![]() |
||
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
PZD Okręg Śląski prowadzi intensywne szkolenia dla osób, których zadaniem będzie obsługa walnych zebrań w ROD w 2018r. Jedno z pierwszych takich szkoleń odbyło się w Delegaturze Rejonowej w Gliwicach w dniu 10 stycznia 2018r. W szkoleniu uczestniczyły osoby wytypowane do obsługi zebrań w ROD zlokalizowanych m.in. w Gliwicach, Knurowie, Pyskowicach.
Biorąc pod uwagę, iż w zakresie prowadzenia walnych zebrań ROD w dalszym ciągu obowiązują wytyczne i druki opracowane przez Krajową Radę PZD na zebrania w latach 2016 – 2018, szkolenie skupiło się przede wszystkim na analizie błędów jakie pojawiają się podczas omawianych zebrań. Dyrektor Biura PZD Okręgu Śląskiego przedstawił w/w wytyczne z szczególnym naciskiem na projekty uchwał dotyczących opłat w ROD. Uchwały te bowiem są najważniejsze dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania ROD. Dokładne wyliczenie kosztów funkcjonowania ROD oraz opłat na dany rok, nie tylko zabezpiecza funkcjonowanie ROD ale również zmniejsza do minimum wątpliwości Działkowców. Jasne i rzeczowe przedstawienie kosztów funkcjonowania ROD na walnym zebraniu powoduje bowiem, iż uchwały podejmowane są bez zbędnej dyskusji, a całe zebranie przebiega w spokojnej atmosferze. W toku dyskusji przypomniano również zasady obliczania opłaty energetycznej oraz wodnej , z szczególnym podkreśleniem iż energia elektryczna/woda zużyta na potrzeby terenu ogólnego ROD i infrastruktury ogrodowej powinna być ujęta w ramach opłaty ogrodowej. Omówiono również wątpliwości związane z zawiadomieniem o walnym zebraniu, podkreślono że w zawiadomieniu musi znaleźć się informacja o II terminie zebrania. Brak takiej informacji uniemożliwia odbycie zebrania w II terminie – w ostatnim czasie z tego właśnie powodu Prezydium OZ Śląskiego PZD unieważniło nadzwyczajne walne zebranie ROD w Mysłowicach.
Kierownik Delegatury Rejonowej Pan Jan Pękala rozdał wszystkim obecnym wzory uchwał opracowane przez KR PZD na walne zebrania ROD. Podkreślił, iż bardzo ważne jest stworzenie odpowiedniego terminarza walnych zebrań. Zebrania powinny odbywać się do 15 maja danego roku, jednakże nie ma żadnych przeszkód aby odbywały się już w lutym czy na początku marca. Jeżeli bowiem większość Zarządów ROD zdecyduje się na odbycie zebrań w ostatnim terminie tj. na przełomie kwietnia/maja, wówczas będzie bardzo ciężko zapewnić obsługę wszystkim ROD.
Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pan Zenon Jabłoński przedstawił doświadczenia z kontroli przeprowadzonych w ROD w 2017 roku. Zwrócił szczególną uwagę na kwestie świadczeń w ROD, a przede wszystkim konieczność wprowadzenia odpowiedniej kwoty do preliminarza finansowego w zależności od decyzji podjętej przez walne zebranie ROD.
Na zakończenie uczestnicy szkolenia podjęli dyskusję odnośnie nowego Statutu PZD, który został uchwalony w grudniu 2017 roku, a obecnie oczekuje na rejestrację w KRS. Wskazano, iż do momentu rejestracji Statutu, walne zebrania ROD odbywają się na dotychczasowych zasadach tj. według Statutu z dnia 2.07.2015r. Należy jednak zauważyć, iż ewentualna rejestracja nowego Statutu PZD oraz jego wejście w życie nie spowoduje żadnej rewolucji w zakresie walnych zebrań ROD.
Krzysztof Tekla - Dyrektor Biura OZ
Chodzi szczególnie o śmieci, które zalegają w wielu miejscach. Działkowe ogniska mają to do siebie, że często spala się w nich także śmieci. Tymczasem palenie starych ubrań, butów, folii, kartonów, czy plastikowych butelek jest zabronione ustawą i absolutnie nie wolno tego robić.
Media przytaczają opinie mieszkańców miast, którzy skarżą się na działkowców i ogrody. Gazeta Śląska publikuje zdjęcia, na których widać, jak nad ogrodami działkowymi unoszą się kłęby dymu. Gazeta przytacza wypowiedzi mieszkańców Świdnicy, którzy mają dość tak uciążliwego sąsiedztwa i skarżą się, że nie pomaga nic, nawet skargi do Straży Miejskiej, bowiem działkowcy mimo upomnień, dalej lekceważą przepisy. Portal „walbrzyszek.com” zamieszcza opinię jednej z mieszkanek Wałbrzycha, która jest oburzona zachowaniem działkowców. Według jej relacji, na ogrodach działkowych nie trudno zauważyć leżące dookoła butelki, styropian, zużyte opakowania i inne śmieci, które wydzielają nieprzyjemne zapachy skutecznie zniechęcając mieszkańców do jesiennych spacerów po tym terenie. Portal „jg24.pl” przypomina działkowcom z Jeleniej Góry, że system gospodarowania odpadami komunalnymi zapewnia odbiór odpadów biodegradowalnych, w tym również odpadów z ogrodów działkowych.
Fot. Archiwum PZD
W związku z tym spalanie trawy i liści na działkach w ROD, a także innych odpadów po jesiennych porządkach na terenie ogrodów jest zupełnie nieuzasadnione, a co ważniejsze jest kategorycznie zabronione. W podobnym tonie publikowanych jest wiele artykułów, w których działkowcy krytykowani są za spalanie swoich odpadów, a przez to zatruwanie miasta i środowiska. Również do Krajowej Rady PZD co i rusz docierają skargi zarówno ze strony zatruwanych dymem mieszkańców, jak i samych działkowców, którym przeszkadzają uciążliwi sąsiedzi z działki obok. Mieszkający obok ogrodów ludzie mają dość zatruwania środowiska trującymi i niebezpiecznymi kłębami dymu, które zagrażają ruchowi drogowemu, a przede wszystkim zdrowiu. Wiadomo przecież nie od dziś, że w wyniku spalania śmieci do gleby, wód i powietrza przenikają rakotwórcze substancje. Ogień wyjaławia glebę, a ponadto zabija zwierzęta i mikroorganizmy. Łamanie zakazu spalania to wyłącznie pojedyncze przypadki, a nie częsta praktyka. Jest wiele ogrodów, gdzie problem ten zupełnie nie występuje, a zarządy ROD dbają o przestrzeganie zakazu spalania i prowadzą nadzór , sprawdzając, czy działkowcy mają kompostowniki, a także oferują pomoc w ich zakładaniu. Niestety wystarczy kilku łamiących prawo działkowców, by zaszkodzić wszystkim. Uciążliwa, sezonowa powtarzalność tego procederu sprawia, że działkowcy tracą życzliwość ze strony własnej społeczności lokalnej, co w przyszłości może mieć daleko idące konsekwencje dla istnienia ogrodów w miastach. Takie działanie nie tylko uderza w dany ogród, ale kształtuje opinię społeczną w odniesieniu do wszystkich działkowców, ogrodów, a nawet PZD. Dlatego mieszkańcy chcą, by prawo o zakazie spalania było skuteczniej egzekwowane, a działkowcy dostawali najwyższe z możliwych kary. Jednak to nie tylko kwestia mandatu, ale także kreowania opinii o środowisku działkowym. Zważając na to, jak wiele problemów i zagrożeń czyha na ogrody działkowe od wielu lat, działkowcy potrzebują szerokiego poparcia społecznego.
Drodzy działkowcy, czy naprawdę chcecie być postrzegani jako truciciele miast i współproducenci smogu?
Choć za tego typu działania grozi dość surowa kara, bo grzywna może wynieść nawet 500 zł, to wciąż nie odstrasza to kolejnych działkowców od łamania prawa. Wielu działkowców nie chce przyjąć do wiadomości zakazu spalania. Wciąż pamiętają zmierzchłe czasy, gdy spalanie obumarłych części roślin i gałęzi było dopuszczalne w ciągu dnia w okresie od 1 maja do 30 września. Niestety, to już przeszłość. Regulamin ROD, który wszedł w życie 1 stycznia 2016r. mówi w § 68 w pkt. 5. o całkowitym zakazie spalania odpadów i resztek roślinnych. W świetle przepisów związkowych działkowcom zabrania się spalania na terenie ogrodu wszelkich odpadów oraz wypalania traw.
Związek prowadzi aktywną kampanię informacyjną dla działkowców zarówno w internecie, jak i poprzez związkową prasę. Informacja o zakazie spalania pojawia się regularnie na łamach „działkowca”, „Zielonej Rzeczpospolitej”, „Biuletynu Informacyjnego”, „Aktualności związkowych”, a także w „Informatorze działkowca”, który wieszany jest przez zarządy ROD na ogrodowych tablicach informacyjnych. Ponadto wiedza ta przekazywana jest podczas szkoleń dla działkowców, spotkań z prezesami ROD, a także podczas walnych zebrań w ROD. Działkowcy wiedzą o zakazie spalania, konsekwencjach i obowiązku posiadania kompostownika. Niestety, wiedza to jedno, a rzeczywistość to drugie.
Ogrodowe śmietniki
Niektórzy działkowcy pozbywają się śmieci nie poprzez spalanie... To, co możemy zobaczyć na przesłanych do Krajowej Rady PZD zdjęciach budzi niesmak i rodzi pytania, jakim sposobem w ogrodowych śmietnikach możemy znaleźć nie tylko gałęzie i odpady zielone, ale nawet zużyte wersalki, połamane meble i zepsute sprzęty AGD? Jak to możliwe, że dbający z taką pasją o swoje działki potrafią jednocześnie wyrzucać do wspólnych kontenerów wszystko, co popadnie? Decydując się na wyrzucania zużytej elektroniki na ogrodowy śmietnik działkowiec musi mieć świadomość rażącego naruszenia nie tylko ogrodowego Regulaminu, ale także obowiązującego prawa. Naraża się tym samym na grzywnę, która może w tym wypadku wynieść nawet 5 tys. złotych! Zużyte sprzęty AGD i RTV należy oddawać do punktu zbierającego elektrośmieci, punktu skupu złomu lub zakładu przetwarzania. Można je także oddawać w sklepie przy okazji zakupu nowego. Z tego tytułu nie są pobierane żadne opłaty, więc to nie kwestia oszczędności, że sprzęty te pojawiają się pod wieloma śmietnikami w ROD, ale to wyraz pogardy dla obowiązujących przepisów i cwaniactwa. Podobnie rzecz ma się z odpadami zielonymi. „Każdy działkowiec wie, że obowiązuje zakaz wyrzucania do kontenerów tego, co widać na zdjęciach, przy jednoczesnym obowiązku posiadania na każdej działce kompostownika” – zauważa działkowiczka i załącza zdjęcia ze swojego ogrodu. Jak pisze to sprawa żenująca, tym bardziej, „że sprawcami takiej sytuacji są nie tylko nowi, ale także starzy działkowcy” – zauważa. Tymczasem paragraf 68 pkt. 2 jasno wskazuje, że działkowcy oraz inne osoby przebywające na terenie ROD mają zakaz wrzucania do ogrodowych pojemników na śmieci części roślin oraz nie pochodzących z działki odpadów komunalnych”. Odpadów też nie można także spalać. Działkowiec zobowiązany jest do postawienia na działce kompostownika (§ 42 Regulaminu ROD) i składowania w nich resztek roślinnych. Resztki, które nie nadają się do kompostowania oraz pozostałe śmiecie należy umieścić w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku na terenie ROD. Zgodnie z treścią obowiązującej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie oraz § 36 Regulaminu ROD Zarządy są zobowiązane do wyposażania terenów ROD w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych z uwzględnieniem selektywnej zbiórki odpadów, do których działkowcy będą mogli wrzucać odpady z działki nie podlegające kompostowaniu.
Co zatem zrobić z odpadami?
Większość liści i odpadów biodegradowalnych to znakomity materiał na kompost. Najprostszym sposobem pozbycia się resztek roślinnych jest więc założenie kompostownika, który można później ponownie wykorzystać do nawożenia roślin. Każdy działkowiec ma obowiązek wyposażenia swojej działki w kompostownik. Szczegółowe informacje na temat kompostownika można znaleźć w bezpłatnej broszurze wydanej przez KR PZD, która dostępna jest w OZ i w Zarządach ROD, jak również na stronie pzd.pl w zakładce wydawnictwa – broszury: po kliknięciu w link: Jak wytwarzać i stosować kompost?
Z kolei problem z pozostałymi po cięciu drzew i krzewów gałęziami rozwiąże rozdrabniacz do gałęzi. Wiele Zarządów ROD już zainwestowało w taką maszynę i dzięki temu rozwiązali problem odpadów. To zdecydowanie mniej kłopotliwe dla sąsiadów i ekologiczne rozwiązanie. Można o tym przeczytać m.in. w artykule pt. „Rozdrabniacz gałęzi - sposób na pozbycie się gałęzi z ogrodu”.
Dla lepszego zobrazowania bardzo niebezpiecznych, zwłaszcza dla życia ludzkiego skutków, jakie niesie za sobą spalanie ww. odpadów polecamy artykuł, który dostępny jest na portalu pzd.pl: „Dioksyny – związki niebezpieczne dla środowiska i człowieka”, mgr inż. ochrony środowiska i leśnictwa Pana Jarosława Wołodkiewicza, instruktora etatowego w OZ Warmińsko-Mazurskim.
Apelujemy do wszystkich działkowców, by zadbali o porządek w ogrodzie i wokół niego. Należy pamiętać, że w § 85, pkt.1 Statutu PZD z 2 lipca 2015 r znajduje się zapis o tym, że PZD może wypowiedzieć umowę dzierżawy działkowcowi, który „pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z działki lub altany w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem, niszczy infrastrukturę ogrodową albo wykracza w sposób rażący przeciwko porządkowi ogrodowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych działek”. Do takich uciążliwości należy także uporczywe i nagminne zaśmiecanie ogrodu, jak również spalanie odpadów.
Źródło:
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl
Na tegorocznych obchodach Krajowych Dni Działkowca, które odbyły się w dniu 26 sierpnia w Bytomiu, jak co roku, odbyła się wystawa działkowych plonów pod postacią pięknie przygotowanych i ozdobionych koszy dożynkowych. Działkowcy niemal ze wszystkich okręgów przygotowali w sumie 47 koszy dożynkowych, które można było podziwiać po prawej stronie sceny głównej.
Wystawa ta cieszyła się ogromną popularnością. Wielu uczestników działkowych dożynek robiło sobie pamiątkowe zdjęcia z Prezesem PZD i koszami dożynkowymi.
Uczestnicy Krajowych Dnia Działkowca w Bytomiu pokazali, że nie tylko potrafią uprawiać działkę i korzystać z jej uroków, ale wykazali także, że potrafią wykorzystać zebrane plony i mają uzdolnienia artystyczne. Wszystkie kosze były niezwykle staranie przygotowane i pokazały ogromne bogactwo działkowych plonów. Były kosze typowo warzywne, kwiatowe, a także łączone, w przygotowaniu których użyto owoce, warzywa, kwiaty i zboża, a nawet zioła.
W niektórych można było nawet znaleźć ukryte pośród zmyślnych stylizacji działkowe zaprawy i nalewki. Z pewnością ich autorzy włożyli duży wkład pracy w ich przygotowanie. Część koszy dożynkowych została przekazana jako podziękowanie i wyrazy sympatii od środowiska działkowego znamienitym gościom, którzy znaleźli czas, by świętować wspólnie z działkowcami ich święto w Bytomiu.
Wszyscy autorzy koszy zostali wyróżnieni i otrzymali w podziękowaniu od Krajowej Rady PZD za przygotowanie koszy dożynkowych specjalne dyplomy oraz bony upominkowe, które można będzie zrealizować na zakupy w sklepie internetowym wydawnictwa „działkowiec”.
Kosze dożynkowe przygotowali: OZ PZD w Bydgoszczy, ROD "Przyjaźń" w Częstochowie, ROD "Tysiąclecia" w Częstochowie, Okręg PZD w Elblągu, ROD "Róża" w Słupcy, Okręg PZD w Legnicy, ROD "Stokrotka" w Legnicy, ROD im. Marii Konopnickiej w Łodzi, ROD "Kolejarz" w Kutnie, ROD "Konwalia" w Mokrej Prawej, ROD "Siedmiodomki" w Tomaszowie Mazowieckim, ROD "Brzezina" w Łodzi, Okręg Łódzki PZD w Łodzi, ROD "Nowalijka I" w Krakowie, ROD "Kościuszki" w Gorlicach, Okręg PZD w Pile, Grażyna Krok-Modrzejewska z ROD "Kolejarz" w Dębicy, Okręg Podlaski PZD, Okręg Pomorski w Gdańsku, ROD im. Władysława Sikorskiego w Kwidzynie, ROD im. Mjr. H. Sucharskiego w Wejherowie, ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu, Okręg PZD w Słupsku, Okręg Sudecki PZD w Szczawnie-Zdroju, ROD "Perła" w Kłodzku, ROD "Podzamcze" w Wałbrzychu, Okręg PZD w Szczecinie, Delegatura Rejonowa OZ Śląskiego PZD w Bielsku-Białej, Delegatura Rejonowa OZ Śląskiego PZD w Bytomiu, Delegatura Rejonowa OZ Śląskiego PZD w Chorzowie, Delegatura Rejonowa OZ Śląskiego PZD w Gliwicach, Delegatura Rejonowa OZ Śląskiego PZD w Katowicach, Delegatura Rejonowa OZ Śląskiego PZD w Rudzie Śląskiej, Delegatura Rejonowa OZ Śląskiego PZD w Rybniku, Delegatura Rejonowa OZ Śląskiego PZD w Sosnowcu, Delegatura Rejonowa OZ Śląskiego PZD w Tarnowskich Górach, Delegatura Rejonowa OZ Śląskiego PZD w Tychach, Delegatura Rejonowa OZ Śląskiego PZD w Zabrzu, Okręg Świętokrzyski PZD, Okręg Toruńsko-Włocławski PZD, ROD "Kąpiele Słoneczne" w Grudziądzu, Okręg PZD w Zielonej Górze, ROD im. Gen Sikorskiego w Kwidzynie, ROD „Rębiechowo” w Gdańsku, ROD „Zamkowa” w Będzinie i ROD „Forsycja” w Łodzi oraz p. Ewa Duda z ROD „Rębiechowo” w Gdańsku.
Galerię prezentującą bogactwo i różnorodność przygotowanych koszy dożynkowych można zobaczyć TUTAJ (link).
Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl
W dniu 26 sierpnia 2017 r. odbyło się największe święto polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego – Krajowe Dni Działkowca. W tym roku miało ono wyjątkowy charakter, ponieważ do Bytomia zjechało blisko 900 działkowców z całej Polski, reprezentujących wszystkie Okręgi PZD, by wspólnie świętować 120-lecie ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Razem z działkowcami świętowali zaproszeni goście, w tym władze Bytomia, parlamentarzyści i samorządowcy.
Już od wczesnych godzin porannych organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji dla przybywających z całej Polski gości. Od samego rana w malowniczym parku Amendy, położonym pomiędzy ROD „Jaśmin” i „Zygmunt” działkowcom umilały czas występy zespołu muzycznego oraz Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”. Odbył się również pokaz ratownictwa górniczego. Uczestnikom wydano upominki i poczęstowano ich pożywnym śniadaniem.
Kwadrans przed godziną jedenastą sygnał do rozpoczęcia oficjalnych uroczystości dała orkiestra górnicza, która poprowadziła z ROD „Jaśmin” do namiotu w centrum parku kolumnę gości z Eugeniuszem Kondrackim, Prezesem PZD oraz Damianem Bartylą, Prezydentem Bytomia na czele. Tuż za nimi podążyli oficjalni goście, członkowie Krajowej Rady PZD oraz poczty sztandarowe Związku. – Z okazji jubileuszu 120-lecia ogrodów działkowych na ziemiach polskich wystrzał armatni – powiedział po wprowadzeniu sztandarów Prezes Polskiego Związku Działkowców, po czym nad Bytomiem rozległ się huk oznajmiający rozpoczęcie wielkiego święta działkowców.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego i hymnu działkowców „Zielona Rzeczpospolita” delegacja OZ Śląskiego PZD prowadzona przez Józefa Noskiego wręczyła Eugeniuszowi Kondrackiemu bochen dożynkowy.
- Cieszę się, że mogę Was wszystkich tutaj powitać na jubileuszu 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Cieszę się, że w gronie tutaj obecnych widzę tylu ludzi, którzy od lat pracowali na rzecz ogrodów działkowych, dla działkowców, dla miast, a kiedy trzeba było, walczyli o to, by ogrody działkowe nie tylko się rozwijały, ale przede wszystkim przetrwały i istniały. Bardzo Wam za to dziękuję i dziękuję żeście tu przybyli i razem możemy świętować nasz jubileusz - powiedział Eugeniusz Kondracki, Prezes PZD. - Wśród działkowców są zasłużeni z najbardziej zasłużonych. To elita Polskiego Związku Działkowców, to elita, która kształtowała się w pracy i w walce. To, że dziś możemy obchodzić jubileusz, fakt, że tutaj razem jesteśmy, to nasza wspólna zasługa. To Wasza zasługa, za co jeszcze raz dziękuję – dodał.
Następnie Prezes PZD powitał przybyłych gości. Krajowe Dni Działkowca w Bytomiu swoją obecnością zaszczycili m.in. Damian Bartyla, Prezydent Bytomia, Zdzisław Wolski, Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy, Andrzej Kobylarz, Poseł na Sejm RP, Marek Wojtkowski, Prezydent Włocławka, Janusz Buda, z-ca Prezydenta Jastrzębia Zdroju, Katarzyna Dziuba, z-ca Prezydenta Zabrza, , Zbigniew Byszewski, z-ca Prezydenta Sosnowca, Stanisław Rachwał, Radny Miasta Krakowa, Andrzej Nowicki, Starosta Piski, Andrzej Bielski, Sekretarz Gminy Środa Śląska, Grzegorz Wacławek, Prezes Zarządu Węglokoks Kraj, Andrzej Pilot, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach oraz przedstawiciele mediów.
– Krajowe Dni Działkowca Bytom 2017 i jubileusz ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce uważam za otwarte! – oznajmił po powitaniu gości Eugeniusz Kondracki, co spotkało się z gromkimi brawami zebranych.
Podczas uroczystości w Bytomiu Prezes PZD Eugeniusz Kondracki wręczył ustanowiony przez KR PZD Medal z okazji 120-lecia, nie tylko zasłużonym działaczom, ale także osobom spoza Związku, które pomagały ogrodom działkowym powstawać i rozwijać się. Ponadto przyznane zostały jubileuszowe odznaczenia związkowe dla działkowców zasłużonych dla rozwoju ruchu ogrodnictwa. Jak co roku odbyła się także gala wręczenia nagród laureatom konkursów krajowych „ROD Roku” i „Wzorowa Działka Roku 2017”. Zachęcamy do oglądnięcia kolejnej części GALERII ZDJĘĆ.
Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl
W dniu 26 sierpnia 2017 roku w Bytomiu na terenie parku Amendy w dzielnicy Łagiewniki, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch rodzinnych ogrodów działkowych PZD: „Jaśmin” i „Zygmunt” odbyły się Krajowe Dni Działkowca 2017. We wspólnym świętowaniu uczestniczył Eugeniusz Kondracki Prezes PZD, Prezydent Bytomia Damian Bartyla, działacze ze wszystkich okręgów, a także przedstawiciele samorządu terytorialnego i parlamentarzyści. W uroczystości wzięło udział także około 900 działkowców ze wszystkich 26 okręgów PZD, ale najliczniej reprezentowane były rodzinne ogrody działkowe z Okręgu Śląskiego. Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z tej imprezy: GALERIA ZDJĘĆ.
Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl
W minioną sobotę 19 sierpnia 2017r. o godz.14 w ROD im.ks.Jana Dzierżona w Knurowie rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia działkowca połączone z 85-leciem ogrodu założonego w 1932r.
Uroczystość tą zaszczycili:
Z-ca Prezydenta M.Knurowa - Piotr Surówka
Przewodniczący Rady Miasta - Tomasz Rzepa
Główni sponsorzy uroczystości: Dyr.Leroy Merlin z ul.Rybnickiej - Sylwia Straż ; V-ce Prezes Banku Spółdzielczego w Knurowie - Tomasz Kapłanek ; Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Knurowie - Wojciech Kołodziej.
Historię powstania ogrodu przedstawił Kustosz izby tradycji w Knurowie - Bogusław Szyguła.
Z ramienia Delegatury Gliwice uczestniczyli : Członek Okr. Zarządu PZD i Przew. Delegatury - Stanisław Kalisz oraz Przew.Okr.Komisji d/s odznaczeń i wykł.szkoleń związkowych - Sebastian Ciągwa.
Całość uroczystości , doskonale zorganizowanej , bardzo dobrze prowadził Prezes Zarządu ogrodu - Zbigniew Dziubiński. W trakcie uroczystości przedstawiciele Delegatury złożyli na ręce Prezesa okazały puchar od Okręgowego Zarządu PZD oraz dyplom od Delegatury z okolicznościowymi dedykacjami.
Życzenia i dyplomy składali również zaproszeni goście i sponsorzy.
Aktualną sytuację w PZD , a szczególnie obchody 120-lecia ruchu działkowego na ziemiach polskich oraz zbliżające się w dniu 26 sierpnia 2017r.centralne uroczystości dożynkowe Polskiego Związku Działkowców w Bytomiu, przedstawił piszący te słowa, zaznaczając że w uroczystościach tych weżmie udział poczet sztandarowy z sztandarem ROD ks.Dzierżona w Knurowie, ufundowany przez działkowców tego ogrodu w 2007r.
Podczas uroczystości zasłużeni działkowcy zostali udekorowani odznaczeniami związkowymi "Zasłużony Działkowiec". Z przeprowadzonych ocen i konkursów w współzawodnictwie ogrodowym wyróżnieni działkowcy otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane i wręczane przez sponsorów oraz Prezesa i członków Zarządu ROD.
Po części oficjalnej działkowcy otrzymali poczęstunek-smaczną grochówkę i spędzali czas wśród przyjaciół i znajomych na placu ogrodowym. Pomimo nie najlepszej pogody ( okresowe opady deszczu ),działkowcy bawili się doskonale , a zabawa taneczna trwała do późnych godz.nocnych przy dźwiękach orkiestry, a zabawę plenerową prowadził p.Andrzej Czarniecki.
Treść i zdjęcia: Sebastian Ciągwa.
|
|
|
|
| |
Dzisiejszego dnia stronę odwiedziło |
» » » |
26 |
|
|
W tym tygodniu stronę odwiedziło |
» » » |
412 |
|
|
W tym miesiącu stronę odwiedziło |
» » » |
6240 |
|
|
W tym roku stronę odwiedziło |
» » » |
6240 |
|
|
Od początku stronę odwiedziło |
» » » |
1090235 |
|
|
|
|
| |