to:
- krótka sierść kreta nie jest ułożona w jednym kierunku i dzięki temu kret nie
ma problemu z poruszaniem się w tunelu pod ziemią do przodu i do tyłu.
- choć w roku ma tylko jeden miot ( 4 – 5 młodych), po 30 -35 dniach od
urodzenia młode wypędzane są z jego terytorium. Może to być tez przyczyną
mnogości krecich kopców.
Nornik zwyczajny – polnik (Microtus arvalis) Karczownik ( Arvicola terrestris)
Najgroźniejsi szkodnicy naszych działek, są przedstawicielami chomikowatych, wyrządzają duże szkody, są trudne do zwalczenia.
Nornik jest mniejszy od karczownika nawet o 12 cm. Bardzo wcześnie osiągają dojrzałość płciową i co trzy tygodnie wydają nowy miot. Regularnie dochodzi do masowego pojawienia się tego szkodnika. Nornik jest aktywny nocą odwrotnie jak karczownik.
Karczownik osiągający długość 12 – 19 cm. Odżywia się roślinami, żeruje od marca do października, w tym czasie rodzą się 3 – 4 mioty, średnio po 5 młodych.
Naturalnymi wrogami karczownika i nornika są drapieżne ptaki, kuny, koty, łasice, lisy a nawet kret.
Karczownik odbudowuje odcinek rozkopanego tunelu, natomiast kret nigdy nie odtwarza zniszczonego chodnika. Po tym możemy rozpoznać czy w ogródku zadomowił się kret czy karczownik.
Jak wyglądają tunele i norki gryzoni przedstawia rycina.

Mysz polna (Apodemus agrarius) w odróżnieniu od myszy domowej posiada na grzbiecie czarną pręgę. Głównym pożywieniem są nasiona.

Instruktor Krajowy SSI
inż. Henryk Terelak


Uprawa biodynamiczna

Napisany przez delegatura 2012-01-18 18:00:54 CET

Rolnictwo ekologiczne jest pojęciem szerszym, obejmującym wiele metod, w tym metodę biodynamiczną. Jego celem jest produkcja zdrowej żywności, która nie tylko zaspokaja potrzeby odżywcze człowieka, ale tez nie truje go niepotrzebnymi dodatkami lub swoim niestosownym składem osłabia jego odporność. Działka jest miejscem uprawy roślin, przeznaczonych do spożycia przez użytkownika i jego rodziny, pełni też funkcje rekreacyjne i estetyczne. Dlatego też powinna być podporządkowana jedynemu celowi, służyć naszemu zdrowiu. Uprawa działki metodą biodynamiczną nie jest łatwa. Wymaga dużej wiedzy i zaangażowania, nie mniej jest możliwa.
Od czego zacząć?.
W pierwszej kolejności trzeba ustalić, jaki jest stopień zanieczyszczeń gleby szkodliwymi pierwiastkami i związkami chemicznymi. Glebę naszej działki należy poddać badaniom laboratoryjnym. Takie badania nie są drogie. Wykonują je stacje chemiczno – rolnicze.
W Gliwicach Okręgowa Stacja Chemiczno – Rolnicza znajduje się przy ul. Sowińskiego 26. tel: /32/231 26 31.
Warto też zbadać zasobność gleby w podstawowe makro- i mikroelementy, określić pH, zwartość próchnicy. Pobranie próbek gleby w styczniu nie jest łatwe, ale możliwe.
Więcej informacji w Kalendarzu biodynamicznym na 2012 r wydanym przez Wydawnictwo Działkowiec.

żródło własne (A.J)


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

Dzisiejszego dnia stronę odwiedziło » » » 7
W tym tygodniu stronę odwiedziło » » » 424
W tym miesi±cu stronę odwiedziło » » » 294
W tym roku stronę odwiedziło » » » 294
Od pocz±tku stronę odwiedziło » » » 1471330
 
Rekordowo odwiedziło nas 3940 Internautów w dniu 2023.05.10