STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON ZASOBY STRONY WWW KRAJOWEJ RADY PZD ZASOBY STRONY WWW OKRĘGOWEGO ZARZĄDU ŚLĄSKIEGO PZD BROSZURY KOMISJA REWIZYJNA NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE BIULETYNY SZKOLENIA W DELEGATURZE PZD W GLIWICACH

baner codzienniepomagam.pl

 

PORADY

<< Nowsze  Starsze >>

Ekologicznie, czyli zdrowo i oszczędnie - 02.06.2016

Napisany przez delegatura 2016-06-04 22:40:30 CEST

Ogród ekologiczny, to przede wszystkim ogród naturalny. Wielkie trawniki, kilka iglaków, szare ścieżki brukowe i wysokie żywopłoty odchodzą do lamusa. Każdy działkowiec pragnie mieć swoją niepowtarzalną działkę, a nie lustrzane odbicie ogródka sąsiada.

Czy jedynym rozwiązaniem jest pozbycie się wszystkich niepotrzebnych rzeczy z działki wynosząc je na wspólny kontener w ROD i kupując nowe rzeczy w marketach ogrodniczych i budowlanych? Najprostsze i najtańsze rozwiązania często okazują się strzałem w dziesiątkę.

Odpady zielone


Rozpoczął się sezon ogrodniczy. Każdy z nas przycina i formuje swoje drzewa i krzewy, kosi trawę oraz sadzi rośliny. Od czasu kiedy nie możemy spalać na działkach, powstał poważny problem co z tym wszystkim robić. Najprostszym rozwiązaniem oraz zgodnym z regulaminem ROD jest posiadanie na działkach kompostownika. Powinny znaleźć się w nim wszystkie odpady biodegradowalne z których w późniejszym czasie otrzymamy kompost, który jest najlepszym nawozem ogrodniczym.
Dobrym rozwiązaniem jest również zakup małej ogrodowej rozdrabniarki. Dla zmniejszenia kosztów możemy zakupić ją wspólnie z sąsiadami. Dzięki temu urządzeniu rozdrobnimy drobne gałęzie, które będzie można zmieszać z kompostem.

Z doświadczenia jednak wiemy, że w rodzinnych ogrodach działkowych zalegają skupiska gałęzi. Zarządy ROD nie nadążają z ich wywożeniem. W taki przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup rębarki do gałęzi, która będzie służyła wszystkim działkowcom oraz uchroni nas od złego wizerunku Ogrodu.

Bardzo dobrym przykładem jest ROD "Podzamcze" w Wałbrzychu (największy ogród działkowy w Polsce). Przy ilości ponad 2500 działek powstawały i zalegały w niemal nieskończoność ogromne sterty gałęzi z którymi Zarząd ROD nie mógłby się uporać. Dzięki trafnej decyzji o zakupie takiego sprzętu problem zalegających gałęzi został rozwiązany.Po rozdrobnieniu gałęzi otrzymujemy ekologiczny nawóz, który działkowcy z chęcią wykorzystują na swoich działkach jako materiał okrywowy, a także do kompostowników ponieważ rozdrobnione gałęzie wzbogacają kompost będący najlepszym ekologicznym nawozem na działkach.

Jaki zatem mamy pożytek z posiadania rębaka do gałęzi? Otóż rozdrobnione gałęzie z działek wracają w innej postaci na działki w tym jako wzbogacony w różne mikroelementy kompost. W ten sposób dzięki rębakowi w Ogrodzie dokonuje się ekologicznie zamknięty obieg materii w przyrodzie.

Odpady budowlane

Kiedy zalegają nam pod płotem stare cegły i krawężniki możemy stworzyć z nich coś co przyciągnie oko niejednego przechodnia. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tych materiałów do budowy ścieżki prowadzącej do naszej altanki lub kompostownika.Możemy również zbudować samodzielnie hotel dla owadów. Użytecznym materiałem w tym przypadku będą kamienie, stare kafle cegły dziurawki, pnie drzewa i gałęzie. Nie tylko zagospodarujemy kawałek działki, ale przyczynimy się do poprawy zapylenia kwiatów owoców i warzyw.Oszczędzajmy wodę


W rodzinnych ogrodach działkowych możemy spotkać się z różnymi rozwiązaniami dającymi możliwość dostępu do wody. Najpewniejszym rozwiązaniem jest podłączenie do sieci miejskiej, ale wcale nie oznacza to niskich kosztów poboru wody oraz łatwości w rozliczaniu się zarządu ROD z podlicznikami działkowców.Korzystanie ze studni głębinowych, abisynek i pobliskich cieków wodnych również nie daje stuprocentowej pewności, że mamy wody pod dostatkiem. Patrząc na poprzednie lata i występujące susze wiemy, że na takie rozwiązania nie możemy zawsze liczyć. Bardzo często działkowiec wychodzi z założenia, że płaci za wodę to nie musi się o nic martwić. Niestety w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Jak uchronić się od braku wody spowodowanej awarią rurociągu, kradzieżą instalacji wodnej lub przed suszami?

Najprostszym rozwiązaniem jest gromadzenie wody opadowej zbieranej z dachów altanek i szklarni w plastikowych beczkach lub wannach. Mamy wtedy pewność, że woda jest czysta i nadaje się do podlewania naszych upraw.

Segregacja opadów

W ostatnich miesiącach jest głośno w temacie wprowadzenia przez gminy opłaty pobieranej za gospodarowanie odpadami komunalnymi od terenów niezamieszkałych w tym ogrodów działkowych. W licznych rodzinnych ogrodach działkowych nigdy nie było problemu z odpadami i nie zachodziła potrzeba pobierania opłat od działkowców na ten cel.Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zarządy ROD zostały zobligowane do wyposażenia terenów ROD w pojemniki na odpady oraz do ponoszenia opłat za ich gospodarowanie. Jeśli chcemy płacić mniej za usuwanie śmieci z terenu ROD, to jest tylko jedna rada – nie wynosimy na śmietnik z naszych działek wszystkiego, co uważamy za niepotrzebne.

Jeśli w naszym Ogrodzie założymy za cel świadomą segregację, to powinniśmy przede wszystkim kompostować wszystkie materiały zielone, nawet wysuszone. Resztę odpadów posegregujmy na tworzywa z papieru, plastiku, szkła i inne materiały, tak jak to czynimy w swoich domowych gospodarstwach, w workach wynieśmy je na wyznaczone miejsce zbiórki odpadów.Piotr Piątek

Inspektor ds. inwestycyjnych

PZD - Okręg Sudecki


Nowe, ciekawe broszury dla działkowców - 20.05.2016

Napisany przez delegatura 2016-06-04 22:36:59 CEST

Krajowa Rada PZD wydaje szereg bezpłatnych broszur informacyjnych, które skierowane są do działkowców z ogrodów zrzeszonych w PZD. Pełnią one rolę edukacyjną i informacyjną. W ostatnim tygodniu maja do ogrodów trafią także kolejne broszury tematyczne. Będą one dotyczyć bardzo aktualnych tematów związanych z kleszczami, ślimakami i warzywami.

Pierwsza z nich dotyczy tegorocznej inwazji kleszczy. Pajęczaki te mogą przenosić groźne bakterie i choroby, w tym kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę, która może „pustoszyć” organizm nawet wiele lat, zanim zostanie zdiagnozowana. W broszurze znajdują się niezbędne informacje, jak ustrzec się przed tymi pasożytami.

Kolejna broszura podejmuje temat równie aktualny - wszędobylskie ślimaki. Są one ważną częścią ekosystemu działkowego i w ograniczonej liczbie są dla działkowców pożyteczne. Ich nadmierna ilość bywa jednak uciążliwa. W broszurze dowiecie się wszystkiego, co warto wiedzieć o tych bezkręgowcach i jak sobie z nimi radzić.

Trzecia broszura dotyczy uprawy warzyw. Możemy dowiedzieć się z niej m.in. dlaczego warto uprawiać warzywa na działkach, jakie są nowe metody uprawy i jak sobie z nimi radzić, a także jak je pielęgnować, by uzyskać dobre zbiory. Zachęcamy do czytania.

Broszury zostały przygotowane przez wydawnictwo „działkowiec”, które specjalizuje się w tematyce ogrodniczej. Koszty druku zostały pokryte ze środków Funduszu Oświatowego Krajowej Rady PZD. Zachęcamy działkowców do korzystania z przygotowanych wydawnictw. Będą one dostępne w Zarządach ROD już od przyszłego tygodnia.

AH


Rdza gruszy uprzykrza życie działkowcom – jak unikać tej choroby? - 28.04.2016

Napisany przez delegatura 2016-04-29 19:51:01 CEST

Od kilku już sezonów w ogrodach działkowych można zauważyć na liściach grusz charakterystyczne żółto-brązowe plamy, których z roku na rok pojawia się coraz więcej. Nierzadko zaatakowane jest całe drzewo, a objawy te dotyczą prawie wszystkich drzew grusz w ogrodzie. Zaniepokojeni działkowcy pytają co jest przyczyną powstawania plam na liściach grusz i co zrobić, aby chronić swoje drzewa.

Co trzeba wiedzieć o rdzy?

Całe zamieszanie spowodowane jest przez uciążliwą chorobę grzybową – rdzę gruszy, która występuje coraz powszechniej i trudno ją opanować. Przede wszystkim nie można zapominać, że rdza jest chorobą, która ma dwóch żywicieli. Zarodniki przenoszą się na grusze z jałowca – szczególnie jałowca sabińskiego (łac. Juniperus sabina), który ma wiele odmian ozdobnych i jest coraz częściej sadzony w ogrodach działkowych i przydomowych. Dlatego też, jeśli na naszej działce lub w ogóle w ogrodzie działkowym (nawet w promieniu kilkuset metrów i więcej) rośnie jałowiec, trzeba się liczyć z tym, że rdza będzie występowała rokrocznie.

Po rozwinięciu się liści, czyli w trakcie sezonu, zwalczanie choroby jest trudne i możemy jedynie ograniczać jej rozwój. Jednak występowanie choroby nie oznacza, że zagrożone jest całe drzewo – choroba osłabia jedynie drzewo (słabe owocowanie i ograniczony wzrost drzewa) i szpeci liście, ale nie prowadzi do zamierania całej rośliny.

Jak radzić sobie z rdzą gruszy?

W celu zwalczania lub ograniczenia rozwoju rdzy, przede wszystkim trzeba usunąć jałowce z ogrodu, co jak wiadomo, będzie trudne – szczególnie jeśli chodzi o działkowców w sąsiedztwie. Dlatego też potrzebne są konsultacje zarządu ogrodów z działkowcami i uzmysławianie im zagrożeń. Bez usunięcia jałowców z otoczenia grusz rdza gruszy zagości niestety na działkach na stałe i należy się z tym pogodzić.

Oprócz usunięcia jałowców z otoczenia drzew, do zabezpieczenia gruszy przed wystąpieniem rdzy stosuje się przede wszystkim fungicydy, czyli środki przeciw chorobom grzybowym w formie oprysków. Aby ochrona przed rdzą była skuteczna, trzeba opryskać drzewa już w fazie wczesnego kwitnienia i zaraz po nim. Pryskamy w fazie pękania pąków i po częściowym opadnięciu płatków kwiatów. Najlepiej opryskać drzewa jednym z preparatów: Syllit 65 WP, Mythos 300 EC, Polyram 70 WG, Kaptan Zawiesinowy, Zato.

W dalszej części sezonu można stosować też środek Score 250 EC, ale w tym przypadku trzeba pamiętać, że działa on najlepiej w temperaturze powyżej 12 stopni (w ostatnich latach wycofywany z użytku amatorskiego), a najlepiej – 18-20 stopni Celsjusza. Nie pryskajmy nim także zbyt często (nie więcej niż 2-3 razy), bo może to prowadzić do uodpornienia się patogena.Maciej Aleksandrowicz

st. instruktor ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl


Tajniki Przyrody. Skorek – przyjaciel czy wróg? - 28.04.2016

Napisany przez delegatura 2016-04-29 19:49:56 CEST


Nie ma co tu kryć, skorki są – delikatnie mówiąc – dość nielubiane przez ludzi, już samym wyglądem zamiast budzić sympatię, powodują w człowieku lęk. To właśnie one są głównymi bohaterami ludowych przesądów.Niesłusznie zarzuca się im, że wchodzą do uszu człowieka i swoimi „cążkami” kaleczą bębenek i uszkadzają słuch. W rzeczywistości skorki nie są w stanie wyrządzić jakiejkolwiek krzywdy człowiekowi. Czy jednak aby na pewno jest powód do tego, by się ich bać?

Cały artykuł przeczytasz TUTAJ


Odpady Zielone - problem czy dobrodziejstwo? - 14.04.2016

Napisany przez delegatura 2016-04-18 21:30:42 CEST

Odpady Zielone - problem czy dobrodziejstwo? - 14.04.2016

Powoli dobiega końca czas w którym tradycyjnie działkowcy zajmują się cięciem drzew i krzewów owocowych. Zabieg ten jest bardzo ważny dla optymalnego i corocznego owocowania. jednakże w trakcie cięcia powstaje znaczna ilość odpadów zielonych, głównie w postaci dość grubych gałęzi i konarów, które nie nadają się do kompostowania. Powstaje pytanie- jak się tego pozbyć? Z uwagi na fakt, iż regulamin ROD oraz kilka innych aktów prawnych, uniemożliwia przetwarzanie tego typu odpadów termicznie (poprzez spalanie) stają się one dość uciążliwe dla działkowców.

Zarządy Rodzinnych ogrodów działkowych starają się w tej kwestii pomóc działkowcom organizując odbiór i utylizację odpadów zielonych nie nadających się do kompostowania. Niekiedy działkowcy są zmuszeni zagospodarować te odpady na własną ręke.

Do pozbywania się konarów pozostałych po wiosennym przycięciu drzew można wykorzystać coraz bardziej powszechne w Rodzinnych Ogrodach Działkowych maszyny rozdrabniające, które zarządy ROD zakupują i wypożyczają działkowcom. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne. Działkowcy nie mają dylematu- dotyczącego spalania, a mogą sobie niewielkim kosztem przetworzyć gałęzie w drobne trociny, które nadają się doskonale do kompostowania ale też do ściółkowania drzew i krzewów. Ściółkowanie jest bardzo korzystnym dla roślin zabiegiem, który nie tylko zapobiega nadmiernemu wzrostowi chwastów, ale też pomaga utrzymywać wilgoć i odpowiednią temperaturę gleby. Takie pół profesjonalne rozdrabniacze można już zakupić za około 4000zł. Koszt rośnie w miarę wielkości i mocy maszyny.

Z doświadczeń Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które mają na stanie takie urządzenia i na ogólnie przyjętych zasadach udostępniają je działkowcom wynika, iż ten sposób przetwarzania odpadów zielonych cieszy się rosnąca popularnością i jest świetną alternatywą dla spalania.

inż. Rafał Hawryluk

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl


Deszczowa pogoda sprzyja chorobom roślin - 13.04.2016

Napisany przez delegatura 2016-04-18 21:30:02 CEST

Deszczowa pogoda sprzyja chorobom roślin - 13.04.2016

Pogoda nie rozpieszcza działkowców – deszczowa i chłodna aura sprzyja jedynie rozwojowi chorób drzew tj.: rak drzew owocowych czy brunatna zgnilizna drzew i drobna plamistość liści.

Rak bakteryjny atakuje przy częstych i długotrwałych opadach deszczu, a infekcja następuje przez rany po cięciu lub gradobiciu. Aby nie doszło do infekcji koniecznie trzeba zabezpieczać rany po cięciu i zastosować odpowiednie środki chemiczne, a po gradobiciu opryskiwać drzewa płynnym nawozem azotowym.

Brunatna zgnilizna drzew pojawia się podczas długotrwałych opadów deszczu przed kwitnieniem, przy uszkodzeniu pędów przez ptaki, owady, grad i przy obecności mumii. Koniecznie trzeba usuwać porażone pędy i mumie.

Parch jabłoni i gruszy jest niebezpiczny dla odmian wrażliwych na parcha. Jego rozwojowi sprzyjają częste deszcze na początku kwitnienia, niezgrabione liście przez zimę i mumie na drzewach.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych atakuje przy wysokiej wilgotności powietrza i licznych opadach podczas rozwoju liści.

Kędzierzawość liści brzoskwini rozwija się podczas częstych opadów deszczu i wysokiej temperaturze podczas nabrzmiewania pąków i przy formowaniu się młodych liści.

Przy deszczowej pogodzie dłużej otwierają się pąki kwiatowe, co sprzyja żerowaniu kwieciaków. Trzeba pamiętać, że deszczowa pogoda ogranicza występowanie przędziorków.

Przed zastosowaniem środków chemicznych do ochrony warto sięgnąć po ekologiczne sposoby ochrony. Dobrze jest przygotować gnojowicę z czosnku. W rozcieńczeniu 1:10 podlewamy glebę wokół drzew i krzewów owocowych. Zabieg ten działa wzacniająco na rośliny i zapobiega chorobom grzybowym. Przy deszczowej aurze zabieg można, a nawet trzeba powtarzać. Wyciąg z czosnku bez rozcieńczenia skutecznie ograniczy występowanie wielkopąkowca porzeczkowego, pod warunkiem, że zabieg ten wykonamy podczas pękania pąków i tuż po kwitnieniu. Taki wyciąg można również zastosować profilaktycznie na rośliny przeciwko chorobom bakteryjnym i grzybowym. Wyciąg z czosnu ograniczy również występowanie mszyc i pchełek oraz połyśnicy marchwianki i śmietek podczas ich lotu.

Warto również wykorzystać liście chrzanu. Zrobioną z nich gnojowicą bez rozcieńczenia pryskamy wiśnie i czereśnie przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew. Oprysk stosujemy profilaktycznie w okresie kwitnienia. Wczesnym latem zbierajmy kwiatostany, a pod koniec października wykopujmy korzenie chrzanu. Przydadzą się wczesną wiosną do zrobienia wywaru i wyciągu na brunatną zgniliznę drzew pestkowych, również bez rozcieńczenia.

Gnojowicę z pokrzywy zwyczajne
j w rozcieńczeniu 1:10 (przy młodych roślinach) lub 1:20 (przy roślinach o małym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe), podlewamy rośliny przez cały okres wegatacji, co korzystnie wpływa na ich wzrost i odporność. Tak rozcieńczoną gnojowicą można również podlewać glebę. Ograniczymy w ten sposób występowanie chorób grzybowych i mszyc oraz przędziorków.

Jadwiga Brzozowska
Instruktor Ogrodnictwa
OP PZD Rzeszów

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl


Nawożenie organiczne - naturalne dla ogrodów - 01.04.2016

Napisany przez delegatura 2016-04-03 09:39:36 CEST

Nawożenie organiczne - naturalne dla ogrodów - 01.04.2016

Każdy ogrodnik chcąc uprawiać ogród w zgodzie z naturą powinien trzymać się zasady: żywię rośliny poprzez organizmy glebowe, pobudzając ich działalność. Nawóz naturalny dociera do roślin dopiero przez organizmy glebowe. W pielęgnowanej próchnicznej glebie, niezliczone rzesze organizmów glebowych stale zajmują się produkcją składników pokarmowych dla siebie i dla roślin.

Kliknij, aby przeczytać cały artykuł

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl


Porady ogrodnicze na marzec - 09.03.2016

Napisany przez delegatura 2016-03-23 23:04:44 CET

Porady ogrodnicze na marzec - 09.03.2016

● Czas na cięcie Można już rozpocząć cięcie koron drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Cięcie jabłoni, grusz i śliw to przede wszystkim rozrzedzanie (prześwietlanie) koron oraz regulacja ich wysokości i szerokości. Wiśnie wymagają odmładzania – skracamy wierzchołki konarów, aby wyrosło dużo pędów rocznych. Cięcie brzoskwiń i moreli zostawiamy na kwiecień. Duże rany po cięciu smarujemy odpowiednimi preparatami (np. Funaben Plus 03 PA). Z krzewów ozdobnych teraz tnie się tylko te, które kwitną latem na pędach tegorocznych (np. budleja, róże, hortensja krzewiasta i bukietowa, powojniki wielkokwiatowe, wrzosy, lawenda). Wszystkie gatunki mają swoje specyficzne wymagania odnośnie cięcia dlatego zanim sięgniemy po sekator, lepiej skorzystać z fachowych porad na ten temat zawartych w bieżącym „Działkowcu” (Temat miesiąca) lub książce „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych” (cena 12,60 zł dostępna na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34). Pamiętajmy, że brak cięcia lub jego nieumiejętne wykonie mogą skutkować brakiem owoców u roślin sadowniczych lub słabym kwitnieniem i mierną dekoracyjnością – u roślin ozdobnych.

● Odpady Wszelkie resztki roślinne zebrane w czasie wiosenny porządków warto przeznaczyć na kompost, zamiast wyrzucić do śmietnika bądź palić, co jest zabronione w większości gmin. Kompostować można również gałęzie po cięciu drzew i krzewów, przy czym muszą być one wcześniej rozdrobnione. Rozdrobnione pędy doskonale nadają się również do ściółkowania. Dlatego warto zainwestować w małą rozdrabniarkę (cena od ok. 350 zł) i corocznie pozyskiwać na działkę cenny materiał organiczny.

● Na rabatach Jeśli zaczyna robić się cieplej i prognozy nie zapowiadają już mrozów, możemy powoli zdejmować zimowe okrycia z roślin. W razie znacznego ochłodzenia, osłony muszą być jednak pod ręką, wszak „w marcu jak w garncu” i wszystko może się zdarzyć. Wygrabiamy rabaty, usuwając resztki roślinne, ostrożnie spulchniamy glebę, aby nie uszkodzić wybijających już roślin. Przycinamy byliny, usuwając martwe części. Wzbogacamy glebę w kompost i uzupełniamy ściółkę z kory.

● Siejemy kwiaty Gdy nadejdą cieplejsze dni możemy już wysiewać wprost do gruntu nasiona wielu roślin rocznych, wytrzymałych na spadki temperatury. Nasiona wykiełkują szybciej, na ile pozwoli im na to pogoda, i wcześniej będziemy mogli cieszyć się ich kwiatami. Co zatem można wysiać w marcu? Urzekające zapachem: groszek pachnący, smagliczkę nadmorską lub powój trójbarwny, kwitnące na niebiesko np. czarnuszkę lub chaber, a z roślin o kwiatach w ciepłych kolorach, np. maczki i nagietki. Do pojemników wysiewamy nasiona aksamitek, astra chińskiego, celozji, cynii, niecierpka, szarłatów, werbeny, zatrwianów. Zainteresowanych marcowymi wysiewami odsyłamy do bieżącego „Działkowca”.

● Cieniste zakątki Miejsca cieniste i półcieniste nie są łatwe do urządzenia, a przecież takie też są na działce. Niedobór światła to wyzwanie, gdyż większość roślin lubi słońce, a gatunków, które zniosą jego brak jest znacznie mniej. W „Działkowcu” można podpatrzeć jak inni poradzili sobie z efektowną aranżacją takich trudnych miejsc – warto skorzystać z gotowych pomysłów!

● Dzielimy karpy Pod koniec miesiąca dzielimy karpy bylin kwitnących latem i jesienią, np. astrów (marcinków), dzielżanów, floksów, liliowców, rozchodników.

● Ogród wodny „na szybko” Budowa oczka wodnego z folii może być trudna i kłopotliwa. Alternatywą jest wykorzystanie gotowych plastikowych form. Dzięki nim szybko i dość łatwo uzyskamy zamierzony efekt. Miesięcznik „Działkowiec” w marcowym wydaniu doradza, jakie pojemniki wybierać, aby długo spełniały swoją funkcję oraz jak je prawidłowo zamontować i obsadzić roślinnością. Warto skorzystać i w jeden dzień stać się posiadaczem kojącego zmysły ogrodu wodnego.

● Iglaki-stożki To właśnie je jako pierwsze dostrzegamy na rabacie. Przyciągają „oko” regularną koroną, a często i rozmiarami. Nadają całości kompozycji wyrazistości i powagi. Każdy chciałby mieć choć jeden taki egzemplarz na działce. Zanim jednak kupimy roślinę warto dowiedzieć się więcej o jej docelowych rozmiarach i wymaganiach, tak aby zdobiła nam działkę, a nie była źródłem kłopotów. Temat iglaków-stożków, tych małych, jak i tych w rozmiarze XXL (absolutnie nie na działki!), obszernie opisuje „Mój Ogródek”. Warto przeczytać!

● Szkodniki iglaków Przy temperaturze ponad 10şC zwalczamy zimujące larwy ochojników powodujące szyszkowate narośla na świerkach oraz wiosenne załamywanie igieł na modrzewiach. Niszczymy również zimujące jaja przędziorka sosnowca. Pomocne w tym będą preparaty zawierające olej parafinowy, np. Promanal 60 EC, Floril 019 AL. Można też samodzielnie wykonać 2% roztwór oleju parafinowego.

● Sadzonki z przechowalni Przechowywane rośliny balkonowe tworzą już nowe pędy. Warto to wykorzystać i rozmnożyć m.in. fuksje, lantany, pelargonie, pokrzelice. Sadzonki z 2–3 parami liści umieszczamy w pojemniku wypełnionym torfem z piaskiem lub gotowym podłożem do ukorzeniania i okrywamy folią. Ustawiamy w ciepłym, widnym miejscu i regularnie zraszamy.

● Magnolia To symbol wiosny. Na magnolii gwieździstej widać już nabrzmiałe pąki – wkrótce zachwycą nas pięknymi bladoróżowymi kwiatami. Obok kwitnącej magnolii nikt nie przejdzie obojętnie! Warto tej wiosny zaprosić ją do ogródka, tym bardziej, że w sprzedaży dostępne są odmiany długo i obficie kwitnące wiosną, a nawet powtarzające kwitnienie pod koniec lata. Dodatkowo zachęca nas różnorodność kwiatów – od śnieżnobiałych, przez żółte, lekkoróżowe, do purpurowych. Z „Działkowca” można dowiedzieć się więcej na temat wymagań tych pięknych roślin, sposobów ich aranżacji z innymi roślinami oraz obejrzeć najpiękniejsze odmiany.

● Efektowny ogród Już teraz warto zaplanować spektakularny kwiatowy efekt na swojej działce. Pomogą w tym rośliny cebulowe i byliny, które sadzimy wiosną – od marca do maja. Spośród bogactwa ich odmian zwróćmy uwagę na te najbardziej efektowne – o dużych, często pachnących kwiatach, bądź finezyjnych kolorowych liściach. Jakie to rośliny i gdzie można je kupić? Podpowie „Moda na sezon” w marcowym wydaniu „Mojego Ogródka”!

● Przesadzamy doniczkowe Budzące się do życia rośliny warto teraz przesadzić. Sprawdzamy stan korzeni, uschnięte lub nadgniłe – usuwamy, a bryłę korzeniową rozluźniamy. Na dno nowej doniczki wysypujemy drenaż. Dla większości gatunków jako podłoże stosujemy ziemię dla roślin doniczkowych, kaktusów – mieszankę piasku i żwiru, storczyków – keramzyt lub korę sosnową. Wybieramy doniczki o średnicy większej tylko o 2 cm. Wiosenne przesadzanie jest okazją do rozmnożenia niektórych roślin, np. storczyków, co opisuje marcowe wydanie „Mojego Ogródka”.

● Moda na warzywnik Satysfakcja z własnej pracy, przyjemność delektowania się świeżymi i aromatycznymi warzywami oraz pewność, że zostały zdrowo wyprodukowane, są nieocenione. Coraz więcej osób decyduje się na własną uprawę warzyw i ziół, choćby na niewielkiej powierzchni. To coraz powszechniejsza moda, ale także przejaw rosnącej świadomości ekologicznej. Każdemu, kto chciałby dołączyć do osób ceniących zdrowe plony z własnego ogródka polecamy lekturę marcowego „Działkowca” – dowie się od czego zacząć.

● Własna rozsada warzyw
Wysiewamy na rozsadę nasiona pomidora, papryki, selera, sałaty, pora, a także warzyw kapustnych – kalarepy, kalafiora, kapusty głowiastej i brokułu. Musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki termiczne i świetlne. Produkując rozsadę pamiętajmy: jak najwięcej światła i niezbyt wysoka temperatura (15–18°C, dla papryki i pomidora może być wyższa). Temperatura nocą powinna być kilka stopni niższa niż w dzień. Warto wiedzieć, że nasiona różnych warzyw można łatwo zamówić w sklepie wysyłkowym działkowca tel. 22 101 34 34 (www.dzialkowiecsklep.pl)

● Prace w warzywniku Jeśli gleba już nieco obeschła, zaczynamy pierwsze uprawki glebowe. Należy uprzątnąć wszystkie resztki organiczne, które mogą przywabiać szkodniki. Stosujemy nawożenie potasowe i azotowe pod przyszłe uprawy lub nawóz wieloskładnikowy. Jest to też ostatni moment, aby nawieźć glebę dobrze rozłożonym kompostem, jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią. Kompost dajemy pod warzywa, które tego wymagają (seler, ogórek, cebula, por, kapusty późne), w ilości 30–50 kg na 10 m2. Cięższe gleby gliniaste można płytko przekopać (do 15 cm) dla lepszego napowietrzenia i ogrzania. Uprawki wiosenne wykonuje się także na miejscu przeznaczonym pod rozsadnik. Przykrywamy je ciemną folią, aby ziemia szybciej się ogrzała. Zwykłą folią można również przykryć inne grządki. Ogrzanie gleby umożliwia wcześniejsze wysiewy nasion.

● Warzywa wieloletnie Oczyszczamy je z zeschniętych pędów i liści oraz nawozimy nawozami organicznymi albo wieloskładnikowymi mineralnymi.

● Najlepsze pomidory Nie ma to jak pomidory z działki! Najbardziej cenione są te malinowe, a rynek oferuje bogactwo ich odmian – od olbrzymich, osiągających wagę 60 dag, po drobniutkie, 7 g, w typie cherry, dojrzewające w gronach po kilkanaście sztuk. Warto wiedzieć, że nasiona na rozsadę należy wysiać na początku marca. Zainteresowanych tematem pomidorów malinowych odsyłamy po więcej informacji do marcowego „Działkowca”.

● Antybiotyki z roślin Niektóre rośliny zawierają związki naturalne o właściwościach podobnych do antybiotyków syntetycznych. Choć mogą działać od nich słabiej, nie wywołują uodpornienia się bakterii. Na przedwiośniu, w okresie gdy w sposób naturalny mamy obniżoną odporność, warto zapoznać się z dobroczynnym działaniem tych roślin, gdyż można z nich korzystać zapobiegawczo, zanim „dopadnie” nas choroba. Szczegółowo ten temat omawiany jest w marcowym „Działkowcu”. Warto przeczytać!

● Aby mniej chorowały Niekorzystne warunki wiosną osłabiają rośliny, przez co stają się one bardziej podatne na choroby. Aby temu zapobiec i wzmocnić rośliny, warto stosować różne preparaty – od tych dostępnych w handlu, po takie, które możemy wyprodukować na działce samodzielnie. Zainteresowanych tematem odsyłamy do „Mojego Ogródka”.

● Zrazy do szczepienia
Początek marca to ostatni termin ścinania zrazów. Odpowiednie są przyrosty roczne na obwodzie korony, długości 40–80 cm. Należy je związać w pęczek, owinąć lekko folią i umieścić w wilgotnej ziemi, w miejscu, gdzie nie dociera słońce, aby nie wyschły i nie rozwinęły się przedwcześnie. Będą potrzebne za miesiąc.

● Owocowe do ogrodu Owoce z własnego ogródka to wielka przyjemność i to nie tylko dla dzieci. Na wyciągnięcie ręki mamy świeżą, nieskażoną, smaczną i pachnącą żywność. To dobry powód, aby tej wiosny posadzić w ogródku choćby kilka drzew i krzewów owocowych. Tanie, sprawdzone amatorskie odmiany gatunków znanych (jak jabłoń, wiśnia, grusza, porzeczka, brzoskwinia, morela, agrest), jak i mniej znanych (np. mini kiwi, jagoda kamczacka, pigwa, jeżyna, jagoda goji), można zamówić w sklepie wysyłkowym na www.dzialkowiecsklep.pl. tel. 22 101 34 34. Pamiętajmy, że kupione rośliny trzeba jak najszybciej posadzić i obficie podlać. Niektóre zaowocują już w tym sezonie!

● Na rusztowania Po przycięciu rozkładamy na rusztowaniach i przywiązujemy pędy winorośli i jeżyny bezkolcowej. W późniejszym terminie większe jest prawdopodobieństwo wyłamania części silnie nabrzmiałych pąków.

● Truskawkowe grządki Po obeschnięciu gleby truskawki i poziomki oczyszczamy ze starych liści, usuwamy chwasty, rośliny 2–3-letnie zasilamy małą dawką nawozów azotowych, glebę płytko spulchniamy. Jeśli chcemy o kilka dni przyspieszyć kwitnienie i zbiór owoców grządkę przykrywamy włókniną, ale należy ją zdejmować na dzień w czasie kwitnienia roślin, aby umożliwić owadom zapylenie kwiatów.

● Pierwsze opryski Przed rozpoczęciem wegetacji warto drzewa i krzewy owocowe opryskać Miedzianem 50 WP, który skutecznie ogranicza występowanie chorób bakteryjnych i grzybowych. Na początku miesiąca niezwłocznie opryskujemy brzoskwinie i nektaryny Syllitem 65 WP, w stężeniu 0,5 %, przeciw kędzierzawości liści.

● Kwieciaki Są aktywne w okresie pękania pąków kwiatowych, w słoneczne i ciepłe dni przy temperaturze ponad 8oC. Są szkodliwe tylko w lata słabego kwitnienia. Uszkodzone pąki kwiatowe wraz ze znajdującymi się wewnątrz larwami należy zrywać i niszczyć aby nie dopuścić do dalszego rozwoju szkodnika.

● Torbiel śliw Jeżeli w poprzednim roku śliwki uszkodzone były przez grzyb powodujący chorobę należy w fazie nabrzmiewania i pękania pąków zastosować opryskiwanie drzew Syllitem 65 WP. Pierwsze symptomy choroby widoczne są na zawiązkach owoców po 3–4 tygodniach od kwitnienia. Porażone owoce są nadmiernie wyrośnięte, wydłużone, bez pestki, żółtozielone z woskowym nalotem, łykowate i niesmaczne. Większość z nich gnije i opada. W okresie bezlistnym należy usuwać pozostające na drzewach zmumifikowane owoce (torbiele), w których znajdują się zarodniki grzyba – źródło choroby wiosną.

● Wasze Eko rady Redakcja „Działkowca” zaprasza wszystkich działkowców do podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z ekouprawą roślin. Napiszcie, od czego zaczynaliście i na jakim etapie jesteście teraz, z czym mieliście najwięcej problemów, a co „przyszło łatwo". Jakie są Wasze plany związane z ekodziałką? Co poradzilibyście osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z ekologią? Przysyłajcie własne przykłady ekologicznych rozwiązań. Opublikujemy je na łamach miesięcznika „Działkowiec” i nagrodzimy pięknymi roślinami z naszego sklepu (www.dzialkowiecsklep.pl). Czekamy na Wasze listy pod adresem: redakcja@dzialkowiec.com.pl Redakcja „Działkowca”

● Dieta na stawy Bolące stawy są poważnym problemem. Mogą skutkować ograniczeniem ruchu i czynności, które wykonujemy na co dzień. Aby poprawić jakość życia przy tego typu schorzeniach warto zastosować odpowiednią dietę. Jaką? – Odpowiedź w marcowym „Moim Ogródku”.

Źródło
Zasoby strony internetowej http://pzd.pl


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

Dzisiejszego dnia stronę odwiedziło » » » 97
W tym tygodniu stronę odwiedziło » » » 695
W tym miesi±cu stronę odwiedziło » » » 2698
W tym roku stronę odwiedziło » » » 58971
Od pocz±tku stronę odwiedziło » » » 1142966
 
Rekordowo odwiedziło nas 3508 Internautów w dniu 2020.09.21