STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON ZASOBY STRONY WWW KRAJOWEJ RADY PZD ZASOBY STRONY WWW OKRĘGOWEGO ZARZĄDU ŚLĄSKIEGO PZD BROSZURY KOMISJA REWIZYJNA NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE BIULETYNY SZKOLENIA W DELEGATURZE PZD W GLIWICACH

baner codzienniepomagam.pl

 

KOMUNIKATY

<< Nowsze  Starsze >>

Życzenia Świąteczne

Napisany przez delegatura 2016-12-24 12:27:26 CET


Życzenia Świąteczne

Napisany przez delegatura 2016-12-24 12:14:56 CET


Uczestnicy uroczystego posiedzenia OZ Śląskiego w sprawie zachowania jedności w PZD - 20.12.2016

Napisany przez delegatura 2016-12-23 13:21:51 CET

Z przykrością dostrzegamy, że ostatnie publikacje medialne na temat PZD, a mamy tutaj na myśli programy z cyklu "Magazyn śledczy Anity Gargas", artykuł w Gazecie Wyborczej redaktora Wójcika oraz reportaż w programie Uwaga TVN, świadczą nie tylko o absolutnym braku obiektywizmu wobec PZD w mediach, ale także o celowych manipulacjach w celu zdyskredytowania naszego Związku.

Załącznik plikowy do pobrania

slask_jednosc

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl


Działkowcy z Okręgu Śląskiego piszą do Prezesa TVP - 20.12.2016

Napisany przez delegatura 2016-12-23 13:21:36 CET

W odpowiedzi na treść materiałów wyemitowanych, w ostatnim czasie, w telewizji TVP. mającej przedstawiać charakterystykę Polskiego Związku Działkowców stowarzyszenia ogrodowego w Warszawie - autorstwa m. in. Pani Aliny Suworow oraz Anity Gargas. tutaj obecni, zgromadzeni na uroczystym Posiedzeniu Okręgowego Zarządu PZD Okręgu Śląskiego pragniemy wyrazić swoją dezaprobatę, dla formy powyższych materiałów.

Załącznik plikowy do pobrania

LIST_DO_PREZESA_TVP___SLASK.pdf

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl


Uroczyste posiedzenie OZ Śląskiego z udziałem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego - 20.12.2016

Napisany przez delegatura 2016-12-23 13:21:24 CET

Zbliżający się świąteczny okres Bożego Narodzenia stał się okazją do przeprowadzenia uroczystego posiedzenia Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD z okazji Jubileuszu 35-lecia PZD. Uroczystość odbyła się w dniu 17 grudnia br. w Miejskim Domu Kultury „Batory” w Chorzowie w której udział wzięli nie tylko członkowie OZ i Komisji Rewizyjnej, ale także liczni przedstawiciele śląskich ogrodów. Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycił nas Prezes Polskiego Związku Działkowców – Eugeniusz Kondracki.

W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele Czeskiego Związku Działkowców z jego Prezesem na czele Oldżihem Janku, Prezydent Miasta Bytomia – Damian Bartyla i Zastępca Prezydenta Miasta Chorzowa – Marcin Michalik.



Otwarcia uroczystego posiedzenia OZ dokonał Prezes Okręgu Śląskiego Józef Noski, który w swoim wystąpieniu odniósł się do jedności PZD i ogrodów działkowych w Polsce. Warto w tym miejscu przytoczyć jego fragment cyt. „Może inni usłyszą nasze słowa, aż pewnego dnia będzie nas wystarczająco dużo i uwierzymy że można zmienić Świat. Zacznijmy to od dziś tu na Śląsku, tu w naszym kraju”. Słowa wypowiedziane przez Prezesa OZ Józefa Noskiego odnoszą się do jedności polskich działkowców, bowiem wszelkie rocznice i jubileusze skłaniają zawsze do refleksji nad minionymi latami, osiągniętymi sukcesami, porażkami i warunkami w jakich realizowano plany i marzenia. Wspólna pamięć i tożsamość to istotna cecha, która scala ludzi. Gdy utożsamiamy się ze swoim ogrodem, Związkiem, stajemy się zwarci, zjednoczeni, gotowi sobie wzajemnie pomagać. Takimi wartościami od lat kieruje się Polski Związek Działkowców i ludzie, którzy go tworzą i na co dzień poświęcający się swojej idei. W dalszej części wystąpienia wskazał, że wśród działkowej społeczności bardzo ważna jest komunikacja oraz znajomość przepisów i zasad obowiązujących w PZD, bowiem ich brak jest przyczyną wielu konfliktów i sporów jakie powstają w ROD. Sytuacja ta wymagała podjęcia bardziej intensywnych działań zmierzających do poszerzenia wiedzy wśród działkowców i działaczy w zakresie przepisów związkowych, stąd uchwała Krajowej Rady PZD w sprawie pomocy prawnej dla Zarządów ROD. Związek widzi potrzebę udzielania Zarządom RODi działkowcom odpowiedniego wsparcia w zakresie ich bieżącej działalności jak i reprezentowania ich przed odpowiednimi organami. Prezes OZ odniósł się także do historii i nawiązał do sylwetek zasłużonych działaczy ruchu działkowego. To dzięki ich ofiarności, poczuciu solidarności i gotowości do budowania wspólnoty spotykamy się przy okazji odbywanego jubileuszu 35 lecia powstania PZD. Trudno być obojętnym wobec miejsca gdzie niektórzy zostawili część życia, a Rodzinny Ogród Działkowy jest takim miejscem. Tu właśnie kształtowane są prawdziwe wartości życiowe, tu rodzą się najpiękniejsze i najbardziej nieprawdopodobne marzenia, tu dorastają najbardziej twórczy i utalentowani ludzie, będący chlubą naszego Związku – podkreślał Prezes OZ Józef Noski. W ciągu wielu lat zmieniło się bardzo dużo wokół ogrodów i Związku. W dużej mierze stało się tak za sprawą niezmiennie aktywnego i charyzmatycznego Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego, który od 35 lat z satysfakcją pracuje na rzecz ogrodnictwa działkowego w Polsce, Związku i dla osób mogących za jego pośrednictwem wieść pasjonujące, aktywne życie. Na zakończenie swojego referatu z okazji pięknego Jubileuszu 35 lecia PZD, Prezes OZ złożył na ręce Zarządów ROD i wszystkich działkowców serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia.



Następnie głos zabrał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który przedstawił aktualną sytuację PZD oraz ataków jakie w ostatnim czasie nasiliły się na naszą organizację, wyjaśniając jednocześnie powody takiej sytuacji. Swoje wystąpienie rozpoczął od przypomnienia historycznych momentów powstawania ogrodów działkowych w Polsce, które były początkiem pięknej idei ogrodnictwa działkowego, którą obecnie kontynuuje Polski Związek Działkowców i jego członkowie. Przypomniał, że w przyszłym roku obchodzimy jubileusz 120-lecia powstania ogrodów działkowych, których początek dał ogród „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu. Następnie podkreślił rolę wszystkich członków PZD, którzy na co dzień pracując na rzecz ogrodów działkowych, pielęgnują piękne tradycje i historię ogrodnictwa działkowe w Polsce. To dzięki tej pracy dzisiaj ogrody działkowe są zielonymi terenami miast, pełniącymi m.in. funkcje ochrony środowiska i przyrody. W tym temacie Prezes PZD wskazał alarmujące raporty miast dotyczące przekroczenia dopuszczalnych norm dymu i smogu unoszącego się w powietrzu. Dlatego zadajemy sobie pytanie co by się stało gdyby nie wiele hektarów zielonych terenów ogrodów w miastach, które przeciwdziałają takim zjawiskom? W dalszej części wystąpienia Prezes PZD odniósł się do jedności polskich działkowców i naszej organizacji, która na co dzień przeciwstawia się wszelakim atakom. W ostatnim czasie niepokojące są ataki medialne na PZD, które w swoich artykułach i reportażach pokazują nieprawdę i kłamstwa m.in. byłych członków PZD. Doniesienia prasowe pokazują nieprawdziwe historie, która nijak mają się do rzeczywistości i prawdziwych faktów. Powstaje pytanie dlaczego tak się dzieje? Co jest tego przyczyną? W tej kwestii Prezes PZD wskazał, że te wszystkie ataki nie są przypadkowe, ale mają dużo głębsze znaczenie, z którym PZD boryka się praktycznie od początku lat 90. Mowa oczywiście o gruntach na których funkcjonują rodzinne ogrody działkowe. Jak dobrze wiemy są to cenne nieruchomości w centrach miast, które z chęcią - przez pewne grupy interesów - zostałyby zamienione na tereny inwestycyjne itp. Natomiast nikt poza PZD nie podkreśla jakże ważnych celów i funkcji społecznych jakie ogrody stanowiące zielone tereny miasta, spełniają nie tylko dla działkowców, ale także dla całego społeczeństwa. Na zakończenie Prezes PZD prosił wszystkich Prezesów ROD o zachowanie wspólnej jedności, bo to dzięki niej dziś zawdzięczamy wspólny sukces naszego Związku w obronie praw działkowców i ogrodów. W tym miejscu podkreślił także, że działacze śląskich ogrodów zasługują na specjalne podziękowania za wykonywaną na rzecz ROD pracę. Integracja całej społeczności działkowej to jedno z najważniejszych zadań i chylimy czoła przed codziennym trudem jaki działkowcy wkładają w rozwój swoich ROD. Życzył także wszelkiej pomyślności w Nowym Roku w 2017, w którym wspólnie będziemy obchodzić piękny jubileusz 120-lecia powstania ogrodów działkowych.



Z przyjemnością swoje wystąpienie i podziękowania wyrazili przedstawiciele władz samorządowych Bytomia i Chorzowa, którzy brali udział w uroczystości. W swoich wypowiedziach podkreślili piękną historię ogrodów działkowych na Śląsku, która wywodzi się z ciężkiej pracy działkowców na rzecz swoich ogrodów, a czasem nawet z całkowitego poświęcenia wielkich osobistości dla realizacji swojej idei. Zaznaczano także bardzo dobrą współpracę ogrodów działkowych z samorządem lokalnym dzięki czemu wiele problemów, które pojawiają się w ogrodach jest wspólnie rozwiązywanych. Wszystkim działkowcom i ich rodzinom złożono najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Jednym z punktów posiedzenia było uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów najbardziej zasłużonym działkowcom w 35-leciu PZD. Wręczenia dyplomów dokonał Prezes PZD przy uczestnictwie Prezesa Okręgu Śląskiego, Prezydenta Miasta Bytomia i Zastępcy Prezydenta Miasta Chorzowa. Po wszystkich wystąpieniach zgromadzeni na sali uczestnicy posiedzenia przegłosowali podjęcie trzech stanowisk i listów dotyczące aktualnej sytuacji PZD związanej z medialnymi zawirowaniami jak i dotyczące jedności działkowców. Z ich treścią można zapoznać się poniżej. Na zakończenie przy wspólnym świątecznym obiedzie wszyscy mogli posłuchać występu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej, który dał piękny koncert świątecznych kolęd w ich autorskim wykonaniu.

Mateusz Macianty – St. Inspektor ds. terenowo – prawnych

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.pzd.pl


Apel KR PZD do Zarządów ROD oraz działkowców - 16.12.2016

Napisany przez delegatura 2016-12-19 12:04:47 CET





Źródło
Zasoby strony intenetowej http://www.pzd.pl


List Otwarty KR PZD do Prezesa Telewizji Polskiej - 16.12.2016

Napisany przez delegatura 2016-12-19 12:01:39 CET








Źródło
Zasoby strony intenetowej http://www.pzd.pl


STOP spalaniu na działkach!!!

Napisany przez delegatura 2016-10-14 11:16:58 CEST

Sezon ogrodniczy dobiega końca. Trwa porządkowanie działek i ogrodu oraz ich przygotowywanie do zimy. Z tej okazji w ogrodach działkowych pojawił się znowu dobrze wszystkim znany problem związany z paleniem odpadów organicznych i komunalnych. Na niektórych działkach ma bowiem także miejsce niedopuszczalny proceder spalania śmieci, w wyniku którego do gleb, wód i powietrza przenikają rakotwórcze substancje.
Problem ten dotyczy niestety wielu terenów ogrodów działkowych, zarówno tych podmiejskich, jak i tych zlokalizowanych blisko siedzib ludzkich. Do Krajowej Rady PZD co i rusz docierają skargi zarówno ze strony zatruwanych dymem mieszkańców, jak i samych działkowców, którym przeszkadzają uciążliwi sąsiedzi palący obcięte gałęzie i suche liście.



Także media dostrzegają problem zadymienia ROD i osiedli zlokalizowanych wokół nich. Oto niektóre przykłady tytułów z gazet z ostatnich dni: „Gryzący dym nad działkami”, „Straż Miejska bierze się za palących ogniska na działkach”, „Działkowcy się duszą, ich sąsiedzi też nie wytrzymują”, „Inspekcja Ochrony Środowiska na działkach”, „Toksyczny smog działkowy”, etc. Mieszkający obok ogrodów ludzie mają dość zatruwania środowiska trującymi i niebezpiecznymi kłębami dymu, które zagrażają ruchowi drogowemu, a przede wszystkim zdrowiu. Uciążliwa, sezonowa powtarzalność tego procederu przez działkowców sprawia, że tracą oni życzliwość ze strony własnej społeczności lokalnej, co w przyszłości może mieć daleko idące konsekwencje dla istnienia ogrodów w miastach.
Dlatego kolejny już raz apelujemy do działkowców i jednocześnie, przypominamy, że palenie obumarłych części roślin, gałęzi, a także wszelkich form staroci, elementów rozbiórki z altan jest na terenie ROD całkowicie zabronione.



Prawne unormowania zakazu spalania na działkach

Niektórzy działkowcy pamiętają jeszcze § 136 nieobowiązującego już Regulaminu ROD, który stanowił, iż „dopuszcza się spalanie pochodzących z działki części roślin porażonych przez choroby i szkodniki, jeżeli to nie narusza odrębnych przepisów, w szczególności prawa miejscowego.” Tj. uchwał samorządów o zakazie spalania, jeżeli taki zakaz został uchwalony to ówczesny Regulamin ROD nie mógł być stosowany. Zgodnie z zasadą hierarchii aktów prawnych, która mówi, że przepis wyższego rzędu jest ważniejszy mocą od tego niższego, w tym konkretnym przypadku, od ówczesnego Regulaminu ROD. Dawniej, gdy w polskich miastach nie było jeszcze smogu spalanie obumarłych części roślin i gałęzi było dopuszczalne w ciągu dnia w okresie od 1 maja do 30 września. Obecnie w nowej wersji Regulamin ROD, który wszedł w życie 1 stycznia 2016r. mówi w § 68 w pkt. 5. o całkowitym zakazie spalania odpadów i resztek roślinnych. W świetle przepisów związkowych członkowi Związku zabrania się spalania na terenie ogrodu wszelkich odpadów oraz wypalania traw.
O zakazie spalania i jego konsekwencjach informują nas także Kodeksy: wykroczeń i cywilny, np. art. 82 § 1 pkt. 1 Kodeksu wykroczeń – zgodnie z nim, kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, które polegają na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon, materiałów palnych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. Także Art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń – który mówi szeroko o zakłócaniu porządku w miejscu publicznym, co zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, jak wynika z lektury „Komentarza do Kodeksu Wykroczeń” zakłócenie porządku na działkach powoduje nie tylko hałas, krzyki, alarmy, etc., ale także inne występki, jak palenie liści, jak i innych odpadów roślinnych, w wyniku czego duszący dym utrudnia egzystencję. Spójrzmy jeszcze na art. 144 Kodeksu cywilnego – który mówi, że właściciel lub dzierżawca nieruchomości, a taką jest działka z altaną winien powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, która jest następstwem dopuszczalnego przeznaczenia nieruchomości (przepis ten mówi o zakazie zadymiania posesji sąsiednich, gdyż nie są obszarem przemysłowym, a przeznaczeniem ROD jest uprawa i wypoczynek – przyp. M.B.). Również art. 191. Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach mówi: „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny.”

Surowe kary za palenie

Spalania odpadów zakazuje także Ustawa o utrzymaniu czystości i porządków w gminach (art. 10 ust. 2a), na podstawie której samorządy podejmują uchwały antysmogowe. Strażnik miejski może upomnieć działkowca i wylegitymować go oraz ukarać mandatem w wysokości do 500 zł, a w przypadku nawracającego wykroczenia nawet grzywną w wysokości do 5000 zł. Działkowe ogniska mają to do siebie, że często spala się w nich także śmieci. A palenie śmieci, czyli starych ubrań, butów, folii, kartonów, czy plastikowych butelek jest zabronione ustawą i absolutnie nie wolno tego robić.

Co zatem zrobić z odpadami?

Większość opadłych liści to znakomity materiał na kompost. Najprostszym sposobem pozbycia się resztek roślinnych jest więc założenie kompostownika, który można później ponownie wykorzystać do nawożenia roślin. Każdy działkowiec ma obowiązek wyposażenia swojej działki w kompostownik. Jesienny czas sprzyja procesom gnicia roślin. Nie wszystkie odpady nadają się do kompostowania np. chore w wyniku grzybic i porażone przez mszyce i inne szkodniki resztki roślin, powinny być gromadzone w specjalnych pojemnikach i zabrane z ogrodu, jako odpady zielone. Szczegółowe informacje na temat kompostownika można znaleźć w bezpłatnej broszurze wydanej przez KR PZD, która dostępna jest w OZ i w Zarządach ROD, jak również na stronie pzd.pl w zakładce wydawnictwa – broszury: po kliknięciu w link: Jak wytwarzać i stosować kompost?

Przypominamy także, że Zarządy ROD powinny bezwzględnie egzekwować przepisy związkowe, ale również miejscowe w sprawach spalania w ogrodach działkowych.




Dla lepszego zobrazowania bardzo niebezpiecznych, zwłaszcza dla życia ludzkiego skutków, jakie niesie za sobą spalanie ww. odpadów polecamy artykuł, który dostępny jest na portalu pzd.pl: „Dioksyny – związki niebezpieczne dla środowiska i człowieka”, mgr inż. ochrony środowiska i leśnictwa Pana Jarosława Wołodkiewicza, instruktora etatowego w OZ Warmińsko-Mazurskim.

Marcin Budzyński

Źródło
Zasoby strony internetowej http://www.slaski-ozpzd.pl


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

Dzisiejszego dnia stronę odwiedziło » » » 53
W tym tygodniu stronę odwiedziło » » » 543
W tym miesi±cu stronę odwiedziło » » » 2018
W tym roku stronę odwiedziło » » » 56371
Od pocz±tku stronę odwiedziło » » » 1469828
 
Rekordowo odwiedziło nas 3940 Internautów w dniu 2023.05.10