|
||
|
● Trawnik Latem trawa rośnie bardzo intensywnie i wymaga koszenia co 7–10 dni. Jeśli spodziewane są upalne dni, nie przerywamy koszenia, ale trawę ścinamy wysoko (na 6 cm), co pozwoli uniknąć jej przesuszenia. Podczas upałów uważajmy też z nawożeniem, gdyż tylko intensywne podlewanie jest w stanie dobrze rozpuścić nawóz (niedostatecznie rozpuszczony może popalić i oszpecić murawę).
● Podlewanie Opady naturalne nie zaspokajają w pełni potrzeb wodnych roślin. Występujące susze zmuszają do sięgania po inne sposoby nawadniania. Z pomocą przychodzi sprzęt techniczny – niezliczone typy zraszaczy, minizraszaczy, pistoletów, węży porowatych linii kroplujących... Każdy może wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie, a nawet poszczególne części ogrodu nawadniać różnymi metodami. Zainteresowanych tematem sprawnego podlewania odsyłamy po szczegóły do lipcowego „Działkowca”.
● Oczko wodne W upalne lato woda z oczka paruje szybciej, dlatego należy uzupełniać jej braki. Problemem mogą być także glony, które teraz nadmiernie się rozrastają. Aby ograniczyć ich rozwój, należy utrzymywać pH wody w zakresie 6,5–7,5, czyścić dno i filtrować wodę (najlepiej filtrami UV). Dobrym rozwiązaniem będą też fontanny, małe kaskady lub pompy napowietrzające, które wprawiają wodę w ruch.
● Co dolega roślinom? To pytanie zadajemy sobie po zauważeniu na liściach roślin niepokojących plam, wybrzuszeń, zniekształceń… Najczęściej sądzimy, że są to objawy choroby, tymczasem mogą być one efektem błędów w nawożeniu. Z „Działkowca” można dowiedzieć się czego brakuje roślinom gdy np. żółkną ich najmłodsze liście, czego – gdy żółkną wierzchołki roślin, brunatnieją lub zasychają oraz dlaczego u truskawki są zredukowane owoce widoczne jako zbite skupienie nasion ze znikomą ilością miąższu. Warto wiedzieć, że temat tajemniczych objawów na liściach i owocach jest kontynuowany w „Działkowcu” już od wydania majowego.
● Smoothie dla zdrowia Ostatnio coraz więcej uwagi przywiązuje się do zdrowego trybu życia i odżywiania się. Nie bez znaczenia jest również kaloryczność spożywanych posiłków. Wszystkie te warunki spełnia smoothie – orzeźwiający, sycący (!) napój ze zmiksowanych owoców i warzyw – niskokaloryczna bomba witaminowa. Jeśli dodamy do niego odpowiednie składniki, przyspieszy nam przemianę materii, dzięki czemu uzyskamy efekt odchudzający. Jak rozpocząć przygodę ze smoothie, jakie stosować do niego dodatki, jakie smoothie zaproponować dzieciom, aby „przemycić” do ich jadłospisu zdrowe warzywa lub owoce? – odpowiedź w lipcowym „Moim Ogródku”.
● Z grządki do garnka Spędzamy w ogrodzie dużo czasu, warto więc pokusić się o przygotowanie tam różnych potraw z wykorzystaniem warzyw i ziół z ogrodu. W lipcowym „Działkowcu” podanych jest wiele przepisów na takie szybkie do przygotowania obiady – warto je wypróbować tego lata!
● Słońce – bezpieczniej Umiarkowane eksponowanie ciała na działanie słońca sprzyja dobremu samopoczuciu i ma korzystny wpływ na zdrowie. Jednak gdy przesadzimy, możemy mieć poważne problemy. Z lipcowym „Działkowcem” można poznać podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych, co przy obecnie panującej pogodzie, pozwoli uniknąć wielu przykrych dla zdrowia i urody konsekwencji.
● Weź udział w konkursie! Redakcja miesięcznika „Działkowiec” zaprasza do udziału w konkursie „Moja Działka”. Ogólne zasady są proste – wystarczy do 21 września wysłać na adres ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub redakcja@dzialkowiec.com.pl zgłoszenie zawierające opis i co najmniej 10 zdjęć przedstawiających całość lub najciekawsze fragmenty działki. Nagrodami w konkursie są wartościowe kominki ogrodowe, wędzarnie i kosiarki, narzędzia ogrodnicze, kosmetyki roślinne. Co tydzień jest też przydzielana dodatkowa nagroda. Szczegóły konkursu – w „Działkowcu” i na www.dzialkowiec.com.pl. Zapraszamy!
● Wykopujemy cebulowe Wykopujemy cebulki tulipanów, narcyzów i wielu innych. Pozostawiamy je do obeschnięcia na 2-3 tygodnie w ciepłym, przewiewnym, zacienionym miejscu. Następnie oczyszczamy z resztek ziemi, dosuszamy i przechowujemy w ażurowych skrzynkach aż do momentu sadzenia u schyłku lata. Warto wiedzieć, że poszczególne gatunki kwiatów cebulowych wymagają innego terminu wykopywania a później sadzenia – po szczegółowe informacje na ten temat odsyłamy do „Działkowca”.
● Dzielenie kosaćców W lipcu, po kwitnieniu, dzielimy kosaćce (irysy). Zabieg przeprowadzamy co 3–4 lata, kiedy kłącza są silnie rozrośnięte. Karpę wykopujemy widłami. Młode części odcinamy ostrym nożem i sadzimy płytko co 30–50 cm. Liście ścinamy do połowy długości.
● Pnącza na lato Pnącza są roślinami o wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdzą się w ogrodzie, jak i na balkonie oraz tarasie. Sprzedawane są w pojemnikach, dlatego łatwo przyjmą się nawet jeśli posadzimy je w środku lata! A każdy może znaleźć coś dla siebie – od słodko pachnących wiciokrzewów, spektakularnych różnokolorowo kwitnących powojników, po pstrolistne aktinidie, zachwycające zielono-biało-różowymi liśćmi wiosną i smacznymi owocami a’la kiwi jesienią. Zainteresowanych tematem pnączy do ogrodu i na taras odsyłamy do „Działkowca”, a po tanie sadzonki tych niezastąpionych roślin – na www.dzialkowiecsklep.pl (sprzedaż wysyłkowa tel. 22 101 34 34).
● Żółknięcie i opadanie igieł Są to objawy żerowania przędziorka sosnowca. Najsilniej atakuje on świerki, zwłaszcza odmianę Conica. Inwazji szkodnika sprzyjają susza i wysoka temperatura. W lipcu zwalczanie jest mniej skuteczne niż wiosną, ale warto opryskać zasiedlone rośliny preparatem Polysect 003 EC.
● Po kwitnieniu Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin. Poprawia to wygląd oraz korzystnie działa na wzrost roślin. Czasem pobudza do ponownego kwitnienia (goździk pierzasty, ostróżka, krzewuszka, lawenda).
● Czarna plamistość liści róż Po stwierdzeniu pierwszych objawów rośliny opryskujemy kilkakrotnie, co 10 dni, stosując przemiennie: Score 250 EC, Dithane Neo Tec 75 WG, Baymat Ultra 0,015 AE. Należy usuwać opadłe liście i wycinać porażone pędy. Opryskiwać roztworem sody oczyszczonej: 1 l ciepłej wody i 1/4 łyżeczki sody (2 razy, co 2 tygodnie).
● Rozmnażamy sukulenty Lipiec jest dobrym miesiącem na rozmnażanie rojników i rozchodników. W przypadku rojników oddzielamy rozetki z kawałkiem pędu i delikatnie zagłębiamy w przepuszczalnym podłożu z dodatkiem piasku. Wierzchołkowe części pędów rozchodników tniemy zwykle na sadzonki i umieszczamy w podłożu. U niektórych gatunków, np. rozchodnika okazałego lub karpackiego można też sporządzać sadzonki liściowe, jednak w tym przypadku na gotowe rośliny musimy poczekać nieco dłużej.
● Truskawki po zbiorach Do 2 tygodni po zakończonym zbiorze owoców, na truskawkach dwu- i trzyletnich przycinamy liście 5–7 cm nad ziemią, tak aby nie uszkodzić środkowej części rośliny (serca). Po ścięciu i wygrabieniu liści rośliny zasilamy niewielką dawką saletry amonowej i obficie podlewamy.
● Grządki pod truskawki Na miejscu przeznaczonym pod truskawki wysiewamy nasiona gorczycy na nawóz zielony, który na początku września przekopiemy z wierzchnią warstwą gleby, wzbogacając ją w dodatkową ilość związków organicznych (próchnicy).
● Śliwa Od połowy lipca latają motyle drugiego pokolenia owocówki śliwkóweczki. W ustaleniu terminu zabiegu chemicznego pomocne są pułapki feromonowe (sprzedaż wysyłkowa tel. 22 101 34 34, cena 21,90 zł), na które wyłapują się samce. Zawiesza się je na drzewach w połowie lipca. Pod koniec lipca i na początku sierpnia (gdy na pułapkach odłowiły się już pierwsze owocówki) drzewa późnych odmian opryskujemy preparatem Calypso 480 SC. Można również stosować napar z bylicy piołun w rozcieńczeniu 1:3.
● Cięcie letnie W drugiej połowie lipca przeprowadzamy cięcie letnie jabłoni szczepionych na podkładkach silnie rosnących i półkarłowych. Poprawi to wybarwienie jabłek. Cięcie polega na usunięciu nadmiaru tegorocznych, silnych, zwykle pionowo rosnących przyrostów. Pozostawiamy pędy krótsze o długości 30 cm oraz łukowato wygięte do dołu, rosnące ukośnie lub poziomo. Pędy wyrastające tuż obok jabłek skracamy nad 4.–5. liściem. Cięcie rozpoczynamy od odmian, których zbiór przypada w drugiej połowie sierpnia, a następnie tych dojrzewających we wrześniu. Od przeprowadzonego cięcia do zbioru musi upłynąć minimum 3–4 tygodni.
● Prace w warzywniku Puste grządki po strączkowych bądź wczesnych kapustnych obsadzamy kolejnymi gatunkami. Sadzimy rozsadę kopru włoskiego (fenkułu), kalarepy, kalafiora i niskie odmiany jarmużu. Siejemy nasiona rzodkwi i rzepy, a na rozsadniku, w drugiej połowie miesiąca, nasiona sałaty i kapusty pekińskiej. Nawozimy gatunki, które tego wymagają, szczególnie obficie plonujące. Systematycznie odchwaszczamy zagony, ścieżki pomiędzy nimi, w miarę możliwości, możemy ściółkować materiałem roślinnym. Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu warzyw, zwłaszcza w okresach suszy. Najlepiej wykorzystywać w tym celu wodę odstałą lub deszczówkę.
● Zaraza na pomidorze Gdy w lipcu jest temperatura poniżej 18oC, choroba opanowuje pomidory bardzo szybko. Silnie porażone liście i owoce usuwamy. Rośliny opryskujemy co 5–7 dni przemiennie preparatami: Amistar 250 SC, Curzate M 72,5 WP, Signum 33 WG, Timorex Gold 24 EC.
● Ogórek Pojawiają się już pierwsze objawy mączniaka rzekomego dyniowatych (na liściach nieregularne chlorotyczne, później brunatne plamy). Chorobie sprzyjają chłodne i wilgotne noce (15–16°C, długo utrzymująca się mgła) oraz słoneczne dni. Zwalczanie należy wykonywać po wystąpieniu pierwszych objawów, co 7–10 dni aż do zakończenia zbiorów, stosując Timorex Gold 24 EC (środek biologiczny), Ridomil Gold MZ.
● Bezpłatne broszury dla działkowców W siedzibie zarządu ogrodu czekają na działkowców bezpłatne broszury ogrodnicze przygotowane w dużym nakładzie na zlecenie Krajowej Rady PZD. Dotyczą one niezwykle ważnych na działce tematów:
1. Jak wytwarzać i stosować kompost
Kompost to najlepszy i najtańszy nawóz organiczny. Łatwo zrobić go samemu, bez wydania nawet złotówki! To szybki sposób pozbycia się wszelkich odpadów organicznych. W myśl Regulaminu ROD każda działka powinna być wyposażona w kompostownik, a działkowiec ma obowiązek kompostowania odpadów pochodzenia organicznego. Broszura zachęca do kompostowania i wyjaśnia, krok po kroku, jak łatwo jest zrobić kompost. Dodatkowo, zawiera praktyczne rady: np. jak zrobić kompost z liści lub trawy, jak kompostować w bruzdach lub na podwyższonej grządce, jak rozwiązać problemy pojawiające się czasem podczas kompostowania.
2. Rady dla stosujących „chemię”
Chemiczne środki ochrony roślin najczęściej stosujemy, gdy inne metody zwalczania szkodników i chorób roślin nie dają efektów. Stosując je należy jednak dysponować podstawową wiedzą, tak aby nie zaszkodzić sobie i rodzinie, sąsiadom, chronionym roślinom, pszczołom oraz innym organizmom pożytecznym. Z ulotki można dowiedzieć się m.in. co decyduje o skuteczności zabiegu ochrony, jak bezpiecznie pryskać rośliny, jakie środki wybierać, co zrobić z pustymi opakowaniami.
3. Letnie cięcie krzewów ozdobnych
Koniec wiosny i lato to termin cięcia niektórych ozdobnych krzewów i pnączy. Cięcie to pozytywnie wpływa na ich pokrój, a także kwitnienie w roku następnym. Z ulotki można dowiedzieć się m.in. o cięciu pobudzającym kwitnienie, znaczeniu usuwania przekwitłych kwiatostanów i odrostów korzeniowych, zasadach i technice cięcia róż, pnączy i roślin żywopłotowych. Rysunki instruktażowe pomogą poprawnie przeprowadzić ten zabieg.
4. Ściółkowanie gleby
Ściółkując glebę uzyskujemy wiele korzyści, np. zmniejszenie zachwaszczenia, poprawę wilgotności i właściwości termicznych gleby, podbudzenie życia glebowego, ochronę przed erozją. Powszechnie wiadomo, że ściółkowane rośliny lepiej rosną, lepiej też wyglądają. Z ulotki można dowiedzieć się czym okrywać glebę (ściółki organiczne, mulcze czyli ściółki z własnej działki, ściółki syntetyczne, ściółki z roślin fitosanitarnych czyli hamujące rozwój chorób i szkodników a wspomagające rozwój ściółkowanych roślin), jak rozkładać ściółkę, jak nawozić ściółkowane rośliny, co zrobić ze zużytą ściółką.
5. Cięcie letnie roślin sadowniczych
Drzewa pestkowe (wiśnie, czereśnie, brzoskwinie i morele), orzechy włoskie, porzeczki, winorośl, maliny, agrest, aronię, jeżynę, borówkę wysoką, jagodę kamczacką można i należy ciąć latem. Dzięki tej broszurze można dowiedzieć się dlaczego jest to takie ważne oraz jak ciąć poszczególne gatunki.
6. Działka dla rodziny z dziećmi
To ciekawa propozycja zagospodarowania działki w taki sposób, aby mogła ona konkurować atrakcyjnością z placem zabaw, a jednocześnie każdy z członków rodziny znalazł miejsce dla siebie. Poza podstawowymi informacjami na temat wyboru miejsca na kącik zabaw dla dzieci, jego zagospodarowania i zalecanych materiałów, broszura wzbogacona jest w konkretne projekty dla dzieci w różnym przedziale wiekowym.
Warto odebrać broszury i skorzystać z zawartej w nich wiedzy z pożytkiem dla własnego zdrowia, urody działki i oszczędności portfela.
KR PZD (a.j.)
Sadzenie róż na działce, uprawa sałaty w przydomowym warzywniku, to już nie tylko hobby, ale metoda terapeutyczna zwana hortiterapia, czyli kuracją ogrodem. Jest ona sposobem leczenia niepełnosprawnych dzieci i osób z problemami psychicznymi. Pomaga uzależnionym od narkotyków, alkoholu i papierosów.
Rodzaj działań w zieleni dobierany jest odpowiednio do typu schorzenia i wieku pacjenta.
Hortiterapia wywodzi się z starożytności, Już egipscy kapłani zalecali długie spacery po ogrodach, jako panaceum na choroby umysłu.
Uprawa i pielęgnacja roślin poprawia tez działanie układu immunologicznego. Przebywanie na świeżym powietrzu od bardzo wczesnej wiosny do późnej jesieni pozwala zdobyć odpowiednia dawkę witaminy D kluczowej dla procesów odpornościowych.
Ale w ogrodzie wszystko, nawet brud za paznokciami, przynosi zdrowotne korzyści.
(…) To dzięki bakteriom Mycobakterium vaccate. Są one obecne w glebie, więc dostają się do naszego organizmu, gdy grzebiemy w ziemi, wdychamy ziemny pył czy jemy niedokładnie umyte owoce.
Naukowcu udowodnili, że te baterie łagodzą łuszczycę, astmę i alergie. To w jakiś sposób łączy się z tzw. hipoteza higieniczną, wedle, której alergie dręczą nas, dlatego, że żyjemy w zbyt czystych mieszkaniach, dezynfekujemy wszystko, co popadnie i unikamy brudu.
Mycobakterium vaccate pomaga również w walce z depresją. Lekarze z Royal Marsden Hospital w Suttom podawali ja pacjentom chorym na nowotwory płuc, którzy byli leczeni chemioterapią. Kuracja skutkowała zmniejszeniem bólu ustąpieniem mdłości i znaczna poprawą nastroju.
Leczenie ogrodem to również zdrowie dla mózgu. Pielęgnacja grządek zmuszająca do działania wiele zmysłów jednocześnie oraz wyrabiająca cierpliwość, zręczność, siłę może uchronić nas przed chorobami neurodegeneracyjnymi, np. alzheimerem. Profesor Simons z St.Vincent’s Hospital w Darlinghurst w Australii przez 16 lat obserwował blisko 3 tysiące mężczyzn i kobiet po sześćdziesiątce, żeby zobaczyć, w jaki sposób ich styl życia wpływa na ryzyko rozwoju demencji starczej.
Główne wyniki brzmiały: umiarkowane picie alkoholu zmniejsza ryzyko chorób otępiennych o 34 %, uprawianie ogrodu – o 36 %. Pamiętajmy, że jedno nie przeszkadza drugiemu - nie ma milszej rzeczy nad kieliszek wina o zachodzie słońca w ogródku.
Na podst. Irena Cieślińska” 8 powodów, dla których warto mieć ogród” Wyborcza.pl
Opracowała Janina Banasik.
Ciecie drzew pestkowych i ziarnkowych.
1. Rodzaje ciecia:
- Pierwsze ciecie po posadzeniu, przywraca równowagę miedzy częścią naziemną a systemem korzeniowym, ułatwia przyjęcie się drzewka po posadzeniu. Sadzimy jesienią a przycinamy dopiero wiosną przed ruszeniem wegetacji.
- Ciecie prześwietlające: polega na rozrzedzaniu korony przez usuniecie nadmiaru gałęzi i pędów w celu lepszego naświetlenia jej wnętrza, oraz ograniczenie wielkości drzewa.
- Ciecie odnawiające – polega na utrzymaniu w koronie drzew, określonej liczby pędów w wieku
od 1-go do 3 lat.
-Ciecie odmładzające - stosowane na drzewach starych w celu odmłodzenia korony, poprzez silne skrócenie gałęzi, aby w ten sposób pobudzić drzewo do intensywnego wzrostu wegetatywnego.
2. Terminy ciecia:
Jabłonie i grusze - od lutego do kwietnia, gdy minie niebezpieczeństwo silnych mrozów.
Śliwy, morele, brzoskwinie - od marca do kwietnia.
Czereśnie, wiśnie – najlepiej latem po zbiorze.
Porzeczki – czarne, czerwone, białe, agrest – wczesna wiosną przed rozpoczęciem wiosennej wegetacji lub latem po zbiorach owoców.
Borówka wysoka, winorośl – wczesna wiosna przed rozpoczęciem wegetacji.
Maliny, jeżyna bez kolcowa – bezpośrednio po zbiorach.
Róże – kwiecień, maj.
Forsycja – po przekwitnięciu (wiosna)
Aronia – znosi dobrze ciecie wiosenne jak i latem po zbiorach.
„Bez” – wycinamy przekwitłe kwiatostany w III dekadzie sierpnia.
Orzech włoski – w połowie sierpnia.
Źródło: Antoni Soroka instruktor krajowy SSI
● Na rabatach Kiedy zaczyna robić się cieplej i prognozy nie zapowiadają już mrozów, możemy powoli zdejmować zimowe okrycia z roślin. Zbieramy resztki roślinne, spulchniamy glebę, uważając, aby nie uszkodzić roślin. Przycinamy byliny, usuwając z nich suche liście i pędy. Usuwamy pierwsze chwasty. Warto także wzbogacić glebę w kompost i uzupełnić ściółkę z kory pod drzewami i krzewami.
● Zakaz spalania Przypominamy, że spalanie resztek roślinnych i innych materiałów w ogrodach na terenie większości gmin jest całkowicie zakazane. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie. Zamiast wyrzucać lub palić resztki roślinne warto przeznaczyć je na kompost – najtańszy i najlepszy nawóz ogrodniczy.
● Siejemy i dzielimy Jeśli ziemia jest rozmarznięta i nieco ogrzana, możemy wysiać do gruntu pierwsze nasiona roślin rocznych (chaber bławatek, czarnuszka damasceńska, gipsówka letnia, groszek pachnący, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, smagliczka nadmorska). Do pojemników wysiewamy nasiona aksamitek, astra chińskiego, celozji, cynii, niecierpka, szarłatów, werbeny, zatrwianów. Pod koniec miesiąca dzielimy karpy bylin kwitnących latem i jesienią, np. astrów (marcinków), dzielżanów, floksów, liliowców, rozchodników.
● Sadzonki z przechowalni Przechowywane rośliny balkonowe tworzą już nowe pędy. Warto to wykorzystać i rozmnożyć m.in. fuksje, lantany, pelargonie, pokrzelice. Sadzonki z 2–3 parami liści umieszczamy w pojemniku wypełnionym torfem z piaskiem lub gotowym podłożem do ukorzeniania i okrywamy namiocikiem z folii. Ustawiamy w ciepłym (20°C), widnym miejscu i regularnie zraszamy.
● Cebulowe na lato Sadzimy je wiosną, a podziwiamy latem i jesienią. Warto je mieć w ogródku bo są prawdziwymi gwiazdami na rabacie. Z „Działkowcem” można poznać najpiękniejsze odmiany m.in. lilii, mieczyków, zawilców, pacioreczników, galtonii i gdy już nastanie wiosna, posadzić je we własnym ogródku. Przepiękne odmiany tych roślin dostępne są już w sprzedaży wysyłkowej tel. 22 101 34 34 (www.dzialkowiecsklep.pl).
● Przesadzamy doniczkowe Budzące się do życia rośliny warto teraz przesadzić. Sprawdzamy stan korzeni, uschnięte lub nadgniłe – usuwamy, a bryłę korzeniową rozluźniamy. Na dno nowej doniczki wysypujemy drenaż. Dla większości gatunków jako podłoże stosujemy ziemię przeznaczoną do roślin doniczkowych, kaktusów – mieszankę piasku i żwiru, storczyków – keramzyt lub korę sosnową. Wybieramy doniczki o średnicy większej tylko o 2 cm. Dorosłym i dużym okazom wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę podłoża.
● Czas na cięcie Na przedwiośniu odmładzamy i prześwietlamy korony roślin owocowych oraz ozdobnych. Nie jest to zabieg skomplikowany, ale wymaga pewnej wiedzy, gdyż zasady cięcia poszczególnych gatunków różnią się. Pamiętajmy, że na nieciętych krzewach owocowych zmniejsza się ilość nowych przyrostów, owoce drobnieją, plon zmniejsza się, a ze względu na duże zagęszczenie, zwiększa się też podatność na choroby i szkodniki. W przypadku krzewów ozdobnych warto wiedzieć, że teraz tnie się tylko te, które kwitną latem na pędach tegorocznych (np. budleja, róże, hortensja krzewiasta i bukietowa, powojniki wielkokwiatowe, wrzosy, lawenda). Zainteresowanym tematem polecamy książkę „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych” (za 12,60 zł w sprzedaży wysyłkowej tel. 22 101 34 34) oraz bieżące wydania „Działkowca” i „Mojego Ogródka”.
● Pęknięcia na korze Sprawdzamy czy na pniach drzew, od południowej strony, nie powstały podłużne pęknięcia kory. Jeśli je zauważymy, to brzegi odstającej, a czasem już zaschniętej kory delikatnie ścinamy nożem, a ranę zasmarowujemy preparatem Funaben Plus 03 PA, który jest przeznaczony do leczenia tego typu uszkodzeń. Pień na całej długości rany mocno okręcamy taśmą, którą pozostawiamy zwykle do końca czerwca.
● Tniemy winorośl Na początku miesiąca przeprowadzamy zasadnicze cięcie formujące winorośli. Cięcie wykonywane w późniejszym terminie naraża krzewy na duże straty „soków” (tzw. płacz łozy) czyli pobranej przez korzenie wody i składników pokarmowych. Zdarza się, że wyciekający z przyciętej łozy sok spływa na niżej położone pąki, które zasychają.
● Co zrobić z gałęziami? Absolutnie nie palić! Pozostałe po cięciu drzew i krzewów gałęzie doskonale nadają się do ściółkowania lub na kompost pod warunkiem, że wcześniej zostaną rozdrobnione. Warto kupić małą rozdrabniarkę, jeśli co roku „przerabiamy” znaczne ilości gałęzi. Dobry sprzęt elektryczny kupimy już od 350 zł.
● Owocowe do ogrodu Własne owoce i warzywa to przede wszystkim zdrowa żywność – świeża, wartościowa, nieskażona, o doskonałym smaku i aromacie. To dobry powód, aby w tym sezonie posadzić w ogródku choćby kilka drzew i krzewów owocowych. Tanie, sprawdzone amatorskie odmiany roślin sadowniczych, gatunków znanych (jak jabłoń, wiśnia, grusza, porzeczka, brzoskwinia, morela, agrest), jak i mniej znanych (np. mini kiwi, jagoda kamczacka, pigwa, jeżyna, jagoda goji), można zamówić w sklepie wysyłkowym „Działkowca” www.dzialkowiecsklep.pl. tel. 22 101 34 34. Pamiętajmy, że niezależnie od wilgotności gleby posadzone rośliny muszą być dobrze podlane wodą i odpowiednio przycięte.
● Na rusztowania Po przycięciu krzewów rozkładamy na rusztowaniach i przywiązujemy pędy winorośli i jeżyny bezkolcowej. Odkładanie tej pracy na później spowoduje, że część silnie nabrzmiałych pąków wyłamiemy.
● Truskawkowe grządki Po obeschnięciu gleby truskawki i poziomki oczyszczamy ze starych liści, usuwamy chwasty, rośliny 2–3-letnie zasilamy małą dawką nawozów azotowych, glebę płytko spulchniamy motyką. Jeśli chcemy o kilka dni przyspieszyć kwitnienie i zbiór truskawek grządkę przykrywamy włókniną, ale należy ją zdejmować na dzień podczas kwitnienia roślin, aby umożliwić owadom zapylenie kwiatów.
● Dwa w jednym Już od kilku lat w ofertach handlowych niektórych szkółek pojawiają się drzewka jabłoni, grusz, czereśni, śliw określane nazwą DUO (podwójne). Na jednym pniu zaszczepione są dwie odmiany – w rezultacie mamy bardzo oryginalną ozdobę owocującą np. czerwonymi i żółtymi gruszkami. Takie drzewka są coraz modniejsze w uprawie balkonowo-tarasowej w pojemnikach. Więcej na temat takich drzewek, ich zakupu i pielęgnacji można przeczytać w „Moim Ogródku”.
● Pierwsze opryski na choroby Przed rozpoczęciem wegetacji warto drzewa i krzewy owocowe opryskać Miedzianem 50 WP, który skutecznie ogranicza występowanie zarazy ogniowej na gruszach (choroba bakteryjna) oraz różnych chorób grzybowych występujących na innych gatunkach. Jeśli na drzewach brzoskwiń i nektaryn pąki już nabrzmiewają, niezwłocznie wykonujemy oprysk Syllitem 65 WP, w stężeniu 0,5 %, przeciw kędzierzawości liści.
● Pierwsze opryski na szkodniki W okresie bezlistnym niszczymy formy zimujące mszyc, miodówek, przędziorków, czerwców na drzewach owocowych i ozdobnych oraz ochojników na iglakach stosując preparaty olejowe (Promanal 60 EC, Treol 770 EC). Preparaty te tworzą na powierzchni kory warstwę nieprzepuszczającą powietrza powodując uduszenie szkodników.
● Kwieciaki W okresie pękania pąków kwiatowych, w słoneczne i ciepłe dni przy temperaturze ponad 8oC, z zimowych kryjówek wychodzi kwieciak jabłkowiec. Jego obecność stwierdza się strząsając z gałęzi chrząszcze na podłożoną pod drzewo płachtę. Kwieciak jest szkodliwy tylko w latach słabego kwitnienia. Uszkodzone pąki kwiatowe wraz ze znajdującymi się wewnątrz larwami należy zrywać i niszczyć aby nie dopuścić do dalszego rozwoju szkodnika.
● Czym pryskać? W uprawach ekologicznych i amatorskich powinno się stosować preparaty, które nie są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Niektóre z nich możemy przygotować sami z roślin rosnących w/przy ogrodzie, inne – w postaci koncentratów – dostępne są w sprzedaży. Z „Działkowca” można dowiedzieć się co, jak i na co warto przygotować samemu oraz co oferuje rynek w tym zakresie. Warto pamiętać, że pierwsze opryski wykonuje się już na początku marca!
● Własna rozsada Wysiewamy na rozsadę nasiona pomidora, papryki, selera, sałaty, pora, a także warzyw kapustnych – kalarepy, kalafiora, kapusty głowiastej i brokułu. Musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki termiczne i świetlne. Produkując rozsadę pamiętajmy: jak najwięcej światła i niezbyt wysoka temperatura (15–18°C, dla papryki i pomidora może być trochę wyższa). Ważne jest też, żeby temperatura w nocy była o kilka stopni niższa.
● Czas na pomidory W tym roku nie powinno zabraknąć na działce własnych pomidorów. Z „Działkowca” można dowiedzieć się, jaką odmianę wybrać, jeśli chcemy zrobić wyśmienite przeciery, która spośród odmian malinowych będzie najsmaczniejsza i najlepiej rosnąca, a jaką, jeśli chcemy zebrać małe, kolorowe pomidorki koktajlowe.
● Prace w warzywniku, Gdy będzie już cieplej, a wierzchnia warstwa ziemi rozmarznie, przykrywamy jesienne wysiewy włókniną, aby przyspieszyć wschody i wzrost warzyw. Sprawdzamy przezimowanie posadzonych jesienią warzyw (cebula, sałata, czosnek, roszponka) i przykrywamy je włókniną albo zakładamy niskie tunele foliowe. Przed wysiewami bądź sadzeniem rozsady należy przygotować zagony do uprawy. Pracę rozpoczynamy, gdy gleba jest obeschnięta. Najważniejsze jest jej wyrównanie, aby zmniejszyć parowanie wody, nagromadzonej z zimowych opadów. Po kilku dniach, na grządkach pod najwcześniejsze warzywa, wysiewamy nawozy. Jest to też ostatni moment, aby nawieźć glebę dobrze rozłożonym kompostem, jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią. Kompost dajemy pod warzywa, które tego wymagają (seler, ogórek, cebula, por, kapusty późne), w ilości 30–50 kg na 10 m2.
● Warzywa wieloletnie Oczyszczamy je z zeschniętych pędów i liści oraz nawozimy nawozami organicznymi albo wieloskładnikowymi mineralnymi.
● Pierwsze siewy warzyw W połowie miesiąca przeważnie można już wysiewać lub wysadzać pod osłonami warzywa o niskich wymaganiach cieplnych. Wysiewamy, więc rzodkiewkę, sadzimy rozsadę sałaty na wczesny zbiór, kalarepy, kalafiora i kapusty wczesnej. Jeśli będzie ciepło, to pod koniec marca możemy wysiać do gruntu bób, groch, wczesną marchew, koper, cebulę.
KR PZD (a.j.)
Luty, to czas wysiewu kwiatów jednorocznych uprawianych z rozsady. Jest to grupa roślin o długim okresie wegetacji - wysiane do gruntu wiosną nie zdążyłyby zakwitnąć przed przyjściem mrozów. Są to rośliny wrażliwe na niskie temperatury, o długim okresie wschodów, a wiele z nich ma tak drobne nasiona, jak np. begonia stale kwitnąca, czy petunia ogrodowa, że lepiej wysiać je w kontrolowanych warunkach np. do skrzynek.
Do wysiewu stosujemy podłoża wolne od patogenów. Nasiona najczęściej kiełkują w ciemności , dlatego należy je przykryć warstwą podłoża (3 x grubość nasion), chociaż są też nasiona kwiatów, dla których dostęp światła jest konieczny np. nasiona begonii stale kwitnącej, celozji pierzastej, czy lobelii przylądkowej. Pomieszczenia, w których prowadzimy uprawę powinny być dobrze oświetlone i zabezpieczone przed mrozem.
Po ok. 3-4 tygodniach siewki należy pikować. Jest to najbardziej pracochłonny i czasochłonny zabieg przy produkcji rozsady. Przypominam, że pikowanie – to przesadzanie młodych siewek, które wykształciły pierwsze liście właściwe, zabieg ten pozwala na rozsadzenie gęstych wysiewów, zwiększa ilość składników odżywczych i światła przypadającego na jedną roślinę, ale przede wszystkim powoduje uszkodzenie korzenia, które pobudza go do wzrostu.
Rośliny produkowane w pomieszczeniu w cieplejszych warunkach są delikatniejsze i bardziej wrażliwe na zmiany temperatury i nasłonecznienia. Na około 2 tygodnie przed wysadzeniem należy zacząć hartować rozsadę. Codziennie wystawiamy rośliny na zewnątrz w zacienione, osłonięte miejsce. Z każdym dniem wydłużamy czas przebywania roślin poza pomieszczeniem. Na 2-3 dni przed sadzeniem pozostawiamy rośliny na stałe na zewnątrz. Stopniowo ograniczamy też podlewanie. Dobrym miejscem do produkcji rozsady jest inspekt, w którym można zapewnić właściwą temperaturę i oświetlenie, jak i odpowiednie warunki do hartowania.
Dobrze wykształconą, krępą i zahartowaną rozsadę można wysadzić dopiero wtedy, gdy minie groźba ostatnich wiosennych przymrozków tj. około połowy maja.
Maria Nocoń
OZ.Śl. PZD (a.j.)
Porady ogrodnicze na luty
● Zakupy na wiosnę Wszystkich działkowców zapraszamy do odwiedzenia sklepu wysyłkowego „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl tel. 22 101 34 34. Są tam zarówno narzędzia i sprzęty przydatne na działce (np. kosiarki, wertykulatory, sekatory, kompostowniki), jak i nawozy, opryskiwacze, nasiona, cebule roślin ozdobnych, szczepionki mikoryzowe, produkty prozdrowotne i ekokosmetyki. Warte uwagi są też książki o tematyce ogrodniczej oraz Kalendarz biodynamiczny 2015 (ostatnie egzemplarze!). Codziennie wprowadzane są nowe produkty a wybrane objęte promocją. Wkrótce rusza sprzedaż drzewek i krzewów owocowych oraz ozdobnych, w tym licencjonowanych odmian róż. Zapraszamy!
● Dobre bo własne! Czy warto na działce uprawiać warzywa i owoce, gdy świeże można kupić praktycznie przez cały rok? WARTO! Korzyści z własnych upraw jest wiele. Własne warzywa i owoce to przede wszystkim zdrowa żywność – świeża, o wysokiej zawartości cennych składników odżywczych, nieskażona, o doskonałym smaku i aromacie. Zatem nie tylko cena ma znaczenie – stawką jest nasze zdrowie, satysfakcja i dobre samopoczucie. Dlatego już teraz warto zaplanować wiosenne nasadzenia roślin sadowniczych oraz warzyw i ziół. Nieocenionymi doradcami w tym zakresie będą miesięczniki „Działkowiec” oraz „Mój Ogródek”.
● Na trawniku. Nie należy udeptywać śniegu na trawnikach. Najlepiej nie chodzić po tych samych śladach. Ubity śnieg tworzy lodową skorupę, pod którą brakuje powietrza. Dodatkowo wiosną warstwa taka dłużej topnieje. Wszystko to może skutkować obumieraniem trawy.
● Sól i lód. Śniegu ze ścieżek posypywanych solą nie można przerzucać na rabaty i trawnik. Sól źle wpływa na rośliny. Na działce najlepiej jej nie stosować. Sól można zastąpić np. gruboziarnistym piaskiem.
● Bomba witaminowa Kiełki warzywne można tanio wyprodukować samemu. Są one źródłem wielu witamin i związków prozdrowotnych. Mogą być składnikiem prawie każdej potrawy. Warto je jeść, zwłaszcza na przedwiośniu, gdy dokucza nam wiosenne przemęczenie. Godne przypomnienia są również surówki – skarbnica witamin, związków bioaktywnych i przeciwutleniaczy.
● Podlewanie zimozielonych W czasie odwilży trzeba je obficie podlać. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza fizjologiczna, a nie mróz.
● Pierwsze wysiewy. Wysiewamy nasiona petunii, begonii stale kwitnących, celozji, astra chińskiego, gazanii lśniącej, lwiej paszczy, lewkonii letniej, szałwii błyszczącej. Po 3–4 tygodniach siewki pikujemy do małych doniczek i dalej uprawiamy w ciepłym i widnym pomieszczeniu.
● Przycinamy ozdobne. Jeśli nie ma mrozu, można przystąpić do przycinania żywopłotów z krzewów iglastych. Ważne jest, aby zakończyć ten zabieg przed rozwojem pąków. Wykonujemy też cięcie sanitarne krzewów liściastych, przycinając suche lub chore pędy oraz prześwietlamy okazy, których pędy rosną zbyt gęsto i krzyżują się.
● Sadzonki z przechowalni Przechowywane rośliny balkonowe tworzą już zwykle nowe pędy. Warto to wykorzystać i rozmnożyć m.in. fuksje, lantany, pelargonie, pokrzelice. Sadzonki z 2–3 parami liści umieszczamy w pojemniku wypełnionym torfem z piaskiem lub gotowym podłożem do ukorzeniania i okrywamy kloszem lub namiocikiem z folii. Ustawiamy w ciepłym (20°C), widnym miejscu i regularnie zraszamy.
● Zimowe zabezpieczenia Sprawdzamy i ewentualnie poprawiamy zimowe zabezpieczenia przed zającami i mrozem. Uszkodzenia należy niezwłocznie zasmarować, a rośliny dodatkowo zabezpieczyć.
● Bielenie do poprawki W razie konieczności ponawiamy bielenie pni i nasad konarów drzew owocowych mlekiem wapiennym (wapno z dodatkiem farby emulsyjnej). Bielenie zabezpiecza rośliny przed ranami zgorzelinowymi, do których często dochodzi w lutym. Gotowe wapno do bielenia można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub telefonicznie: 22 101 34 34.
● Prześwietlamy drzewa owocowe Od połowy lutego można prześwietlać drzewa jabłoni, grusz i śliw oraz krzewów jagodowych – agrestu, aronii, porzeczek, winorośli. Cięcie prześwietlające należy rozpocząć od najstarszych drzew jabłoni i odmian wytrzymałych na mróz. Wycinamy zbędne gałęzie i konary oraz pędy zagęszczające koronę, wrastające do środka korony, krzyżujące się oraz nakładające na siebie (ograniczające dostęp światła do środkowej części korony). W wierzchołkowej części korony wycinamy na gładko (jak najbliżej nasady) pędy rosnące pionowo (wilki). Pozostawiamy rzadko rozmieszczone pędy krótsze, rosnące ukośnie lub poziomo. Podczas prześwietlania niektórych odmian jabłoni (Cortland, Idared, Redkroft, Paulared) oraz krzewów porzeczki czarnej i agrestu należy wycinać (całkowicie lub do zdrowego miejsca) jednoroczne pędy z objawami mączniaka, przez co w dużym stopniu ograniczamy możliwość infekcji nowych przyrostów wiosną. Na starszych drzewach jabłoni należy zwrócić uwagę na pojawiające się nekrozy kory powstałe w wyniku porażenia drzew przez zgorzel i raka drzew owocowych. Jeżeli rany na gałęziach i konarach nie są zbyt rozległe, to można je dokładnie oczyścić z martwej tkanki ostrym nożem i posmarować preparatem Funaben 03 PA lub białą farba emulsyjną z 2% dodatkiem Miedzianu. Więcej informacji – w „działkowcu” i książce „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych” – do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34.
● Tniemy winorośl Koniec lutego, to właściwy termin na przeprowadzenie zasadniczego cięcia formującego krzewów winorośli. Cięcie wykonywane w późniejszym terminie naraża krzewy na duże straty „soków”, czyli pobranej przez korzenie wody i składników pokarmowych określanych, jako tzw. płacz winorośli (płacz łozy). Zdarza się, że wyciekający z przyciętej łozy sok spływa na niżej położone pąki, które zasychają.
● Zadbajmy o brzoskwinię.Jeżeli temperatura w ciągu dnia przekroczy +6°C dokładnie opryskujemy drzewa brzoskwini i nektaryny przeciw kędzierzawości liści. Opryskiwanie przeprowadza się w stanie bezlistnym – tylko wtedy można zniszczyć zimujące zarodniki grzyba. Roztworem cieczy należy bardzo starannie pokryć całe drzewo (pień i wszystkie gałęzie). Najlepiej pierwszy zabieg wykonać preparatami miedziowymi jesienią po opadnięciu liści, a drugi na przedwiośniu stosując Syllit 65 WP, Carpene 65 WP (dodyna). Preparaty miedziowe ograniczają także raka bakteryjnego.
● Profilaktyka .Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy w ten sposób źródła rozprzestrzeniania się wiosną zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.
● Szkodniki iglaków. W końcu lutego (przy temperaturze ponad 10şC) zwalcza się zimujące larwy ochojników powodujące szyszkowate narośla na świerkach oraz wiosenne załamywanie igieł na modrzewiach. Niszczymy również zimujące jaja przędziorka sosnowca na drzewach i krzewach iglastych (cyprysiki, jałowce, sosny, świerki, żywotniki). W zwalczaniu tych szkodników stosuje się preparaty zawierające olej parafinowy, np. Promanal 60 EC (0,2%), Floril 019 AL.
● Na porzeczce czarnej. Z krzewów obrywamy nabrzmiałe (kapustowate) pąki zasiedlone przez szpeciela wielkopąkowca porzeczkowego. Wielkopąkowiec przenosi groźną chorobę wirusową – rewersję porzeczki, ograniczają owocowanie. Należy sadzić krzewy pochodzące z kwalifikowanych szkółek oraz odmiany tolerancyjne na wielkopąkowca (Ben Hope, Ben Gairn, Ores). W przypadku bardzo silnego zaatakowania krzewy należy usunąć.
● Dokarmiamy ptaki W dalszym ciągu systematycznie dokarmiamy ptaki, przylatują one w te same miejsca. Nie należy dawać im: resztek pożywienia, ponieważ zawierają sól i przyprawy. Szkodliwy dla ptaków jest również spleśniały, a także rozmoczony w wodzie chleb, który po rozmarznięciu kwaśnieje.
● Własna rozsada W połowie miesiąca w skrzynki wysiewne siejemy sałatę, pory, cebulę, później – do doniczek – kapustę głowiastą i kalarepę. Sałata wymaga pikowania w fazie rozwiniętych liścieni.
KR PZD (a.j.)
● Kiedy odkryć, kiedy odsłonić? Pogoda skłania nas do takich refleksji. Po krótkim ochłodzeniu, znów mamy jesienną aurę. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy rozgarniać kopczyków, ani zdejmować materiałów chroniących górną część rośliny podczas zimowych ociepleń i okresów odwilży. Znajomość zasad okrywania/odsłaniania roślin pomoże im przetrwać zimę w dobrej kondycji. Zainteresowanych tematem odsyłamy do miesięcznika „Działkowiec”.
● Podlewamy zimozielone W słoneczne dni zimozielone rośliny wyparowują dużo wody i nie mogą pobrać jej z zamarzniętej ziemi. Podlewamy je w dni bezmroźne i osłaniamy stroiszem i włókniną. Jeśli tego nie zrobimy, do wiosny uschną!
● Dokarmiamy ptaki Przez całą zimę dokarmiamy ptaki przylatujące do ogrodu. Pamiętajmy, że są one naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Pokarm – najczęściej nasiona zbóż, traw, słonecznika, kasze, pokruszone pieczywo, należy wykładać w tych samych miejscach, gdyż ptaki przyzwyczajają się do miejsc dokarmiania.
● Dobre dla ogrodnika Warto pomyśleć już o nowym sezonie. Miłośnikom roślin polecamy prenumeratę miesięczników „Działkowiec” i „Mój Ogródek” w bardzo atrakcyjnej cenie pakietowej (szczegóły w obu pismach). Przydatne będą też Kalendarz biodynamiczny 2015 w wersji książkowej lub ściennej a także książki ogrodnicze (uwaga – teraz w sprzedaży z dużymi rabatami!), narzędzia i sprzęty ogrodnicze, ekopreparaty dla zdrowia. Hitem sezonu jest bielizna z bambusa lub z bursztynem (dla osób cierpiących na bóle reumatyczne) oraz syberyjskie kosmetyki w bardzo przystępnych cenach (zawierają one dobroczynne dla skóry i włosów wyciągi z ziół i oleje roślinne) – wszystko do zamówienia na www.dzialkowiecsklep.pl (sprzedaż wysyłkowa – tel. 22 101 34 34).
● Dobrodziejstwa miodu Miód ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, łagodzi stres, dostarcza łatwo przyswajalnych substancji energetycznych, łagodzi kaszel, działa korzystnie na serce, obniża poziom cholesterolu… „Mój Ogródek” radzi jak poznać czy miód jest „prawdziwy”, jak stosować i przechowywać miód, aby nie utracił drogocennych właściwości oraz jakie są zalety poszczególnych rodzajów miodu (np. akacjowego, gryczanego, wrzosowego). Warto to wiedzieć!
● Na przeziębienie Pogoda sprzyja infekcjom. Przeziębienie jest chorobą wirusową, z którą organizm musi poradzić sobie sam. Możemy mu w tym pomóc stosując zioła. Walkę z przeziębieniem zaczynamy od „wypocenia się”. Pomogą nam w tym napary z kwiatów lipy i czarnego bzu. Na kaszel doskonała będzie herbatka z prawoślazu. Więcej o tym jak walczyć z przeziębieniem – gorączką, kaszlem, katarem lub bólem gardła – można przeczytać w miesięczniku „Mój Ogródek”. Są tam też rady jak skutecznie i trwale poprawić odporność organizmu na infekcje.
● Rośliny doniczkowe Podlewamy je oszczędniej, przestajemy nawozić, przenosimy bliżej okna, systematycznie wycieramy z kurzu. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, doniczki ustawiamy na podstawce z wodą. Wietrząc pokój pamiętajmy, aby zimne powietrze nie owiewało roślin. Mimo to może zdarzyć się, że rośliny zaczną zrzucać liście, pokryją się plamami lub oklei je watowata lub lepka substancja. W takim wypadku poradą służy miesięcznik „Działkowiec” – ze styczniowego wydania można dowiedzieć się co dolega roślinom doniczkowym zimą i jak im skutecznie pomóc.
● Wysiewamy byliny, Jeśli chcemy przygotować własną rozsadę bylin takich jak np. ciemiernik biały, orliki, dzwonki, jeżówki, pierwiosnki, trytomy, ich nasiona wysiewamy już teraz do skrzynek z podłożem. Pojemniki ustawiamy następnie na, zewnątrz, aby niska temperatura pobudziła nasiona do kiełkowania. Po około 6 tygodniach przenosimy je do pomieszczenia o temperaturze 12°C. Przykrywamy folią lub szybą, regularnie zraszamy i wietrzymy. Po ok. 4 tygodniach rośliny są gotowe do pikowania.
● Pomysł na… uprawę w skrzyniach To nowy, wygodny i elegancki sposób uprawy roślin – warzyw, ziół, kwiatów. Sprawdzi się na małych działkach lub na tarasach i balkonach. Jest polecany również dla osób z niepełnosprawnością ruchową i dla małych dzieci. Praktyczne rady jak wykonać skrzynię uprawną, jak ją zabezpieczyć i obsadzić roślinami można znaleźć w miesięczniku „Działkowiec”. Warto spróbować!
● Egzotyka w mieszkaniu Wystarczy spełnić kilka podstawowych wymagań, aby corocznie cieszyć się cytrusami z własnego drzewka. Podstawą jest zapewnienie odpowiedniego dostępu do światła. Nie bez znaczenia są także umiejętne podlewanie i nawożenie oraz zapewnienie roślinom okresu spoczynku. Zainteresowanych tematem domowej uprawy cytrusów odsyłamy do styczniowego „Działkowca”.
● Dobre, bo… własne Coraz modniejsza staje się uprawa własnych krzewów i drzew owocowych. Dzięki temu mamy na działce to, co nam smakuje, a dodatkowo – pewność, że jest to zdrowe. Styczniowy „Mój Ogródek” doradzi, jakie odmiany drzew i krzewów owocowych wybrać do ogrodu aby były smaczne, plenne i co najważniejsze – odporne lub tolerancyjne na choroby. (dzięki temu będą zdrowsze i tańsze w uprawie!).
● Sadzonki krzewów owocowych To dobry czas na przygotowanie sadzonek zdrewniałych np. z porzeczek. Z pędów rocznych tniemy sadzonki długości ok. 20 cm (najlepsze są dolne odcinki pędów). Wierzchołkową część wyrzucamy gdyż nie jest dostatecznie zdrewniała. Sadzonki wiążemy w pęczki i dołujemy w wilgotnym pisku w piwnicy. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 2–4°C.
● Bielenie drzew Duże wahania temperatur pomiędzy słonecznym dniem a mroźną nocą mogą spowodować uszkodzenia kory i drewna drzew owocowych, zwłaszcza od strony południowej. Aby zapobiec powstawaniu uszkodzeń mrozowych (podłużne pęknięcia i rany zgorzelinowe) należy na początku stycznia pokryć pnie białą warstwą wapna, która odbija nagrzewające je promienie słoneczne. Najbardziej narażone na pękanie kory oraz powstawanie ran zgorzelinowych są drzewa o wysokich pniach. Do bielenia używamy wapna palonego rozpuszczonego w wodzie (2 kg wapna/10 l wody). Dodatek gliny do przygotowanej mieszaniny zapobiega szybkiemu spłukiwaniu przez deszcz wapna nałożonego na pnie drzew. Jeżeli wapno zostanie zmyte, zabieg należy powtórzyć. Bielenie wykonujemy w bezchmurny i suchy dzień, aby warstwa wapna mogła szybko wyschnąć. Pamiętajmy, że zabieg nie zwalcza szkodników, a wykonany wiosną (w marcu), nie ma już żadnego znaczenia.
● Ścinamy zrazy Z myślą o wiosennym szczepieniu drzewek owocowych ścinamy roczne, zdrowe, silne pędy wybranych odmian. Zrazy zebrane w pęczki i podpisane przechowujemy w temperaturze 2–4°C, umieszczone do 1/3 długości w wilgotnym piasku, trocinach lub torfie. Można je też zadołować (po wcześniejszym owinięciu w szmatkę) po północnej stronie altany, gdzie w dobrej formie dotrwają do wiosny. Miejsce to oznaczamy, aby wiosną można było je bez trudu odnaleźć.
● Oprysk na kędzierzawkę, Jeśli zima jest łagodna i występują dłużej trwające ocieplenia, konieczne jest opryskanie brzoskwiń i nektaryn przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini. Drzewa te wcześnie rozpoczynają wegetację, a pierwszym sygnałem do oprysku jest nabrzmiewanie pąków i rozchylanie się łusek okrywających pąki. W tej fazie rozwoju dochodzi już do pierwszych infekcji. Oprysk drzew Miedzianem 50 WP w stężeniu 1% przeprowadza się w dzień bez opadów, przy temperaturze powyżej 5şC. Drzewa należy opryskiwać bardzo dokładnie.
● Przed cięciem Warto zrobić przegląd narzędzi do cięcia drzew i krzewów. Sekatory i piłki trzeba naostrzyć, tak, aby przystępując do cięcia prześwietlającego pracę można było wykonać sprawnie, a powierzchnie ran były gładkie, co przyspiesza ich proces gojenia.
● Kiedy ciąć? Często już w styczniu podczas dłużej trwających ociepleń, niektórzy działkowcy przystępują do cięcia drzew owocowych. Niestety, nie jest to odpowiedni termin na przeprowadzenie tego zabiegu. Często, bowiem po okresie ocieplenia w lutym nadchodzą mrozy, a wtedy u odmian jabłoni o mniejszej wytrzymałości na mróz (np. Szampion, Jonagold, Koksa Pomarańczowa) oraz takich gatunków jak: brzoskwinie, morele i czereśnie, dochodzi do uszkodzeń mrozowych tkanek w okolicach ran po wyciętych pędach i konarach. W skrajnych przypadkach – przy dużych spadkach temperatury może to skutkować znacznymi uszkodzeniami mrozowymi prześwietlonych drzew, a w konsekwencji słabszym ich wzrostem i plonowaniem. Cięcie drzew owocowych należy odłożyć do przedwiośnia. Natomiast w końcu stycznia, podczas ciepłych i pogodnych dni (oraz przy optymistycznych prognozach pogody) można prześwietlać krzewy agrestu, porzeczek czerwonych, białych i jagody kamczackiej.
● Ochrona przez zwierzyną, Jeżeli nie zdążyliśmy tego zrobić w grudniu –zabezpieczamy zwłaszcza młode drzewka owocowe przed uszkodzeniami przez gryzonie i zające. Na pnie drzewek zakładamy plastikowe osłony, owijamy je kartonem lub słomą. Tam gdzie szkody wyrządzają sarny można zawieszać opakowane w folię perforowaną mydełka toaletowe lub smarować pnie drzewek odstraszającymi preparatami, np. Pellacol 10 PA (należy go stosować 2-3 razy). Jeśli zauważymy na pniu ogryzienia kory rany należy niezwłocznie zasmarować Funabenem Plus 03 PA, co chroni odsłonięte drewno przed wysychaniem i pękaniem.
● Profilaktyka Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy tak źródła zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.
● Bomba witaminowa Kiełki warzywne można tanio wyprodukować samemu. Są one źródłem substancji odżywczych, w tym związków prozdrowotnych. Mogą być składnikiem prawie każdej potrawy. Warto je jeść, zwłaszcza na przedwiośniu bo są tanim i zdrowym uzupełnieniem diety. W sprzedaży są specjalne zestawy nasion przeznaczonych na kiełki oraz niedrogie kiełkowniki (polecamy sprzedaż wysyłkową tel. 22 101 34 34).
● Nasiona W styczniu rozpoczynamy przygotowania do wiosennych prac w ogrodzie. Zaczynamy zaopatrywać się w nasiona warzyw i kwiatów jednorocznych. Najlepiej kupować odmiany warzyw odporne lub tolerancyjne na choroby, np. pomidory tolerancyjne na zarazę ziemniaka: Atol, Cherrola F1, Lancet, Malinowy Henryka F1, Poranek; ogórki tolerancyjne na mączniaka rzekomego: Aladyn F1, Atlas F1, Bolko F1, Parys F1;, fasolę odporną na antraknozę i bakteriozę obwódkową fasoli: Bona, Furora, Laura, Tara.
KR PZD (a.j.)
● Zabezpieczamy rośliny To ostatni moment na zabezpieczenie roślin przed mrozem. Te najwrażliwsze na mróz najlepiej zabezpieczyć wysokimi na 25–30 cm kopczykami z ziemi, kompostu lub przekompostowanej kory. Ich część nadziemną należy owinąć agrowłókniną, słomą lub kartonem. Nigdy nie należy stosować do zabezpieczania roślin folii (przemarzną, zgniją lub zachorują). Szczególnie starannie okrywamy nowo posadzone lub przesadzone rośliny. Korą lub słomą osłaniamy glebę tam, gdzie posadziliśmy cebule kwiatowe. Zabezpieczamy też tak dolne części pędów wrażliwych bylin (np. trytomy, miskantów chińskich, piórkówek). W całości okrywamy rośliny zimozielone, agrowłókniną te wyższe (laurowiśnie, różaneczniki), stroiszem – niskie (wrzosy, turzyce). Kolumnowe iglaki obwiązujemy sznurkiem (dookoła w formie spirali), aby nie odkształciły się i nie połamały pod ciężarem śniegu. Iglaki, rododendrony i inne rośliny zimozielone obficie podlewamy zanim zamarznie gleba. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza, a nie mróz.
● Perfekcyjny prezent Początek miesiąca to ostatni dzwonek na świąteczne prezenty. Zapraszamy na zakupy do wysyłkowego sklepu „Działkowca” tel. 22 101 34 34. Dla miłośników roślin najlepsze będą prezenty do zastosowania na działce, np. narzędzia i sprzęty. Warte uwagi są też książki o tematyce ogrodniczej, w tym nowy „Kalendarz biodynamiczny” (w wersji książkowej lub ściennej). Osobom ceniącym zdrowie polecamy produkty prozdrowotne (np. lampy lub poduszki rozgrzewające, aparaty do masażu) i ekokosmetyki (tradycyjne receptury, np. na propolisie, rokitniku, żeń-szeniu). Hitem tego roku jest bielizna z bambusa (ekologiczna, niealergizująca, termoregulacyjna) oraz produkty z bursztynem (np. koszulki, ocieplacze, polecane przy bólach reumatycznych, posiadają zdolności do regulacji temperatury ciała) – doskonałe na prezent dla bliskiej osoby. Świąteczną ofertę tych produktów można obejrzeć na stronach grudniowego „Działkowca” i „Mojego Ogródka” oraz na www.dzialkowiecsklep.pl. Warto wiedzieć, że już wiosną wznowiona zostanie sprzedaż roślin – licencjonowanych odmian róż, wielu innych gatunków i odmian drzew i krzewów ozdobnych a także owocowych, w tym np. starych odmian jabłoni, malin jesiennych, jagody kamczackiej, minikiwi. Zapraszamy!
● Kwitnące święta Nieodłącznym atrybutem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Tymczasem mieszkanie i dom można udekorować kwitnącymi o tej porze roku roślinami doniczkowymi. Poza znaną gwiazdą betlejemską, ozdobą świątecznego stołu mogą zostać cyklameny, szlumbergery, golterie, skimie, zwartnice (hipeastrum, błędnie nazywane amarylisem), azalie i ciemierniki. Mają one specyficzne i odmienne wymagania, które warto poznać aby jak najdłużej cieszyć się ich obfitym kwitnieniem. Więcej na ten temat – w grudniowym „Działkowcu”, który dodatkowo podpowie, jak świątecznie udekorować ogród robiąc nietuzinkowe ozdoby na drzwi, obok wejścia, na stół…
● Ścinamy zrazy Z myślą o wiosennym szczepieniu drzewek owocowych ścinamy roczne, zdrowe, silne pędy wybranych odmian. Zrazy zebrane w pęczki i podpisane przechowujemy w temperaturze 2–4°C, umieszczone do 1/3 długości w wilgotnym piasku, trocinach lub torfie. Można je też zadołować (po wcześniejszym owinięciu w szmatkę) po północnej stronie altany, gdzie w dobrej formie dotrwają do wiosny. Miejsce to oznaczamy, aby wiosną można było je bez trudu odnaleźć.
● Dobre, bo… własne Coraz modniejsza staje się uprawa własnych krzewów i drzew owocowych. Dzięki temu mamy w ogródku to, co nam smakuje, a dodatkowo – pewność, że jest to zdrowe. Sceptykom „owocowej rewolucji” na działce polecamy artykuły w grudniowym „Działkowcu” – znajdą tam dowody na to, że sad i trawnik wzajemnie nie wykluczają się. Przeciwnie – mogą tworzyć harmonijną i funkcjonalną całość.
● Bielenie drzew Aby ochronić drzewa przed ranami zgorzelinowymi malujemy pnie i nasady grubszych konarów wapnem (mieszanka 2 kg wapna palonego, 10 l wody z dodatkiem środka przyczepnego – rozdrobnionej gliny, mąki lub kleju). Jeżeli wapno zostanie zmyte, zabieg należy powtórzyć. Bielenie wykonujemy w bezchmurny i suchy dzień, aby warstwa wapna mogła szybko wyschnąć. Pamiętajmy, że zabieg nie zwalcza szkodników, a wykonany wiosną (w marcu), nie ma już żadnego znaczenia.
● Sadzonki krzewów owocowych To dobry czas na przygotowanie sadzonek zdrewniałych np. z porzeczek. Z pędów rocznych tniemy sadzonki długości ok. 20 cm (najlepsze są dolne odcinki pędów). Wierzchołkową część usuwamy gdyż nie jest dostatecznie zdrewniała. Sadzonki wiąże się w pęczki i dołuje w wilgotnym pisku w piwnicy. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 2–4°C.
● W przechowalni W czasie przechowywania owoców i warzyw wskazane jest ich systematyczne przeglądanie i usuwanie tych nadpsutych lub pleśniejących będących źródłem szybkiego zakażenia dla pozostałych. Z grudniowego „Działkowca” można dowiedzieć się, dlaczego przechowywane warzywa i owoce gniją, choć gdy je przeznaczaliśmy do przechowywania były piękne i okazałe. Pomieszczenie z owocami warto, co jakiś czas przewietrzyć, aby usunąć nadmiar etylenu, który przyspiesza dojrzewanie. Dodatkowo obniżymy tak temperaturę, co jest korzystne dla przechowywanych owoców.
Systematycznie sprawdzamy również zdrowotność przechowywanych roślin ozdobnych – dalii, mieczyków, pacioreczników. Najczęściej występują na nich objawy chorób (sucha zgnilizna, szara pleśń) lub szkodniki, zwłaszcza rozkruszki. Egzemplarze „chore” należy usunąć.
● Ochrona przed zwierzętami Tam, gdzie łatwo dostają się zające, dzikie króliki i sarny, przez całą zimę systematycznie sprawdzamy osłony założone na pnie drzew. Zwłaszcza młode drzewka należy dokładnie owinąć słomą, która powinna sięgać powyżej pierwszych rozgałęzień. Przy grubej warstwie śniegu zające mogą uszkodzić najniżej położone gałęzie. Łatwe w użyciu są gotowe osłony z perforowanego plastiku, jednak nie chronią one najniższych gałęzi. Sarny odstraszane są przez mydełka toaletowe owinięte w papier, które zawiesza się w koronach drzew. Jeśli na działce mamy problemy z zającami, sarnami, dzikami, a nawet bobrami warto przeczytać artykuł na ten temat w grudniowym „Działkowcu”.
● Profilaktyka Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy w ten sposób źródła rozprzestrzeniania się wiosną zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.
● Nie daj się przeziębieniu O tej porze roku jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje. W tym trudnym dla organizmu okresie warto sięgnąć po zioła, które pomogą skrócić czas choroby. Istotne znaczenie mają tu zioła o działaniu napotnym, „na gorączkę”, podnoszące odporność organizmu, działające przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Z miesięcznika „Działkowiec” można dowiedzieć się, jakie zioła stosować na katar, przeziębienie, gardło, kaszel lub gorączkę oraz w jak to zrobić, aby były najbardziej skuteczne.
● Dokarmianie ptaków Ustawiamy na działce zadaszone karmniki dla ptaków. Skrzydlatych sprzymierzeńców należy dokarmiać nieprzerwanie przez całą zimę. Karmniki umieszczamy w miejscach zacisznych, w sąsiedztwie drzew. Ptaki owadożerne zimą chętnie jedzą niesoloną słoninę, łój z nasionami roślin oleistych. Dla ziarnojadów najlepsze są mieszanki różnych nasion (zbóż, konopi, słonecznika) i owoców (jarzębiny i czarnego bzu).
● Ochrona bez chemii Jest możliwa! Polega na skoncentrowaniu się na profilaktyce, zamiast leczeniu tego, co już wystąpiło. Działkowcy mają wiele możliwości zapobiegania chorobom i szkodnikom – od metod agrotechnicznych, jak np. właściwy płodozmian, optymalny termin siewu/zbioru, niszczenie źródeł infekcji, po metody mechaniczne (np. pułapki) i biologiczne (np. preparaty roślinne, dobre sąsiedztwo). Zainteresowanym tematem polecamy artykuł w bieżącym „Działkowcu”.
● Rośliny doniczkowe Podlewamy je oszczędniej, przestajemy nawozić, przenosimy bliżej okna, systematycznie wycieramy z kurzu. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, doniczki ustawiamy na podstawce z wodą. Wietrząc pokój pamiętajmy, aby zimne powietrze nie owiewało roślin.
● „Zielone” z parapetu Do pojemników z podłożem możemy wysadzać pietruszkę, szczypiorek lub cebulę. Za 2–3 tygodnie zbierzemy pierwsze listki natki lub szczypioru. Warto wiedzieć, że natka pietruszki zawiera najwięcej witaminy C spośród wszystkich warzyw i owoców.
KR PZD (a.j.)
|
|
|
|
| |
Dzisiejszego dnia stronę odwiedziło |
» » » |
153 |
|
|
W tym tygodniu stronę odwiedziło |
» » » |
920 |
|
|
W tym miesi±cu stronę odwiedziło |
» » » |
2941 |
|
|
W tym roku stronę odwiedziło |
» » » |
57294 |
|
|
Od pocz±tku stronę odwiedziło |
» » » |
1470751 |
|
|
|
|
| |