STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON ZASOBY STRONY WWW KRAJOWEJ RADY PZD ZASOBY STRONY WWW OKRĘGOWEGO ZARZĄDU ŚLĄSKIEGO PZD BROSZURY KOMISJA REWIZYJNA NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE BIULETYNY SZKOLENIA W DELEGATURZE PZD W GLIWICACH

baner codzienniepomagam.pl

 

AKTUALNO¦CI

<< Nowsze  Starsze >>

Manifestacja działkowców: ŚLĄSK

Napisany przez delegatura 2013-09-20 18:13:25 CEST



"Ogrody działkowe to nasza ziemia i nikomu jej nie oddamy" - pod takim hasłem przebiegła dzisiejsza manifestacja działkowców z okręgu śląskiego i częstochowskiego pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. W ten sposób działkowcy po raz kolejny chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec działań posłów Platformy Obywatelskiej w pracach podkomisji. Po raz kolejny musieli udowadniać swoje poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o ROD.
W manifestacji udział wzięli działkowcy z terenu całego województwa śląskiego. Dzięki połączonym siłom dwóch OZ przed gmachem urzędu zgromadziło się kilkaset osób.



Manifestację otworzył Wiceprezes OZ Śląskiego PZD - Józef Noski, który przywitał wszystkich zgromadzonych i przedstawił cel dzisiejszego wystąpienia. Następnie głos oddał Prezesowi OZ Śląskiego PZD - Michałowi Krawczykowi, który w pierwszej kolejności przywitał przybyłych gości, którzy popierają starania działkowców w obronie obywatelskiego projektu ustawy o ROD. Wśród nich Witold Klepacz – Poseł na Sejm RP, Jerzy Borkowski – Poseł na Sejm RP, Henryk Moskwa z OPZZ oraz Dyrektor Biura Poselskiego Posła Zbyszka Zaborowskiego.
Prezes OZ Śl. PZD wyraził gorące słowa uznania dla zgromadzonych działkowców, którzy licznie wraz z transparentami, flagami, trąbkami, a przede wszystkim z wolą walki w obronie ogrodów stawili się pod Urzędem Wojewódzkim by wyrazić swoje niezadowolenie z działań premiera i jego klubu.
W swoich słowach Prezes OZ Śl. PZD poparł obywatelski projekt ustawy o ROD oraz skrytykował działania posłów Platformy Obywatelskiej w pracach Podkomisji Nadzwyczajnej. W dobitny sposób przedstawił zagrożenia, jakie mogą dotknąć ogrody i działkowców poprzez opieszałość i lekceważenie głosu miliona obywateli przez posłów PO. Podkreślił konieczność dalszej walki o zachowanie i istnienie rodzinnych ogrodów działkowych i PZD. Słowa te znalazły szerokie uznanie wśród uczestników manifestacji, co wyrazili gromkimi brawami i okrzykami. Następnie zostały odczytane stanowiska skierowane do Premiera Rządu RP – Donalda Tuska.
W dalszej kolejności głos zabrał Prezes OZ w Częstochowie - Andrzej Wosik, który także krytycznie odniósł się do sytuacji, jaką stworzyli posłowie PO. W swojej wypowiedzi przypomniał składane działkowcom przez Premiera Donalda Tuska obietnice na spotkaniu w ROD "Waszyngtona" w Warszawie.
Głos zabrali również Posłowie Ruchu Palikota Jerzy Borkowski i Witold Klepacz. Zadeklarowali poparcie swoje i swojej partii dla działkowców i obywatelskiego projektu ustawy o ROD. Obiecali razem wspólnie walczyć w obronie ogrodów działkowych. Sam poseł Jerzy Borkowski podkreślił, że ma działkę i nie zamierza jej nikomu oddać. Natomiast Henryk Moskwa z OPZZ zaprosił działkowców na przyszłe manifestacje OPZZ, na których działkowcy będą mogli jeszcze raz poruszyć swoje problemy.
Swoje niezadowolenie i żal do polityków PO wyrażali także poszczególni działkowcy. W swoich emocjonalnych wystąpieniach podkreślali, że czują się oszukani przez rząd i premiera, który zapewnił tylko chwilową radość działkowców po tym jak obywatelski projekt ustawy stał się wiodący w pracach podkomisji. Krytykowano działania posłów PO, którzy dążą do zniszczenia idei ogrodnictwa działkowego w Polsce. Wszyscy nawoływali do wspólnej walki by obronić ziemię, na której miliony polskich rodzin znajdują spokój i wypoczynek.
Po wygłoszonych wypowiedziach kilkuosobowa delegacja udała się do gmachu Urzędu Wojewódzkiego, by wręczyć na ręce Wojewody stanowiska i petycje.



Cały przebieg manifestacji spotkał się z zainteresowaniem radia i telewizji, dzięki czemu działkowcy mogli wyrazić swoje obawy społeczeństwu. Natomiast wśród przechodniów rozdawano informacyjne ulotki.

Źródło: strona PZD (A.J.)


Manifestacja działkowców pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach

Napisany przez delegatura 2013-09-20 10:01:27 CEST


OZ Śląski PZD przypomina wszystkim zainteresowanym, że w dniu 20.09.2013 roku o godz. 11: 00 pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej odbędzie się manifestacja działkowców w obronie obywatelskiego projektu ustawy o ROD. Podobne manifestacje odbędą się na terenie całego kraju. Manifestacja stanowi odpowiedź na przebieg obrad i wyniki prac Podkomisji nadzwyczajnej, która zajmuje się procedowaniem obywatelskiego projektu ustawy o ROD.

Planuje się, że w manifestacji weźmie udział kilkaset osób, wśród nich zaproszeni posłowie na Sejm RP.

Program manifestacji obejmuje m.in. odczytanie stanowisk do premiera i posłów oraz zabranie głosu w jakże ważnej dla nas sprawie obrony Rodzinnych Ogrodów Działkowych i obywatelskiego projektu ustawy o ROD.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w manifestacji! RAZEM OBRONIMY OGRODY!

Źródło: strona OZ Śl. PZD ( A.J.)


W piątek 20 września br. działkowcy manifestują pod urzędami wojewódzkimi

Napisany przez delegatura 2013-09-19 14:33:30 CEST

Około 10 tysięcy działkowców weźmie udział w manifestacjach, które rozpoczną się w najbliższy piątek 20 września 2013 r. o godzinie 11.00, pod wszystkimi urzędami wojewódzkimi w kraju. Jest to reakcja działkowców na przebieg obrad i wyniki prac sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, w której zostały pogwałcone wszystkie zasady demokracji, a posłowie Platformy Obywatelskiej dopuścili się jawnych manipulacji. Podstawowym celem manifestacji jest poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych złożonego w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Działkowcy poprzez ten protest pragną wyrazić swój sprzeciw wobec zmian, które zostały wprowadzone do ich projektu ustawy.
Podczas manifestacji działkowcy będą zabierać głos prezentując swoje poglądy i oczekiwania w stosunku do posłów pracujących nad ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych. Do wszystkich wojewodów zostały wystosowane zaproszenia do spotkania z manifestującymi działkowcami. Protestujący chcą im wręczyć petycje, poprzez które potwierdzą postulaty w imię których protestują. Zaproszeni do udziału w manifestacjach zostali również posłowie, samorządowcy, przedstawiciele organizacji samorządowych i media lokalne. Wielu z nich wielokrotnie deklarowało, że działkowcy mogą liczyć na ich wsparcie, ale o tym przekonamy się jutro.
Determinacja działkowców w obronie ogrodów i Związku wyraża się w haśle: „Razem obronimy to co stworzyliśmy”. To hasło, jako przewodnie, będzie towarzyszyło działkowcom dolnośląskim organizującym wspólną manifestację pod Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, w której udział weźmie 1500 działkowców z okręgu legnickiego, sudeckiego oraz wrocławskiego.
Nie zabraknie też bannerów z innymi hasłami, takimi jak:
• „Żądamy równego traktowania podczas prac nad ustawą o ROD w podkomisji sejmowej”
• „Nie godzimy się na lekceważenie głosu działkowców przez posłów z podkomisji sejmowej”
• „Gorzów Wlkp. przeprasza za Sibińską, Zielona Góra przeprasza za Niesiołowskiego – wszystkich działkowców w Polsce”
• „Donald! Pamiętamy, co Nam obiecałeś – Działkowcy”
• „My się PO nie boimy, o ustawę walczymy”
• „Premierze, gdzie pana słowa, dane działkowcom na Waszyngtona”
• „ Krystyna, działkowcy Ci nie wybaczą!”
Manifestacje działkowców, podobnie jak wcześniejsze, będą miały charakter pokojowy. Uczestnicy będą mieli flagi związkowe, zielone czapeczki, chusty, żółto-zielone kotyliony, tablice z nazwami ogrodów, a dzięki nagłośnieniu, trąbkom, gwizdkom, tubom i syrenom alarmowym, będą słyszalni w okolicy. Aby uczestnicy manifestacji oraz mieszkańcy miast czuli się bezpiecznie zorganizowano własne służby porządkowe.
Działkowcy mają nadzieję, że ich głos nie zostanie ponownie zlekceważony przez przedstawicieli władz. Domagają się, bowiem jednego – zachowania obecnych praw, dzięki którym będą mogli bardziej niż na obronie ogrodów, skupić się na korzystaniu z ich uroków.

Źródło:(zrs) (A.J.)


Inwentaryzacja w rodzinnych ogrodach działkowych według Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Napisany przez delegatura 2013-09-18 16:21:56 CEST


Prace nad nową ustawą dla polskich Działkowców i rodzinnych ogrodów działkowych nadal trwają. Z każdym dniem ubywa czasu na uchwalenie dobrego prawa i zabezpieczenia miliona działkowych rodzin przed skutkami wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012 r.

Już tylko nieco ponad 4 miesiące pozostało na wypracowanie i wejście w życie regulacji, mających zachować przede wszystkim dorobek polskiego ogrodnictwa działkowego dla obecnego i przyszłych pokoleń.

Z całą pewnością, i tak bardzo trudnego jak pokazuje rzeczywistość, procesu legislacyjnego oraz procedowania nad obywatelskim projektem ustawy o ROD nie ułatwiają katalogi wnoszonych do niego poprawek.

Do grupy wielokrotnie omawianych już zmian zaproponowanych przez Klub Platformy Obywatelskiej, dołączyły także poszczególne ministerstwa.

Nie chodzi tutaj oczywiście o te uwagi, które mogą mieć charakter doprecyzowujący czy redakcyjny, ale o te, które w znaczącym stopniu zmieniają istotę samego projektu, a wręcz zmierzają do dysfunkcyjności jego zapisów.

Na zakończonym w dniu wczorajszym posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej powołanej celem wypracowania nowego prawa dla ogrodów działkowych i samych działkowców, rozpatrywana była kwestia uwag „ministerialnych" do treści projektu obywatelskiego.

Szczególnie zaskakującą, by nie powiedzieć wręcz oburzającą propozycją ze strony Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej była propozycja zmiany do art.14 projektu w postaci ust. 1a, w myśl, którego, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy stowarzyszenia ogrodowe przeprowadzą inwentaryzację altan i obiektów gospodarczych znajdujących się na terenie ogrodu działkowego.

Nie można oprzeć się wrażeniu, iż tak zaproponowana zmiana, sporządzona została w całkowitym oderwaniu od rzeczywistości i bez jakichkolwiek racjonalnych nawet przesłanek.

Już samo literalne brzmienie tego zapisu nie daje żadnej odpowiedzi na fundamentalną kwestię, a mianowicie co należy rozumieć pod pojęciem samej „inwentaryzacji"?

Czy chodzi w niej o przysłowiowy „spis" tego wszystkiego, co znajduje się na każdej z blisko miliona działek indywidualnych użytkowników w ROD?

Czy należy ją ograniczyć jedynie do samych altan?

Same powyższe pytania stawiają tę propozycję Ministerstwa w katalogu propozycji całkowicie niepoważnych i nieprzemyślanych.

Słusznie kwestię tę na posiedzeniu podkomisji podnosił pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Mec. T. Terlecki oraz sam Prezes Związku, który wprost zadał pytanie - „Komu taka inwentaryzacja ma służyć? Z całą pewnością nie działkowcom i ogrodom". Zdaniem Prezesa E. Kondrackiego nakładanie obowiązków winno się odbywać w stosunku do określonych służb a nie społecznych działaczy, trudno oczywiście nie zgodzić się w całości z takim stwierdzeniem.

Osobnym zagadnieniem jest, w jaki sposób tak ogromne obowiązki mieliby wykonać społeczni działacze w ogrodach, na których to przecież opiera się cały fundament PZD.

Należy wreszcie postawić i inne pytanie, a mianowicie - dlaczego Ministerstwo Transportu i Budownictwa chce kompetencje przysługujące organom państwowym przerzucić na samych działkowców? I wreszcie, jaka jest realność powodzenia działań inwentaryzacyjnych we wskazanym, szalenie krótkim półrocznym zaledwie okresie?

Jak widać już sam katalog pytań, często bez odpowiedzi, może posłużyć za odpowiedź o sens i racjonalność takiej propozycji zmian do tekstu obywatelskiego.

W miejscu tym z całą stanowczością wskazać jednak należy, iż Polski Związek Działkowców zawsze współpracował i współpracuje z organami nadzoru budowlanego. Różnie niestety wygląda owa współpraca ze strony służb nadzoru. Zgłaszane przez rodzinne ogrody działkowe jak i inne struktury PZD zawiadomienia w zakresie ponadnormatywnych altan, coraz częściej są przez organa nadzoru budowlanego, bądź niepodejmowane w ogóle, bądź czas ich rozpatrzenia zaczyna skutecznie przekraczać okres roku i więcej lat. Problematykę tę na posiedzeniu podkomisji podniosła Pani Izabela Ożegalska - Prezes Okręgowego Zarządu Łódzkiego PZD.

Jak się wydaje, to właśnie zagadnienie ponadnormatywnego budownictwa w ogrodach działkowych, mogło stać za propozycją Ministerstwa. Nie można jednak poprzez próbę naprawy naprawdę marginalnego zjawiska, nakładać na Zarządy ROD i samych działkowców obowiązków o tak wielkiej skali.

Z uwagi chociażby na brak przygotowania merytorycznego i wskazany, skrajnie krótki czas wykonania owej zaproponowanej inwentaryzacji, uznać ją należy za całkowicie niewykonalną, a ewentualne wyniki prac, jako tzw. „sztukę dla sztuki". Nie określono, bowiem żadnych celów tak przyjętej inwentaryzacji ani zasad postępowania z przygotowanym w jej wyniku materiałem.

Z tym większą ulgą odebrać należy fakt ostatecznego wycofania przez Ministerstwo w tracie posiedzenia podkomisji niniejszej poprawki.

Jest to kolejny, doskonały dowód na to, jak wielka i znacząca jest rola Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w trakcie prac legislacyjnych, który poprzez merytoryczne argumenty i znajomość samej specyfiki funkcjonowania ROD, potrafi uchronić całe środowisko polskich działkowców od szkodliwych i nieracjonalnych propozycji rozwiązań ustawowych.

Źródło: Jan Stańczyk OZ Świętokrzyski (A.J.)


Dzień Działkowca w ROD Mimoza

Napisany przez delegatura 2013-09-17 20:18:15 CEST




W dniu 14.09.2013r. dożynki ROD Mimoza w Gliwicach rozpoczęto hymnem działkowców. Prezes Zdzisław Prejzner przywitał działkowców i zaproszonych gości :
– z-ce Prezydenta Miasta Gliwice - Pana Adama Neumann
– przedstawiciela sklepa patronackiego Leroy Merlin Gliwice - Pani Joanna Pikuła
– przedstawiciela Delegatury – Janina Banasik
– przedstawiciela Delegatury Radnego Rady Osiedlowej Szobiszowice – Tadeusz Witek
– Telewizje Imperium Gliwice, która nagrywała całą uroczystość.
Po krótkim przemówieniu prezesa w sprawie wykonanego ogrodzenia Panowie Prezydent Adam Neumann i Tadeusz Witek wręczyli odznaczenia związkowe.
Pan Prezydent pogratulował działkowcom osiągnięcia w ogrodzie stwierdzając jednocześnie, że władze Miasta Gliwice nie będą dążyć do likwidacji ogrodów. Pogratulował dobrej współpracy zarządu ogrodu Mimoza z władzami miasta.
Pani Joanna Pikuła wręczyła nagrody ufundowane przez sklep Leroy Merlin wyróżnionym działkowcom podsumowując, że jest to początek i dobra współpraca sklepu z ogrodem.

Źródło: Zdzisław Prejzner zdjęcia zobacz w galerii zdjęć


Projekt ustawy o ROD po kolejnych poprawkach Podkomisji sejmowej

Napisany przez delegatura 2013-09-17 16:20:06 CEST

Na posiedzeniach w dniu 10 i 11 września 2013 r. Podkomisja sejmowa przyjęła szereg nowych, w części niekorzystnych poprawek do projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Większość z nich związana była z uwagami i wnioskami Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Biura Analiz Sejmowych.

Jeżeli chodzi o propozycje Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej to posłowie PO pozbawili go możliwości zgłoszenia uwag i wniosków. Dlatego, przedstawiciele Komitetu opuścili salę obrad. Nie przeszkodziło to jednak przewodniczącej K. Sibińskiej w kontynuowaniu środowego posiedzenia, na którym posłowie PO przyjęli wygodne dla siebie poprawki.

Na szczęście, na wniosek posłów opozycji i Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w dniu 12 września odbyło się posiedzenie połączonych Komisji Infrastruktury i Samorządu Terytorialnego, którzy zadecydowali, że Podkomisja winna rozpatrzyć wszystkie poprawki, jakie skierował dotychczas Komitet Inicjatywy Ustawodawczej.

Poniższej przedstawiamy poprawki, jakie posłowie PO wprowadzili do projektu ustawy o ROD w dniach 10 i 11 września 2013 r.:

1. dodano definicję terenu ogólnego: „grunt w rodzinnym ogrodzie działkowym, który nie stanowi wyodrębnionych działek, przeznaczony do wspólnego użytkowania przez osoby korzystające z działek” (art. 2 pkt.2a)
2. w definicji likwidacji ROD dodano, że odnosi się ona również do likwidacji części ROD (art. 2 pkt. 10)
3. wykreślono definicję podmiotu likwidującego (dawny art. 2 pkt. 11)
4. dodano, że procedura zakładania nowych ROD na gruntach gminnych będzie miała analogiczne zastosowanie do gruntów powiatów i województw (art. 9 ust.2a)
5. dodano, że zakładanie nowych ROD nie będzie dotyczyło tych gruntów Skarbu Państwa, którymi na mocy przepisów odrębnych gospodaruje Minister Skarbu Państwa (art. 9 ust.3)
6. dodano, że stowarzyszenie ogrodowe będzie miało obowiązek zgłoszenia do właściwego organu nadzoru budowlanego również altany i obiekty nadbudowane z naruszeniem przepisów prawa (art. 14 ust.2)
7. dodano, że stwierdzenie przez organ nadzoru budowlanego naruszenia prawa przy wybudowaniu, rozbudowaniu bądź nadbudowaniu altany lub innego obiektu będzie stanowiło podstawę rozwiązania z działkowcem wyłącznie umowy dzierżawy działkowej (tym samym stowarzyszeniu ogrodowemu wobec uwłaszczonego działkowca nie będzie przysługiwał żaden środek wymuszenia prawidłowego korzystania z działki) (art. 14 ust.3).
8. wykreślono, że wydanie nieruchomości zajmowanej przez ROD zlikwidowany na cel publiczny będzie uzależnione od spełnienia przez podmiot likwidujący warunków likwidacji (wypłacenia odszkodowania, zapewnienia nieruchomości zamiennej oraz odtworzenia ROD) (art. 18 i 23)
9. dodano, że wraz z wnioskiem o likwidację ROD właściciel nieruchomości będzie musiał przedstawić stowarzyszeniu ogrodowemu projekt umowy, której przedmiotem będzie nieruchomość zamienna (nie będzie zobowiązany, tak jak dotychczas tylko do wskazywania nieruchomości zamiennej) (art. 19 ust. 2).
10. wykreślono, że sąd rozpatrując odmowę stowarzyszenia ogrodowego zawarcia umowy dotyczącej warunków likwidacji ROD będzie zobowiązany do zbadania jej zgodności z przepisami ustawy o ROD (art. 19 ust. 4).
11. wprowadzono poprawkę redakcyjną: sąd wydając orzeczenie odnoszące się do odmowy zawarcia przez stowarzyszenie ogrodowe umowy dotyczącej warunków likwidacji ROD będzie stwierdzał „bezzasadność” odmowy, a nie „bezpodstawność” odmowy (art. 19 ust. 4).
12. wprowadzono poprawkę redakcyjną: zgoda 2/3 działkowców na likwidację ROD (na cele komercyjne) będzie „wymagana”, a nie 2/3 działkowców będzie „musiało” wyrazić zgodę (art. 19 ust.5).
13. wykreślono, że nieruchomość zaproponowana w zamian za nieruchomość likwidowanego ROD musi mieć uregulowaną sytuację prawną (art. 21 pkt.1)
14. wykreślono zobowiązanie podmiotu likwidującego do założenia nowego ROD (będzie on tylko zobowiązany do odtworzenia urządzeń i budynków odpowiadającym urządzeniom i budynkom likwidowanego ROD) (art. 21 pkt.3)
15. wykreślono zobowiązanie podmiotu likwidującego do zrekompensowania kosztów i strat poniesionych przez stowarzyszenie ogrodowe w związku z likwidacją ROD (poza wypłaceniem odszkodowania, zapewnieniem nieruchomości zamiennej oraz odtworzeniem ROD) (dawny art. 22 ust.1 pkt. 3)
16. zmieniono tryb uwłaszczenia działkowców: stowarzyszenie ogrodowe na wniosek działkowca nie będzie „ustanawiało”, lecz będzie „przenosić” na jego rzecz prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości zajmowanej przez ROD (art. 29 ust.1) Prawo własności i użytkowania wieczystego nie będzie przysługiwać uwłaszczonemu działkowcowi do konkretnej działki i części wspólnej ROD, lecz do udziału w nieruchomości, na której położony jest ROD. Wielkość udziału w prawie własności albo w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, zajmowanej przez ROD będzie proporcjonalna to liczby działek w ROD (art. 29 ust. 2)
17. wprowadzono poprawkę redakcyjną: podzielono art. 33 dotyczący opłat za działkę i obowiązków działkowca na dwa ustępy.
18. wprowadzono poprawkę redakcyjną: w przypadku rozwiązania umowy dzierżawy działkowej, działkowcowi nie będzie przysługiwać wynagrodzenie za nasadzenia, urządzenia i obiekty „wykonane niezgodnie z prawem”, a nie „za niezgodne z przepisami ustaw” (art. 42 ust. 1)
19. rejestr działek, które ma prowadzić stowarzyszenie ogrodowe został zastąpiony ewidencją działek (art. 46 pkt 5 i art. 49)
20. doprecyzowano, że ewidencja działek będzie zawierała takie dane osób mających prawo do działki jak: imię i nazwisko oraz adres zamieszkania (art. 49 ust.2 pkt.3)

Źródło: Monika Pilzak WGG KR PZD (A.J.)


Platforma gra na zwłokę – zaplanowano kolejne posiedzenia Podkomisji

Napisany przez delegatura 2013-09-17 13:10:16 CEST

Przewodnicząca Sejmowej Podkomisji Nadzwyczajnej ds. przygotowania nowej ustawy działkowej poinformowała o terminach kolejnych posiedzeń. Wbrew oczekiwaniom środowiska działkowego zaplanowano je dopiero na przyszły tydzień tj. 25 i 26 września br. Jak widać posłom nie spieszy się do jak najszybszego zakończenia prac legislacyjnych. Bowiem pomimo tego, iż w bieżącym tygodniu nie ma posiedzeń Sejmu i nic nie stało na przeszkodzie, by prace Podkomisji zwołać na ten tydzień, przewodnicząca Sibińska kolejny raz świadomie opóźnia prace Podkomisji. Jak to ma się do składanych wszem i wobec deklaracji, że Podkomisja zakończy swoje prace do końca lipca? Może trzeba by zapytać, o jakim lipcu myślała składając swoje obietnice posłanka Sibińska, bo na pewno nie o tym w roku 2013. Oddalanie w czasie posiedzeń Podkomisji to kolejny znak, że posłowie PO pozostają obojętni i głusi na masowe apele działkowców. Tysiące stanowisk i listów od środowiska działkowego są najzwyczajniej w świecie ignorowane. Zdziwienie budzi fakt, że posłom PO, którym podobno tak się spieszyło, by uchwalić nową ustawę, nagle śpieszyć się przestało. Jaki jest cel takiego działania?
Podkomisja zmarnowała już wiele czasu. Gdyby nie nieudolne manipulacje Przewodniczącej Krystyny Sibińskiej prace nad nową ustawą przebiegałyby o wiele sprawniej. Takie opóźnianie prac nad projektem ma też drugie dno. Jeśli posłowie nie zdążą przygotować i uchwalić nowej ustawy do 20 stycznia 2014 roku, to tereny ogrodów działkowych zostaną przejęte przez gminy, a działkowcy stracą wszystko, co dotąd posiadali. Wszak do tego zmierzał opracowany wcześniej pod okiem posła Stanisława Huskowskiego projekt Platformy Obywatelskiej. Wygląda, więc na to, że posłowie Platformy tylko pozorują pracę nad projektem i liczą, że uda im się przeciągnąć takie legislacyjne przepychanki w podkomisji, aż do ostatecznego terminu wyznaczonego przez Trybunał Konstytucyjny.
Podobnie uważają posłowie opozycji. - Straciłem wiarę w możliwość wypracowania dobrej ustawy w podkomisji – mówi Zbyszek Zaborowski z SLD. Podobnie myśli Bartosz Kownacki, który nie wierzy w to, by posłowie PO chcieli tę ustawę uchwalić w wyznaczonym terminie. Do wejścia w życie nowej ustawy pozostało, bowiem zaledwie 126 dni.

Źródło: AH (A.J.)


Decyzja Prezydium KR PZD w sprawie organizacji manifestacji pod urzędami wojewódzkimi.

Napisany przez delegatura 2013-09-16 18:25:36 CEST


Zgodnie z decyzją Prezydium KR PZD 20 września 2013 r. o godzinie 11.00 pod urzędami wojewódzkimi odbędą się manifestacje działkowców. Jest to odpowiedź na przebieg obrad i wyniki prac Podkomisji nadzwyczajnej, w której zostały pogwałcone wszystkie zasady demokracji wyrażone w jawnej manipulacji oraz eliminacji wniosków przedstawicieli Komitetu.

Zachęcamy wszystkich działkowców do wzięcia udziału w planowanej manifestacji, która obędzie się pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach przy ulicy Jagiellońskiej 25. Termin - 20 września 2013 r. o godzinie 11.00

Źródło: strona OZ PZD (A.J.)


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

Dzisiejszego dnia stronę odwiedziło » » » 12
W tym tygodniu stronę odwiedziło » » » 251
W tym miesi±cu stronę odwiedziło » » » 4516
W tym roku stronę odwiedziło » » » 16360
Od pocz±tku stronę odwiedziło » » » 1535176
 
Rekordowo odwiedziło nas 3940 Internautów w dniu 2023.05.10