STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON ZASOBY STRONY WWW KRAJOWEJ RADY PZD ZASOBY STRONY WWW OKRĘGOWEGO ZARZĄDU ŚLĄSKIEGO PZD BROSZURY KOMISJA REWIZYJNA NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE BIULETYNY SZKOLENIA W DELEGATURZE PZD W GLIWICACH

baner codzienniepomagam.pl

 

AKTUALNO¦CI

<< Nowsze  Starsze >>

SZKOLENIA DLA NOWYCH DZIAŁKOWCÓW

Napisany przez delegatura 2023-10-23 21:34:01 CEST

SZKOLENIA DLA NOWYCH DZIAŁKOWCÓW


W Delegaturze w Gliwicach odbywają się cykliczne szkolenia dla kandydatów na działkowców oraz nowych działkowców w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 16.00.

Szkolenia prowadzi Kierownik Ośrodka Szkoleniowego w Katowicach Pan Zdzisław Kowalik i Pan Sebastian Ciągwa.

Dodatkowo zostało zorganizowane szkolenie dnia 17.10.2023r o godz. 16.00 w Pyskowicach w świetlicy ROD Zorza, oraz w dniu 19.10.2023r o godz. 16.00 w Knurowie w ROD Szyb Wschód.

Szkolenia cieszą się sporym zainteresowaniem są interesujące i tematyczne. Szkolący prowadzą je w formie prezentacji, odpowiadają na zadawane pytania.

Działkowcy dowiadują się na temat swoich praw i obowiązków wynikających z regulaminu i statutu PZD.

W tym roku kalendarzowym wykładowcy przeszkolili już ponad 100 osób. To dowód na to, że szkolenia są potrzebne i spełniają swoją rolę.

Źródło GS


UROCZYSTE SPOTKANIE DOŻYNKOWE I WRĘCZENIE PUCHARÓW JUBILEUSZOWYCH

Napisany przez delegatura 2023-10-16 12:06:11 CEST

UROCZYSTE SPOTKANIE DOŻYNKOWE I WRĘCZENIE PUCHARÓW JUBILEUSZOWYCH


Dnia 27.09.0223r w Delegaturze Rejonowej w Gliwicach odbyło się uroczyste spotkanie dożynkowe wraz z wręczeniem pucharów jubileuszowych.

Przewodniczący Delegatury Pan Jan Pękala przywitał zaproszonych gości, przedstawicieli Delegatury Rejonowej i Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Puchary wręczał Przewodniczący OKR Pan Zenon Jabłoński i Członek OZ Pan Stanisław Kalisz.

Puchary jubileuszowe :

ROD Wypoczynek 95 lat
ROD Nasza Przyszłość 75 lat
ROD Wyzwolenia 70 lat
ROD Goździk Knurów 70 lat
ROD Irys Knurów 70 lat
ROD Konwalia Pyskowice 65 lat
ROD Przyszłość Ziemięcice 65 lat
ROD Radość 60 lat
ROD Georginia 60 lat
ROD Górnicza Radość 60 lat
ROD Uciecha Pyskowice 55 lat
ROD Witrel Knurów 50 lat
ROD Jaśmin 45 lat
ROD Nad Potokiem 40 lat
ROD Silesia 40 lat
ROD Czerwona Róża 40 lat
ROD Dalia Gliwice 40 lat
ROD Nad Wodą 40 lat
ROD Słoneczko 40 lat
ROD Barbara Toszek 40 lat
ROD Gwardii Ludowej 20 lat

Po uroczystym obiedzie przy kawie i ciastku omówiono i przedyskutowano sprawy nurtujące zarządy dotyczące ROD. Na tym spotkanie zakończono.PZD NA GLIWICKICH TARGACH BUDOWNICTWA I KIERMASZU ROŚLIN OZDOBNYCH ARENA GLIWICE

Napisany przez delegatura 2023-10-01 11:38:23 CEST

PZD NA GLIWICKICH TARGACH BUDOWNICTWA I KIERMASZU ROŚLIN OZDOBNYCH ARENA GLIWICE


W dniach  9 i 10  września 2023 r. w Arenie  w Gliwicach  odbyły się 18 Międzynarodowe Gliwickie Targi Budownictwa i Odnawialnych Źródeł  Energi EXPOBUD oraz Kiermasz Roślin Ozdobnych

Jak co roku PZD miał swoje stoisko  obsługiwane  przez  przedstawicieli Delegatury  Rejonowej PZD w Gliwicach. Zainteresowanie  było duże i pytań sporo; uprawy na działce ,nabycie praw do działki, łapanie deszczówki i wiele innych pytań dotyczących działek.
 

Największą popularnością cieszyło się czasopismo ,, Działkowiec" i ,,Mój Ogródek ". Wszystkie broszurki dotyczące upraw, podcinania drzew, łapania deszczówki też zostały rozdane i były bardzo pomocne przy odpowiadaniu na zadawane pytania.

źródło i foto
GS


Prąd dla ROD - sukces w Sejmie - 28.10.2022

Napisany przez delegatura 2022-11-02 11:22:21 CET

Po miesiącu starań ze strony PZD, Sejm przyjął senacką poprawkę i uchwalił ważną dla działkowców nowelizację ustawy w sprawie opłat za prąd. Dzięki temu w 2023r działkowcy faktycznie uzyskają prawo do rozliczenia części opłat za prądwg cen z 2022 r. Nowelizacja zainicjowana przez PZD, to nie tylko ulga dla kieszeni działkowców. To również większa pewność, że w 2023 r. ogrody będą nadal zielone.

20 października 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Jest to kolejny akt prawny mający ochronić niektóre grup odbiorców energii przed radykalnym wzrostem cen. Ustawa wprowadziła dla grupy odbiorców, w której znaleźli się m.in. działkowcy, maksymalny poziom ceny prądu - 785 zł netto za 1 MWh.

Dla działkowców równie, a może nawet ważniejsza, jest jednak dokonana jednocześnie nowelizacja ustawy 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Dzięki poprawce wywalczonej przez PZD, za część energii – 250 kWh na działkę – działkowcy zapłacą jeszcze niższą cenę, tj. wg stawek z 2022 r.

Przypomnijmy – ustawa z 7 października 2022r. wprowadziła zasadę, że w 2023 r. cześć odbiorców prądu będzie miała prawo do rozliczenia 2 MWh po cenach z 2022 r. Teoretycznie ustawa obejmowała również działkowców. Jednak - jak wykazały analizy przeprowadzone przez PZD - w praktyce nie wywołałaby takiego efektu. Wynikało to z tego, że do ustawy wprowadzono mechanizm, który w uproszczeniu sprowadzał się do zasady: pakiet 2MWh w cenie z 2022 r. przypada na jedną umowę z dostawcą prądu.

Tymczasem prawie wszyscy, spośród miliona działkowców, funkcjonują w systemie, gdzie stroną umowy z dostawcą prądu jest ROD. Rozliczenie zużycia prądu na działce ma charakter wewnątrzogrodowy, następuje w oparciu o podliczniki. Zatem pakiet 2 MWh w ochronnej cenie byłby „dzielony” na wszystkich działkowców z ROD. W efekcie w średniej wielkości ogrodzie w starej cenie na działkowca przypadłaby energia zużywana podczas 1 godziny pracy czajnika.

Choć PZD zasygnalizował krzywdzącą dla działkowców lukę w rozwiązaniach ustawy z 7 października niezwłocznie po jej uchwaleniu, głosując nad jej nowelizacją 20 października, Sejm nie wprowadził stosownej korekty. Na szczęście dla działkowców Senat – na wniosek senatora Adama Szejnfelda – przyjął poprawkę opartą o propozycje PZD.

Wprowadziła ona zasadę, że w przypadku ogrodów działkowych ilość prądu (sprzedawanego po cenie z 2022 r.) przypadająca na umowę z dostawcą, uzależniona będzie od ilości działek w ROD. Na działkę przypadać ma 250 kWh (dużo mniej niż w przypadku innych odbiorców). W ten sposób z ustawy zniknie luka, która w istocie dyskryminowała działkowców, gdyż obejmowała przywilejem np. właścicieli domów letniskowych (a nawet garaży) – dając im 2 MWh, a działkowcom de facto odmawiała takiej ochrony.

Determinacja PZD w staraniach o prawa działkowców przyniosła skutek. Głosując 27 października br. nad poprawkami Senatu, Sejm poparł korzystną dla działkowców nowelizację. Dzięki niej w 2023 r. znaczna część prądu zużytego na działkach w ROD zostanie rozliczona wg stawek z 2022 r. Pozostała część, zgodnie z nową ustawą, będzie rozliczona po cenie nie wyższej niż 785 zł za MWh netto.

Zmiana ta ma olbrzymie znaczenie dla ROD. Znacząca podwyżka ceny prądu, zwłaszcza na początku roku, mogłaby mieć katastrofalne skutki. W większości ROD zebrania, na których uchwalane są opłaty ogrodowe, odbywają się na przełomie kwietnia i maja. Bez zmiany ustawy, de facto dopiero w połowie 2023 r. do ogrodów wpłynęłyby opłaty uwzględniające podwyżkę cen prądu. W wielu przypadkach mogłoby więc zabraknąć środków na pokrycie rachunków, co oznacza odcięcie prądu. W ogrodach konsekwencją jest częstokroć brak wody z pomp. Co to oznacza w środku sezonu uprawowego nie trzeba tłumaczyć.

Można więc stwierdzić, że nowelizacja, której wprowadzenie zainicjował PZD, to nie tylko ulga dla kieszeni działkowców. To również większa pewność, że w 2023 r. ogrody będą nadal zielone.

BP


PZD NA TARGACH BUDOWNICTWA I KIERMASZU ROŚLIN OZDOBNYCH

Napisany przez delegatura 2022-09-16 09:42:11 CEST

PZD NA TARGACH BUDOWNICTWA I KIERMASZU ROŚLIN OZDOBNYCH

W dniach 10-11 09 2022r w Gliwickiej Arenie odbyły się 17-te Targi prezentujące nowości z dziedziny budownictwa oraz duży wybór roślin. Jednym z patronów tych Targów jest PZD Okręg Śląski.
Jak co roku mamy dla odwiedzających ciekawe wydawnictwa poradnicze w formie broszur oraz czasopisma Działkowiec i Mój Ogródek. Ta forma cieszy się dużą popularnością. Również mini szkolenia z różnych dziedzin ogrodnictwa budziły spore zainteresowanie. Wielu odwiedzających korzystało z indywidualnych porad z zakresu upraw. Przychodzili do nas również ci którzy otrzymali porady w latach ubiegłych aby podziękować za trafną pomoc w problemach ogrodniczych.
Dużą rzeszę odwiedzających stanowili właściciele własnych domków lub młodzi ludzie którzy są w trakcie budowy swojego gniazdka. Nasze porady dla nich z pewnością nie jednego uchroniły od popełnienia błędów w zagospodarowaniu swego zielonego otoczenia.
Działkowcy zwracali się do nas prosząc o porady ogrodnicze jak i prawne dotyczące funkcjonowania ogrodów. Najwięcej użytkowników działek można było spotkać przed Areną gdzie odbywał się kiermasz roślin. Tam też ruszyliśmy niosąc i rozdając materiały ogrodnicze.
Targi te pokazują naszą wiedzę i chęć dzielenia się nią z innymi.
Nasz kolorowy- dożynkowy boks cieszył oko a winogrona z naszych działek smakowały wszystkim.


Instruktor okręgowy SSI
Barbara GłogowskaZaproszenie

Napisany przez delegatura 2022-09-03 07:55:37 CESTDotacje unijne dla ROD – przygotowania i dokumenty PZD

Napisany przez delegatura 2022-06-06 15:52:02 CEST

Dotacje unijne dla ROD – przygotowania i dokumenty PZD
27 maja 2022r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła konkurs na nabór wniosków o przyznanie grantów w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. PZD jako partner społeczny konsultował z Agencją założenia do programu od przełomu 2021/22r. Jednak ostateczny kształt dokumentów poznał dopiero w chwili ich publikacji przez ARiMR.

Pozyskanie środków i przeprowadzenie inwestycji finansowanych z dotacji jest dosyć skomplikowanym procesem. Stąd też władze krajowe PZD przygotowały wewnętrzne uregulowania dedykowane tym zagadnieniom. Dokumenty w tej sprawie zostały przyjęte przez Krajową Radę i Krajowy Zarząd PZD w niespełna tydzień po ogłoszeniu konkursu przez ARiMR. Określają one zadania i sposób działania organów PZD, poczynając od władz krajowych, przez okręgi i kończąc na zarządach ROD.

Jeżeli chodzi o kwestie funkcjonalne, to z punktu widzenia ROD, najistotniejszą wydaje się być uchwała KZ PZD nr 243/22, w której określono zasady udziału PZD (ROD) w konkursie. Opisuje ona najważniejsze elementy tego procesu m.in: składanie wniosku, zawarcie umów o granty, kwestie wyłonienia wykonawców oraz wydatkowania i rozliczania środków. Wskazano też zadania poszczególnych jednostek PZD tj. krajowej, okręgowych i ROD. Szczególne wymogi projektu uczyniły także koniecznym wdrożenie systemu pełnomocników, którzy będą reprezentować PZD w relacjach z ARiMR (uchwała KZ PZD nr 246/2022) i opracowanie wzorów stosownych pełnomocnictw (uchwała nr 247/22). Na potrzeby udziału w projekcie zmodyfikowano również tryb wyłaniania wykonawców i dostawców usług, wykonujących zlecenia na rzecz ROD (uchwała KR PZD nr 2/XIV/2022).

Dokumenty przyjęte przez PZD są skorelowane z dokumentami ARiMR. Należy zatem zaznaczyć, że ARiMR zastrzegła sobie możliwość ich modyfikacji. W przypadku zaistnienia takich zmian, władze krajowe PZD dokonają ich przeglądu i ewentualnej korekty w dokumentach wewnątrzorganizacyjnych.

BP

Uchwała nr l/XIV/2022 Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 1 czerwca 2022 r. w sprawie przystąpienia PZD do konkursu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych ”

Uchwała nr 2/XIV/2022 Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 1 czerwca 2022 r. w sprawie zasad prowadzenia inwestycji i remontów w ROD w związku z konkursem „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”

Uchwała nr 243/2022 Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 31 maja 2022 r. w sprawie zasad udziału PZD w konkursie „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”

Uchwała nr 246/2022 Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 31 maja 2022r. w sprawie określenia zasad reprezentacji PZD na potrzeby składania oświadczeń woli w związku z pozyskiwaniem środków z projektu prowadzonego przez ARiMR pt. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”

Uchwała nr 247/2022 Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 31 maja 2022 r. w sprawie wzorów pełnomocnictw dotyczących udziału ROD w projekcie „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych ”
Nadzwyczajne XIV posiedzenie Krajowej Rady PZD

Napisany przez delegatura 2022-06-06 15:50:16 CEST

Nadzwyczajne XIV posiedzenie Krajowej Rady PZD


1 czerwca 2022 r. w Warszawie odbyło się Nadzwyczajne XIV posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył prezes Związku Eugeniusz Kondracki. Spotkanie dotyczyło realizacji konkursu grantowego „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” ogłoszonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Porządek obrad Nadzwyczajnego XIV posiedzenia Krajowej Rady PZD został jednogłośnie przyjęty. Na podstawie potwierdzonej frekwencji Prezes PZD stwierdził prawomocność obrad. Następnie powołana została Krajowa Komisja Uchwał i Wniosków w składzie: Izabela Ożegalska (OZ w Łodzi) – przewodnicząca, Robert Klimaszewski (OZ w Poznaniu), Józef Romanowski (OZ w Szczecinie).Rozpoczynając posiedzenie prezes Eugeniusz Kondracki omówił znaczenie konkursu grantowego „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” ogłoszonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla PZD i ROD. Przypomniał, że Związek od kilku miesięcy współpracował z ARiMR w sprawie opracowania założeń do projektu, który umożliwiłby wykorzystanie unijnych środków na potrzeby ROD. Konkurs został ogłoszony 27 maja na stronie ARiMR. – Chcielibyśmy, aby te 47 mln zł Polski Związek Działkowców wykorzystał w możliwie szerokim zakresie – podkreślał prezes Kondracki. To duże wyzwanie dla całego Związku. Spełnienie warunków, które przewiduje regulamin konkursu nie będzie łatwe, trzeba będzie dopilnować prawidłowego, zgodnego z regulaminem ich wykorzystania. Dodatkowym warunkiem skorzystania z finansowania jest funkcjonowanie inwestycji przez 5 lat. Mimo tych wymogów w ocenie prezesa Eugeniusza Kondrackiego, to dobry program, który będzie zastrzykiem finansowym dla ogrodów. Dlatego warto, aby ROD składały wnioski o pozyskanie grantów, choć mogą początkowo uważać, że to zbyt duże wyzwanie. Będą jednak mogły liczyć na wsparcie Związku podczas całego procesu zarówno wnioskowania o grant, jak i realizacji inwestycji. Aby usprawnić przebieg procesu Krajowy Zarząd PZD przyjął 31 maja 2022 r. trzy uchwały – nr 243, 246 i 247.Ten cel przyświecał także uchwałom Krajowej Rady PZD jednomyślnie przyjętym podczas nadzwyczajnego posiedzenia KR PZD.

Pierwsza to Uchwała nr 1/XIV/2022 KR PZD z dnia 1 czerwca 2022 r. w sprawie przystąpienia PZD do konkursu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” . Druga – Uchwała nr 2/XIV/2022 KR PZD z dnia 1 czerwca 2022 r. w sprawie zasad prowadzenia inwestycji i remontów w ROD w związku z konkursem „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.

Podczas dyskusji przed głosowaniem nad przyjęciem obu uchwał Edward Galus prezes OZ Świętokrzyskiego w Kielcach podkreślał, że dzięki programowi będziemy mogli realizować programy PZD m.in. dotyczące bioróżnorodności i klimatu. Natomiast prezes Tadeusz Jarzębak OZ w Szczecinie wyraził zadowolenie, że wreszcie dostrzeżono rodzinne ogrody działkowe, ich znaczenie dla środowiska i społeczności lokalnych i potrzeby, które pozwolą jeszcze lepiej spełniać funkcje zapisane w Ustawie o ROD. Prezes Kondracki zauważył, że projekt ogłoszony przez ARiMR, to m.in. efekt coraz lepszego zrozumienia roli ROD przez społeczności lokalne. Sprzyja temu zacieśnianie relacji Związku z samorządami lokalnymi, co owocuje coraz częściej przyznawanymi dotacjami samorządowymi dla ROD.Część poświęconą szczegółom realizacji konkursu grantowego „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” rozpoczął prezes Eugeniusz Kondracki. Wyraził zadowolenie z tak licznej obecności przedstawicieli OZ w naradzie. Zapewnił, że Związek jest dobrze przygotowany merytorycznie do udziału w konkursie grantowym. Zaapelował, aby wykorzystać spotkanie do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, aby w Okręgach była pełna wiedza na temat projektu.

Następnie r.pr. Bartłomiej Piech, dyrektor Biura Prawnego omówił, w jaki sposób PZD będzie reprezentowany w konkursie. Poinformował, że Okręgi wskażą pełnomocników (minimum trzech), których ustanowi KZ PZD. Muszą to być członkowie okręgowego zarządu. Ich umocowanie obejmie wszelkie czynności prawne dokonywane przez PZD wobec ARiMR związane z pozyskaniem i wykorzystaniem środków z projektu. Ich funkcją będzie udzielenie pełnomocnictw pełnomocnikom substytucyjnym, których wskaże ROD. Dyrektor Piech zaznaczył, że co do zasady pełnomocnicy powinni być członkami organów PZD. Omówił też treść i zakres pełnomocnictw, rodzaje rejestrów prowadzonych w związku z konkursem. Przypomniał, że kwestie te reguluje Uchwała KZ PZD nr 246 z 31 maja 2022 r. w sprawie określenia zasad reprezentacji PZD na potrzeby składania oświadczeń woli w związku z pozyskiwaniem środków z projektu prowadzonego przez ARiMR.R.pr. Monika Pilzak przedstawiła zasady uczestnictwa w konkursie począwszy od pomysłu do momentu zakończenia realizacji projektu. Omówiła zasady składania wniosków o przyznanie grantu, otrzymywanie i rozliczanie grantu oraz samą realizację zadania konkursowego. Zaznaczyła, że ogólne zasady znalazły się w Uchwale KZ PZD nr 243 z 31 maja w sprawie udziału PZD w konkursie. Zaapelowała też o dokładne zapoznanie się z dokumentami – szczególnie z Regulaminem. Przypomniała, że co do zasady inwestycja zgłaszana do konkursu powinna być realizowana w częściach wspólnych ogrodu oraz że musi ona sprzyjać poprawie stanu środowiska naturalnego.

Jakie są obowiązki PZD wynikające z umowy o powierzenie grantu, w tym związane ze składaniem weksli in blanco, wyjaśnił z-ca dyrektora Biura Prawnego Tomasz Terlecki. Podkreślił, że stroną umowy w sprawie pozyskania grantu jest PZD, gdyż to Związek posiada osobowość prawną i to na nim będzie spoczywała odpowiedzialność za właściwą realizację zadania.Zadania możliwe do realizacji w ROD w ramach konkursu przedstawiła kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami Mariola Kobylińska. Przypomniała, że granty przeznaczone są na określony katalog inwestycji przede wszystkim prośrodowiskowych (zawiera je Regulamin konkursu grantowego). Ich realizacja nie może przekroczyć 12 miesięcy i musi się zakończyć do 31 sierpnia 2023 r. Mariola Kobylińska uczuliła też uczestników narady na konieczność zbierania i przechowywania wszystkich dokumentów związanych z pozyskaniem środków, gdyż przez 5 lat możliwa będzie ich kontrola.

W jaki sposób sporządzić wniosek o przyznanie grantu wyjaśniła gł. spec. ds inwestycji w WGG – Izabela Wasiak.Nadzwyczajne posiedzenie KR PZD podsumował prezes Eugeniusz Kondracki. Przyznał, że procedury pozyskania środków są skomplikowane. Zapewnił jednak, że rodzinne ogrody działkowe otrzymają merytoryczne wsparcie ze strony PZD. Dodał, że poza dotychczasowymi działaniami powołany zostanie zespół księgowy, który przygotuje wytyczne dla ogrodów w kwestii rozliczania. Na zakończenie prezes Eugeniusz Kondracki podziękował uczestnikom za udział w spotkaniu i aktywność. Podkreślił, że wszystko wskazuje na to, iż potrzebne będą kolejne narady dotyczące pozyskania środków z projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” ogłoszonego przez ARiMR.

LS


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

Dzisiejszego dnia stronę odwiedziło » » » 57
W tym tygodniu stronę odwiedziło » » » 1446
W tym miesi±cu stronę odwiedziło » » » 3529
W tym roku stronę odwiedziło » » » 32902
Od pocz±tku stronę odwiedziło » » » 1446359
 
Rekordowo odwiedziło nas 3940 Internautów w dniu 2023.05.10