STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON ZASOBY STRONY WWW KRAJOWEJ RADY PZD ZASOBY STRONY WWW OKRĘGOWEGO ZARZĄDU ŚLĄSKIEGO PZD BROSZURY KOMISJA REWIZYJNA NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE BIULETYNY SZKOLENIA W DELEGATURZE PZD W GLIWICACH

baner codzienniepomagam.pl

 

PORADY

<< Nowsze  Starsze >>

Porady ogrodnicze na marzec

Napisany przez delegatura 2014-03-07 19:15:22 CET

● Porządki Coraz lepsza pogoda zachęca do wiosennych porządków w ogrodzie. Nie spieszmy się jednak z nimi gdyż w każdej chwili mogą powrócić mrozy, a wtedy odkryte rośliny zostaną uszkodzone. Na początku miesiąca bez szkody, można wygrabić trawnik, przyciąć zeszłoroczne pędy bylin, spulchnić glebę i usunąć chwasty trwałe, odpowiednio przyciąć drzewa i krzewy, zastosować nawożenie. Gałęzie po cięciu roślin najlepiej rozdrobnić i przeznaczyć na kompost lub do ściółkowania (absolutnie nie palić!). Gdy rośliny wznowią już wegetację należy zdjąć z nich osłony i rozgarnąć kopczyki. Najlepiej robić to w dni pochmurne, kiedy temperatura nie jest za wysoka. Dzięki temu odsłonięte części roślin, nie będą narażone na duże wahania temperatur.

● Stop spalaniu! Większość gmin wprowadziła całkowity zakaz spalania na swoim terenie. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie. Przy spalaniu wydziela się dużo dymu, który utrudnia oddychanie i powoduje łzawienie. Jednak największym niebezpieczeństwem są powstające przy tym trujące substancje. Działają one mutagennie i należą do najbardziej trujących, rakotwórczych związków. Najkorzystniejszą formą zagospodarowania odpadów organicznych, a jednocześnie najprostszym sposobem ich pozbycia się, jest kompostowanie. Otrzymany kompost jest łatwo dostępnym i wartościowym nawozem organicznym. Więcej na ten temat można przeczytać na www.dzialkowiec.com.pl w zakładce Bądź eko.

● Dobrze zaplanuj To ostatni moment na planowanie nasadzeń w ogrodzie. W sprzedaży pojawiło się wiele ciekawych odmian, ładniejszych, plenniejszych i mniej podatnych na choroby. Przed zakupem zawsze trzeba poznać docelowe rozmiary roślin oraz ich wymagania – w przeciwnym razie za kilka lat mogą przysporzyć nam kłopotów zagłuszając sąsiednie uprawy, „przechodząc” do sąsiada lub ocieniając „pół” działki. Gdzie zatem szukać sprawdzonych informacji? – odsyłamy do miesięcznika „Działkowiec”. W każdym numerze prezentowane są ciekawe gatunki i odmiany ze szczególnym uwzględnieniem wymagań działkowej uprawy. Pod koniec marca na rynek trafi nowy miesięcznik poradniczy „Mój Ogródek”, w którym eksperci oraz sami działkowcy będą dzielić się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami ogrodniczymi.

● Na trawniku Przeprowadzamy wertykulację trawnika – pionowe nacinanie darni na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów. Chodzi o usunięcie filcu, pobudzenie traw do wzrostu, walkę z mchem i chwastami. Zabieg powinno przeprowadzać się już od drugiego roku po założeniu trawnika. Zainteresowanym tematem kompleksowej wiosennej pielęgnacji trawnika polecamy artykuł w marcowym „Działkowcu” i zakupy odpowiedniego sprzętu, nasion i nawozów na www.dzialkowiecsklep.pl

● Modernizacja Wiosną świeżym okiem patrzymy na działkę. Łatwiej nam uprzątnąć grządki, przyciąć stare krzewy i drzewa, czy pozbyć się roślin, które już dawno przestały być użyteczne. Warto poświęcić teraz nieco wysiłków na odświeżenie wizerunku działki, wszak będziemy z niej korzystać przez cały sezon. Czasem jednak nie jest łatwo określić, od czego zacząć – z pomocą przyjdzie marcowy „Działkowiec”, w którym przedstawione są zasady urządzania działki, tak, aby była funkcjonalna, użyteczna i jednocześnie ozdobna. Warto skorzystać z inspiracji...

● Pochwal się ogrodem Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę... Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki w nowym miesięczniku „Mój Ogródek”. Poza pięknymi działkami, kącikami i rabatami publikowane będą listy działkowców na temat własnych sposobów na uprawę roślin, ciekawe rozwiązania techniczne, przepisy kulinarne i inne z życia wzięte pomysły do wykorzystania na działce. Zapraszamy do współredagowania nowego miesięcznika! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl. Wszystkie opublikowane listy będą nagrodzone.

● Dzielenie bylin Rozmnażamy byliny, które latem i jesienią pięknie kwitły (astry, liliowce, funkie, rudbekie, tawułki). Wykopujemy duże, rozrośnięte kępy i dzielimy je na kilka części (3–6). Następnie sadzimy bezpośrednio do gruntu, na wcześniej przygotowanym miejscu i podlewamy.

● Tniemy krzewy ozdobne Przed rozpoczęciem wegetacji tniemy jaśminowce, krzewuszki, derenie, budleje, tawuły, pięciorniki, ketmie. W zależności od potrzeb jest to cięcie odmładzające, korygujące lub pobudzające kwitnienie. Zawsze usuwamy pędy rosnące zbyt blisko siebie, zagęszczające koronę, połamane i chore, najsłabsze, krzyżujące się. Zasady i schematy cięcia krzewów ozdobnych można znaleźć w marcowym „Działkowcu” – warto z nich skorzystać!

● Cebulowe preludium Wiosna należy do roślin cebulowych – na początku kwitną np. ranniki, śnieżyczki, cebulice, krokusy i narcyzy, później tulipany, szafirki, hiacynty, szachownice i czosnki ozdobne. Niestety, kto nie posadził cebulek w ubiegłym roku, teraz może tylko podziwiać ich piękno u sąsiadów... Nie wszystko jednak stracone – wiosną sadzi się cebule i bulwy innych, kwitnących latem roślin cebulowych. A są to m.in. dalie, mieczyki, niektóre lilie, pacioreczniki i begonie. Wszystkim planującym zakupy i sadzenie wszystkich roślin cebulowych (wiosennych i letnich) polecamy obszerny artykuł na ten temat w marcowym „Działkowcu”. Poza sprawdzonymi odmianami wielu gatunków cebulowych są tam praktyczne rady dotyczące wymagań, sadzenia i pielęgnacji roślin. A na www.dzialkowiecsklep.pl można zamówić oszałamiające urodą rośliny. Polecamy!

● Zadbajmy o brzoskwinię Początek miesiąca to ostatni moment na opryskanie drzew brzoskwiń i nektaryn przeciw kędzierzawości liści brzoskwini. Jeśli będziemy zwlekać (do rozpoczęcia wegetacji), zabiegi będą nieskuteczne. Polecane preparaty to Carpene lub Syllit.

● Profilaktyka W okresie bezlistnym stosujemy Promanal (preparat na bazie oleju parafinowego) do zwalczania form zimujących mszyc, miodówek i przędziorków występujących na drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych. Wycinamy pędy ze zmianami spowodowanymi przez raka drzew owocowych (zwłaszcza na jabłoniach i gruszach) zabezpieczając rany bezpośrednio po cięciu białą farbą emulsyjną z dodatkiem 2% Topsinu M 500 SC. Usuwamy zmumifikowane owoce oraz uschnięte gałęzie wiśni, czereśni i śliw(źródła brunatnej zgnilizny). Po rozpoczęciu wegetacji na wszystkich gatunkach drzew owocowych warto wykonać zabieg preparatem miedziowym, który ma znaczenie fitosanitarne. Miedź ogranicza występowanie i rozwój chorób bakteryjnych np. zarazy ogniowej na jabłoniach i gruszach lub raka bakteryjnego. Jest też skuteczna w walce z chorobami grzybowymi kory i drewna, a także ogranicza parcha jabłoni i parcha gruszy.

● Szkodniki malin Pędy, na których znajdują się kilkucentymetrowe podłużne lub okrągłe galasowate wyrośla należy wyciąć i spalić. W wyroślach zimują larwy szkodników – pryszczarka lub galasówki. Powstawanie wyrośli (efekt żerowania larw) powoduje słabszy wzrost i łamanie się pędów oraz zmniejszenie plonowania.

● Torbiel śliw Pierwsze symptomy choroby widoczne są na zawiązkach owoców po 3–4 tygodniach od kwitnienia. Porażone owoce są nadmiernie wyrośnięte, wydłużone, spłaszczone, bez pestki, żółtozielone, pokryte woskowym nalotem. Większość z nich gnije i opada. Aby ograniczyć chorobę, w okresie bezlistnym należy usuwać pozostające na drzewach zmumifikowane owoce (torbiele) – źródło choroby. W fazie nabrzmiewania i pękania pąków śliwy opryskujemy Syllitem.

● Zrazy Początek marca to ostatni moment, aby ściąć zrazy do przeszczepiania drzew. Zrazy powinno się przechowywać w niskich temperaturach (np. w chłodnej piwnicy, lodówce, zabezpieczając przed wysychaniem wilgotną szmatką i perforowaną folią). Co kilka dni należy sprawdzać ich stan i w razie potrzeby zwilżyć. W piwnicy końcówki pędów wkładamy w wilgotne podłoże np. piasek lub piasek z torfem, następnie zakładamy na nie worek foliowy.

● Prześwietlamy drzewa i krzewy Można ciąć jabłonie i grusze oraz wszystkie krzewy owocowe. Z cięciem brzoskwini lepiej poczekać do kwietnia, – gdy będzie widać już straty zimowe oraz zawiązki owoców. Cięcie czereśni i wiśni lepiej odłożyć do lata – termin ten znacznie zmniejsza ryzyko infekcji groźnymi chorobami grzybowymi. Zawsze wycinamy pędy słabe, uszkodzone, pokładające się na ziemi, zbytnio zagęszczające koronę. Zasady cięcia poszczególnych gatunków różnią się, dlatego aby nie popełnić błędów i nie zaprzepaścić zbiorów warto przed cięciem zapoznać się z nimi. Zainteresowanym polecamy artykuły w marcowym i kwietniowym „Działkowcu” oraz książkę „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych” – cena tylko 12,60 zł, do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34.

● Cięcie po posadzeniu W drugiej połowie miesiąca można wykonać cięcie drzew i krzewów owocowych posadzonych jesienią. Drzewko bez rozgałęzień bocznych przycinamy na 70–80 cm od ziemi, w odległości 0,5 cm nad zdrowym pąkiem (oczkiem). U drzewka z rozgałęzieniami usuwamy wszystkie pędy z pnia do wysokości 60 cm, pędy rosnące pod zbyt ostrym kątem oraz grubsze od przewodnika. Gałązek pierwszego piętra nie przycinamy. Pozostałe skracamy według zasady, że najdłuższe są te najniżej położone, a im wyżej, tym pędy są krótsze. U krzewów porzeczki i agrestu przycinamy pędy na 2–4 oczka.

● Sadzenie Pod koniec miesiąca można sadzić nowe rośliny, pod warunkiem, że gleba jest odpowiednio przygotowana, a temperatura już się ustabilizowała.

● Uprawki wiosenne, Jeśli gleba już rozmarzła i nieco obeschła, zaczynamy pierwsze wiosenne uprawki. Glebę można lekko wzruszyć, zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne (Azofoska, Fructus) i wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby. Uprawę gleby wykonuje się także na miejscu przeznaczonym pod rozsadnik. Dobrze jest okryć go ciemną ściółką. Warto już przygotować zagony pod siew nasion, wyznaczyć grządki, rzędy i ścieżki. Można już zakładać tunele niskie. Systematycznie zwalczamy na działce pojawiające się chwasty.

● Produkujemy rozsadę W drugiej połowie marca siejemy nasiona pomidorów (odmiany samokończące i wysokie), bazylię, majeranek i inne zioła (np. melisę, tymianek). Do czasu skiełkowania nasion utrzymujemy temperaturę 22–24°C, potem około 18°C. Aby uniknąć najczęściej popełnianych przy produkcji rozsady błędów warto skorzystać z rad zawartych w marcowym i kwietniowym „Działkowcu”.

● Pod osłonami W zależności od pogody, pod osłonami wysokimi można wysiać rzodkiewkę, koper, posadzić cebulę dymkę. Sadzimy wcześniej wyprodukowane lub zakupione rozsady wczesnych warzyw, ale jeżeli jest jeszcze za zimno, trzeba poczekać z pracami. Pod osłonami pędzi się szczypiorek, cebulę, pietruszkę i selery.

● Wysiewy W drugiej połowie miesiąca, przy sprzyjającej pogodzie siejemy do gruntu warzywa wytrzymałe na niskie temperatury (rzodkiewka, marchew, pietruszka, pasternak, koper, cebula, groch, bób). Można sadzić już czosnek i cebulę dymkę. Zasiewy okrywamy włókniną lub folią perforowaną.

KR PZD (a.j.)


Czytajcie „działkowca”!

Napisany przez delegatura 2014-02-20 17:22:22 CET

Przedwiośnie to wyjątkowo zmienna pora roku, czego przejawem są nawet ludowe porzekadła („W marcu jak w garncu”). W przyrodzie zachodzi wiele zmian, a rośliny na działkach budzą się do życia. W najnowszym, marcowym wydaniu „działkowca”, znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których warto pamiętać w tym okresie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, artykuły z zakresu zdrowego odżywiania i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Kwiaty cebulowe to bardzo ceniona, ogromna grupa roślin. Obejmuje ona liczne gatunki oraz bogactwo odmian, które odpowiednio dobrane, będą zdobić nasze działki od przedwiośnia aż do jesieni! Warto przypomnieć sobie te najcenniejsze, które można kupić bez trudu za niewielkie pieniądze i z których uprawą nie będziemy mieli kłopotu!

● Różane drzewka to wyjątkowo atrakcyjne formy, które w każdym miejscu stworzą niepowtarzalny efekt. Jakie odmiany róż najlepiej się do tego nadają i jak je pielęgnować?
● Trudno sobie wyobrazić wiosnę bez bratków. Mają one obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Ostatnio szczególnie modne są te o miniaturowych kwiatach oraz o przewieszających pędach. Warto je poznać!

● Kolce, ciernie, igły, kłujące liście – rośliny wymyśliły wiele sposobów, aby się bronić. Czy dlatego, że można się pokłuć, trzeba rezygnować z sadzenia ich na działce? Wystarczy znaleźć dla nich odpowiednie zastosowanie, a kolce i ciernie staną się zaletą!

● Groszki ozdobne kojarzą się zwykle z pachnącymi pnączami z „babcinego ogródka”. Jest jednak wiele innych ciekawych gatunków z tego rodzaju, które z pewnością warto mieć!

● Funkie i brunery wzbudzają ostatnio coraz większe zainteresowanie. Znakomicie nadają się do okrywania podłoża i na rabaty w miejscach cienistych! A poza tym pojawiło się sporo nowych, często zaskakujących swym wyglądem odmian!

● Złotokap i złotlin to dwa różne rodzaje roślin o zbliżonych nazwach. Łączy je jednak przynajmniej jedna cecha: intensywnie żółte i niezwykle urokliwe kwiaty. Warto poznać je bliżej!


● Prawie w każdym miejscu wypoczynkowym warto posadzić rośliny, które sprawią nam przyjemność swoim zapachem. Dowiedzcie się jak najlepiej dobierać takie rośliny, aby w danym momencie sezonu intensywnie pachniała przynajmniej jedna z nich!

● Jak założyć rabaty na miejscach dość suchych i nasłonecznionych? Kluczem jest dobór odpowiednich, „gotowych na suszę” roślin. Jak aranżować takie miejsca? Jak przeciwdziałać chwastom?

● Coraz większa moda na uprawę własnych warzyw i owoców sprawia, że wielu działkowców nastawia się na modernizację działki w tym kierunku. Jak to zrobić, aby działka była jednocześnie piękna i pożyteczna oraz zapewniała optymalny wypoczynek dla całej rodziny?

● Jak samemu zrobić mini źródełko, które zmieści się nawet na najmniejszym balkonie czy tarasie? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz ze zdjęciami instruktażowymi!

● Jakie gatunki krzewów owocowych można uprawiać w formie piennej? Jak i kiedy najlepiej stworzyć takie drzewko? Jak je pielęgnować w kolejnych latach?

● Dlaczego niektóre drzewa i krzewy owocowe obficie kwitną ale później nie owocują? U jakich gatunków i odmian najczęściej to występuje? Z czego to wynika i jak możemy temu przeciwdziałać?

● Przedwiośnie to dogodna pora na cięcie drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Które gatunki należy ciąć w tym czasie? Jak należy to robić?

● Po cięciu drzew i krzewów problemem są gałęzie. Co z nimi zrobić? Jak najlepiej wykorzystać na działce? Czego z pewnością powinniśmy unikać?

● Nadchodzi wiosna i nasz trawnik po zimie przypomina, że już najwyższa pora, aby pomyśleć o niezbędnych pracach, aby wyglądał tak jak byśmy chcieli.

● Bazylia to wyjątkowo cenna roślina przyprawowa a jej niezrównany aromat doceniany był jeszcze w Starożytności. Co warto wybrać z bogactwa oferowanych na rynku odmian?


Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w marcowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!
My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Źródło KR PZD (a.j.)


Porady ogrodnicze na luty

Napisany przez delegatura 2014-02-06 14:41:19 CET

• W czasie odwilży
Podlewamy rośliny zimozielone, zwłaszcza te w pojemnikach (często zimą usychają, a nie przemarzają!). Podczas okresowych ociepleń często się zdarza, że na trawniku i rabatach pojawiają się duże kałuże. Woda z roztopionego śniegu nie wsiąka w glebę. Widłami lub szpilkami do aeracji warto zrobić otwory w glebie na rabacie i trawniku, aby woda szybciej spłynęła i nie szkodziła roślinom.

• Dobrze zaplanuj
Już teraz warto zaplanować uprawy w nowym sezonie, zwłaszcza warzyw, które wymagają odpowiedniego płodozmianu. Również w ogrodowym sadzie można rozważyć dosadzenie krzewów i drzew (w sprzedaży są drzewka słabo rosnące, które można sadzić nawet, co 90 cm!).
Nie bez znaczenia są też nowe odmiany - odporne bądź tolerancyjne na najgroźniejsze dla gatunku choroby. Jeśli planujemy założenie lub modernizację części ozdobnej, warzywnej lub sadowniczej, najlepiej przygotować się do tego z miesięcznikiem ogrodniczym „Działkowiec". UWAGA NOWOŚĆ! - wiosną na rynek trafi nowy miesięcznik poradniczy „Mój ogródek", w którym sami działkowcy będą dzielić się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami ogrodniczymi oraz prezentować swoje piękne działki. Warta polecenia jest także obszerna książka „Vademecum działkowca" - kompendium wiedzy z zakresu uprawy roślin i urządzania działki. Książkę można kupić w okręgowych zarządach PZD.

• Własna zielenina
Chcąc uzupełnić asortyment świeżych warzyw warto pokusić się o ich pędzenie na okiennym parapecie. Do doniczek wysadzamy korzenie pietruszki, selera lub cebulę. W lutym są już lepsze warunki świetlne, zatem szczypior, czy natka znacznie szybciej nam urosną. Do pojemników na parapety coraz częściej wysadza się również zioła. Poza tradycyjną miętą, bazylią czy melisą w sprzedaży można spotkać wiele nowości - mięty o różnych aromatach (pomarańczowym, jabłkowym, czekoladowym), kocanki o zapachu i smaku curry, lipię - 1000 razy słodszą od cukru, bazylię sałatową, cytrynową lub tajską. Zainteresowanych tematem ziołowych nowości odsyłamy do lutowego i marcowego wydania „Działkowca".

• Warzywne kiełki
Można je wyprodukować samemu. Są doskonałym źródłem witamin, związków mineralnych i specyficznych substancji korzystnie wpływających na przemianę materii. Najpopularniejsze i najsmaczniejsze są kiełki rzodkiewki, rzeżuchy, rzodkwi, brokułu, soczewicy, fasoli mung. Są wyśmienite np. do kanapek i surówek. W sprzedaży są gotowe zestawy nasion do przygotowania kiełków oraz specjalne kiełkowniki. Ich cena nie jest wysoka, a korzyści z własnej produkcji ogromne, również finansowe, bo w sklepach kiełki nie są tanie. Ciekawa oferta kiełkowników i nasion na kiełki jest na www.dzialkowiecsklep.pl

• Modernizacja
Wiele młodych działkowców przejmując działkę modernizuje ją w kierunku bardziej rekreacyjnym. Inni stawiają na zachowanie równowagi pomiędzy uprawą warzyw i owoców, a rekreacją i atrakcyjną dekoracją całości. Funkcjonalne i ładne zaaranżowanie działki nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza dla początkujących działkowców. Dlatego zanim podejmiemy się zmian warto nieco poczytać na ten temat - najprościej w lutowym i marcowym wydaniu „Działkowca". Dociekliwym polecamy „Album projektów zagospodarowania działek w ROD", który jest dostępny w bibliotekach ogrodowych i w okręgowych zarządach PZD.

• W sadzie
Powinniśmy sprawdzać stan roślin oraz zobaczyć czy nieproszeni goście nie spowodowali szkód. Jest to ważne zwłaszcza po opadach śniegu. Wszelkie ogryzienia należy zasmarować pastą Funaben 03 PA, a dotychczasowe zabezpieczenia drzewek poprawić. Sprawdzamy pobielone pnie drzew - jeśli biel została zmyta, zabieg powtarzamy (gotowe wapno do bielenia można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34).

• Jak ciąć?
W końcu miesiąca, gdy minie już niebezpieczeństwo nawrotu mrozów można rozpocząć cięcie roślin sadowniczych. Rozpoczynamy od gatunków i odmian najmniej wrażliwych na mróz. Na początek krzewy - porzeczki i agrest, nieco później jabłonie odmian wytrzymałych: Antonówka, Lobo, Alva. Większe rany po cięciu koniecznie trzeba zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem 2% grzybobójczego Funabenu. Każdy gatunek sadowniczy tnie się w odmienny sposób. Zasady cięcia wszystkich uprawianych na działkach roślin sadowniczych zawarte są w książce „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych", którą można zamówić tel. 22 101 34 34, cena: tylko 12,60 zł! A w lutowym „Działkowcu" szczególnie dużo uwagi poświęcone jest prawidłowemu cięciu winorośli, której na działkach rośnie coraz więcej.

• Dlaczego źle owocuje borówka?
Zdarza się, że krzewy słabo rosną zawiązują mało kwiatów lub ich jagody są małe i niesmaczne. Dlaczego? Przyczyna przeważnie tkwi w błędach popełnianych przy przygotowaniu stanowiska lub pielęgnacji krzewów. Z lutowym „Działkowcem" można prześledzić najczęstsze powody niepowodzeń w uprawie tych super smacznych i zdrowych owoców oraz poznać receptę na borówkowy sukces. Jeszcze więcej na temat uprawy borówki można przeczytać w książce „Borówka wysoka" (cenal8,70 zł, do zamówienia te. 22 101 34 34).

• Pochwal się swoją działką Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę, a z każdej można czerpać niezliczone inspiracje... Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki na stronie internetowej miesięcznika „Działkowiec" (www.dzialkowiec.com.pl) oraz w nowym miesięczniku „Mój ogródek". W „Moim ogródku" poza pięknymi działkami, kącikami i rabatami publikowane będą listy czytelników na temat własnych sposobów na uprawę roślin, ciekawe rozwiązania techniczne, przepisy kulinarne i inne z życia wzięte pomysły do wykorzystania na działce. Zapraszamy do współredagowania nowego miesięcznika! Listy można kierować na adres redakcji - ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub mailem na adres redakcja@dziaIkowiec.com.pl

• Perfekcyjny prezent
Dla miłośników roślin pięknymi prezentami na nowy sezon mogą być te do zastosowania na działce, np. narzędzia i sprzęty ogrodnicze, eko preparaty dla zdrowia, urody i do ogrodu, ekokosmetyki, książki ogrodnicze po promocyjnych cenach lub prenumerata miesięcznika „Działkowiec". Ciekawa jest także oferta dotycząca ekologicznej produkcji warzyw i owoców - od „Kalendarza Biodynamicznego 2014", po stymulatory wzrostu roślin, kompostowniki i nawozy ekologiczne. Zapraszamy na udane i bezpieczne zakupy na www.dzialkowiecsklep.pl (tel. 22 101 34 34).

• Rośliny doniczkowe
Okres zimowy jest dla nich szczególnie trudny. Podlewamy je oszczędniej, nie nawozimy, przenosimy bliżej okna, systematycznie wycieramy z kurzu. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, doniczki ustawiamy na podstawce z wodą. Wietrząc pokój pamiętajmy, aby zimne powietrze nie owiewało roślin.

• Balkonowe w przechowalni
Na oknach korytarzy i klatek schodowych często przechowywane są zimą rośliny balkonowe, np. pelargonie, lantany, fuksje, sundaville. Dobrze jest je przechłodzić przez kilka tygodni w temperaturze około 10°C. Kiedy jednak dni stają się dłuższe, wszystkie rośliny zaczynają intensywniej rosnąć. Warto wówczas oczyścić je ze starych liści i suchych pędów, a także przyciąć, aby pobudziły się do krzewienia.

• Wysiew nasion kwiatów
W lutym wysiewa się rośliny jednoroczne, których nasiona są bardzo drobne, a siewki rosną początkowo powoli (np. lwia paszcza, lobelia, petunia, begonia stale kwitnąca).

• Małe kompozycje z iglaków
Piękne, kolorowe i czasem dość fantazyjne w kształtach rośliny kuszą nas w sklepach ogrodniczych i szkółkach. Uwiedzeniu ich urokiem kupujemy je, do końca nie wiedząc jak je skomponować. W lutowym „działkowcu" zaprezentowano kilka ciekawych pomysłów na małe, kompozycje z udziałem iglaków. Warto je zobaczyć i zastosować na działce.

• Własne begonie bulwiaste
Do doniczek lub skrzynek z lekką ziemią sadzimy bulwy begonii. Pojemniki ustawiamy w widnym i ciepłym miejscu. Dbamy o stałą dużą wilgotność podłoża, co sprzyja wyrastaniu pędów i korzeni. Gdy pędy będą dobrze widoczne możemy bulwy wyjąć i pokroić na części, tak, aby każda miała przynajmniej jeden pąk. Po lekkim przyschnięciu powierzchni cięcia, bulwy sadzi się do podłoża ponownie. W ten sposób można uzyskać więcej egzemplarzy roślin. Bulwy pięknych odmian begonii można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34. Zainteresowanych tematem begonii do ogrodu odsyłamy do artykułu w lutowym wydaniu „Działkowca".

• Profilaktyka
Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy tak źródła zarodników chorób grzybowych infekujących rośliny już wczesną wiosną. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

• Ochrona Z porzeczek czarnych usuwamy nienaturalnie nabrzmiałe pąki - rozwija się w nich groźny dla porzeczek szkodnik wielkopąkowiec porzeczkowy. Drzewa brzoskwini i nektaryny trzeba dokładnie opryskać przeciw kędzierzawości liści. Zabieg wykonuje się tylko w okresie bezlistnym, przy temperaturze powyżej 6°C, stosując preparaty Syllit lub Carpene. Rośliny iglaste można opryskać preparatem olejowym Promanal, aby zniszczyć jaja przędziorka sosnowca (zwłaszcza na świerku, cyprysiku Lawsona i sośnie) i larwy ochojników (szkodnik powoduje szyszeczkowate narośla na świerku i wiosenne załamywanie igieł na modrzewiu). Zabieg ten wykonujemy przy temperaturze powyżej 10°C.

• Zaplanuj warzywnik
Pachnące latem pomidory z ogródka, dorodna rzodkiewka z wiosennego tunelu, soczysta sałata - zdrowo, szybko, ekologicznie i do tego z satysfakcją że się udało na własnej działce... Warto w tym roku rozpocząć uprawę warzyw! Przygotowując plan warzywnika trzeba zastanowić się, co będziemy uprawiać. Najlepiej tak zaplanować uprawy, aby świeże warzywa zbierać od wczesnej wiosny aż do jesiennych przymrozków. Należy też pamiętać o prawidłowym następstwie roślin. Chętnych do rozpoczęcie przygody we własnym warzywniku zapraszamy do lektury lutowego i marcowego wydania „Działkowca".

• Produkcja rozsady warzyw
Jeśli zamierzamy uprawiać na działce kapustę wczesną, kalafior, brokuł lub selery od połowy miesiąca można wysiewać do wielodoniczek nasiona tych warzyw. Nasiona można przed wysiewem zaprawiać mocząc je przez 15 minut w naparze z rumianku (w rozcieńczeniu 1:15).

• Zmiany klimatu
To obecnie jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi współczesny świat. Skutki zmian klimatu będą bardzo szerokie i obejmą niemal każdy aspekt naszego życia. W Polsce będą to np. zwiększenie częstotliwości i siły ekstremalnych zjawisk pogodowych, pojawienie się nowych szkodników i chorób roślin czy konieczność zmiany zwyczajów żywieniowych. Więcej na ten temat można przeczytać w styczniowym i lutowym wydaniu miesięcznika „Działkowiec".

• Dokarmiamy ptaki
Należy dokarmiać je mądrze, czyli tak aby im nie szkodzić. Nigdy nie stosujemy odpadków kuchennych. Używamy pokarmów pełnowartościowych. Karmniki muszą być czyste, a dokarmianie rozpoczynamy po nastaniu mrozów i przerywamy podczas odwilży. Gotową karmę dla ptaków można zamówić w sklepie „Działkowca" (tel. 22 101 34 34).

• Cytrusy Lubimy je jeść. Kojarzą się ze słońcem i ciepłem, są aromatyczne i smaczne, a ich zalety szczególnie cenimy zimą i na przedwiośniu. Cytrusy są najwartościowsze, gdy spożywamy je na surowo. Są doskonałym źródłem witamin, zwłaszcza witaminy C. Niektóre obniżają poziom złego cholesterolu, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, są niskokaloryczne. Trzeba jednak widzieć jak z nich mądrze korzystać, bowiem w niektórych przypadkach mogą wpływać np. na spowolnienie metabolizmu leków we krwi. Zainteresowanych tematem odsyłamy do lutowego wydania miesięcznika „Działkowiec".

KR PZD (a.J)


Porady ogrodnicze na styczeń

Napisany przez delegatura 2014-01-09 09:47:31 CET

● Zima, nie zima Na początku miesiąca temperatury za oknem nie miały wiele wspólnego z typowymi dla zimy. Zatem większość standardowych porad ogrodniczych na ten termin nie miała zastosowania. W takich warunkach zamiast docieplać rośliny, powinniśmy raczej je nieco odkryć, aby pod okrywą temperatura nie rosła, co pobudzałoby rośliny do rozpoczęcia wzrostu i skutkowało ich przemarznięciem, gdy wreszcie zima nadejdzie. Przed spodziewanym spadkiem temperatury poniżej zera i zamarznięciem gleby trzeba podlać rośliny zimozielone, gdyż zimą mogą uschnąć (a my później mylnie interpretujemy to jako przemarznięcie).

Wokół posadzonych jesienią roślin oraz tych mniej odpornych na niskie temperatury, usypujemy kopczyki z ziemi, a część nadziemną owijamy słomą, agrowłókniną, tekturą. Do zabezpieczania roślin nie nadaje się folia. Pod nią, w słoneczny dzień, tkanki szybko nagrzewają się, a nocą przemarzają. Kto zatem zastosuje folię do zimowego okrywania roślin musi liczyć się z ich przemarznięciem. Aby łatwo i szybko zabezpieczyć nadziemną część roślin można użyć wygodnych gotowych kapturów ochronnych (można je zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34) . Iglaki o kolumnowym pokroju należy związać sznurkiem, aby zapobiec zdeformowaniu się ich pokroju pod wpływem ciężaru śniegu, który kiedyś wreszcie spadnie. Z dokarmianiem ptaków można poczekać do czasu, gdy spadnie śnieg.

● Leczenie ogrodem, czyli hortiterapia to nic innego jak wykorzystywanie pozytywnego wpływu przyrody na nasze zdrowie. W wielu krajach Europy jest to uznana metoda leczenia i rehabilitacji. Zakłada takie zaplanowanie ogrodu, aby mogły z niego czerpać korzyści osoby chore, niepełnosprawne ruchowo, niewidome lub niesłyszące. Bez względu na stan zdrowia u wszystkich można zaobserwować pozytywny wpływ obcowania z przyrodą na zdrowie psychiczne i fizyczne, a poprzez umiejętne zaaranżowanie ogrodu można stymulować doznania słuchowe, wzrokowe czy węchowe. Więcej na ten modny ostatnio temat można przeczytać w styczniowym „Działkowcu” i na www.dzialkowiec.com.pl

● Iglaki mini Iglaki często kojarzą się z bardzo dużymi roślinami tymczasem nawet wśród popularnych rodzimych gatunków sosen, modrzewi i świerków są odmiany, które wolno rosną i nawet po 10 latach wciąż są małe. Takie niewielkie, karłowe formy można sadzić w ogrodach skalnych, na małych rabatach oraz w pojemnikach na balkonie i tarasie. Zainteresowanych tematem miniaturowych iglaków, również tych bardziej egzotycznych, jak metasekwoja, cypryśnik, szydlica, odsyłamy do styczniowego wydania „Działkowca”.

● Rośliny doniczkowe Podlewamy je oszczędniej, przestajemy nawozić, przenosimy bliżej okna, systematycznie wycieramy z kurzu. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, doniczki ustawiamy na podstawce z wodą. Wietrząc pokój pamiętajmy, aby zimne powietrze nie owiewało roślin.

● Jak odmłodzić byliny? Wiele pięknych bylin z czasem traci na atrakcyjności. Jak w porę je odmłodzić, przedłużyć kwitnienie oraz piękny wzrost? Sposobów jest kilka. Dla większości bylin najodpowiedniejszy jest podział karp lub rozmnażanie przez odrosty i kłącza. Istnieje też całkiem spora grupa bylin, które łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion. Zainteresowanych tematem przedłużania młodości tych pięknych roślin odsyłamy do styczniowego wydania „Działkowca”.

● Pędzenie warzyw Do pojemników z podłożem możemy wysadzać pietruszkę, szczypiorek lub cebulę. Za 2–3 tygodnie będziemy mogli zbierać pierwsze listki natki lub szczypioru. Warto wiedzieć, że natka pietruszki zawiera najwięcej witaminy C spośród wszystkich warzyw i owoców.

● Czas na plany Zimą mamy więcej czasu na zaplanowanie upraw w nowym sezonie. Nie zostawiajmy tego na wiosną. Warto zaplanować uprawy, zwłaszcza roślin jednorocznych oraz warzyw. Również w kwaterze sadowniczej można rozważyć dosadzenie krzewów i drzew owocowych (zwłaszcza, że w sprzedaży są drzewka słabo rosnące, które można sadzić nawet co 90 cm!). Jeśli planujemy założenie lub modernizację części ozdobnej, sadu lub warzywnika najlepiej przygotować się do tego studiując „Działkowca” i książki ogrodnicze polecane dla działkowców (dostępne na www.dzialkowiecsklep.pl).

● Perfekcyjny prezent Dla miłośników roślin pięknymi noworocznymi prezentami mogą być te do zastosowania na działce, np. narzędzia i sprzęty ogrodnicze, eko preparaty dla zdrowia, urody i do ogrodu, ekokosmetyki, książki ogrodnicze po promocyjnych cenach lub prenumerata miesięcznika „Działkowiec” (teraz z prezentami!). Ciekawa jest także oferta dotycząca ekologicznej produkcji warzyw i owoców – od „Kalendarza Biodynamicznego 2014”, po stymulatory wzrostu roślin, kompostowniki i nawozy ekologiczne. Zapraszamy na udane i bezpieczne zakupy na www.dzialkowiecsklep.pl (tel. 22 101 34 34).

● W sadzie Sprawdzamy zabezpieczenia drzew owocowych przed zającami i mrozem. Jeśli zauważymy uszkodzenia należy je niezwłocznie zasmarować pastą Funaben 03 PA i poprawić dotychczasowe zabezpieczenia. Ważne jest, aby pień i nasada konarów były niedostępne dla gryzoni – owijamy je słomą, włókniną, kartonem lub specjalnymi plastikowymi osłonkami. Warto też pobielić pnie i nasady konarów mlekiem wapiennym (gotowe wapno do bielenia można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub telefonicznie: 22 101 34 34), aby zapobiec ich pękaniu pod wpływem różnicy temperatury między dniem a nocą.

● Zmiany klimatu To obecnie jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi współczesny świat. Skutki zmian klimatu będą bardzo szerokie i obejmą niemal każdy aspekt naszego życia. W Polsce będą to np. zwiększenie częstotliwości i siły ekstremalnych zjawisk pogodowych, pojawienie się nowych szkodników i chorób roślin czy konieczność zmiany zwyczajów żywieniowych. Więcej na ten temat można przeczytać w styczniowym wydaniu miesięcznika „Działkowiec”.



● Pochwal się swoją działką Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę, a z każdej można czerpać niezliczone inspiracje... Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki na stronie internetowej miesięcznika „Działkowiec” (www.dzialkowiec.com.pl) w zakładce „W ogrodzie”. Wasza działka warta jest pokazania!

● Zadbajmy o ptaki Na działce należy umieścić zadaszone karmniki dla ptaków. Dokarmianie rozpoczynamy dopiero, gdy temperatura spadnie poniżej zera, a grządki pokryje śnieg. Ptaki należy dokarmiać nieprzerwanie przez całą zimę. Przed nastaniem mrozów warto umieścić na drzewach również skrzynki lęgowe. Gotową karmę dla ptaków można zamówić w sklepie Działkowca (tel. 22 101 34 34), a ze styczniowego numeru „Działkowca” można dowiedzieć się jak szybko wykonać funkcjonalny karmnik dla ptaków.

● Jak poprawić wizerunek działki Warto postawić na małą architekturę, która zawsze stanowi wyraźny i mocny akcent w całej kompozycji. Mała architektura powinna być nie tylko dekoracją – powinna też pełnić ważne funkcje użytkowe. A jest, w czym wybierać – od murków, pergoli i trejaży, po różnego rodzaju nawierzchnie ścieżek, placyków i tarasów, palisady i obrzeża rabat oraz oczka wodne. Co warto wybrać i jak to wkomponować w istniejące już nasadzenia? – po odpowiedź odsyłamy do styczniowego „Działkowca”.

● Ochrona przed mrozem i zającami, Jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej, drzewka owocowe, zwłaszcza młode, owijamy, tekturą lub włókniną. Zabezpieczy to je przed uszkodzeniami mrozowymi oraz ogryzaniem przez zwierzęta. Do zabezpieczania roślin nie wolno używać folii, (bo przemarzną). Na pnie drzew można zakładać specjalne plastikowe osłonki (osłona przed zającami).

● Sadzonki krzewów owocowych Z pędów rocznych np. porzeczek tniemy sadzonki długości ok. 20 cm (najlepsze są dolne odcinki pędów). Wierzchołkową część wyrzucamy, gdyż nie jest dostatecznie zdrewniała. Sadzonki wiąże się w pęczki i dołuje w wilgotnym pisku w piwnicy. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 2–4°C.

● Bielenie drzew Należy pobielić pnie drzew i nasady grubszych konarów mlekiem wapiennym (mieszanina wapna palonego z wodą – 2 kg/10 l). Zabieg ten chroni drzewa przed uszkodzeniami mrozowymi (pękaniem na skutek znacznej różnicy temperatur pomiędzy dniem a nocą). Bielenie powinno się wykonać przed spodziewanymi mrozami. Zabieg nie zwalcza szkodników, a wykonany wiosną (w marcu), nie ma już żadnego znaczenia.

● Profilaktyka Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy tak źródła zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

● Dobre odmiany W ograniczeniu stosowania chemicznej ochrony roślin dużą rolę odgrywa właściwy dobór odmian. Zarówno wśród roślin sadowniczych, jak i warzyw, są już odmiany odporne lub tolerancyjne na najgroźniejsze choroby. Spośród jabłoni nikogo już nie dziwią liczne odmiany parchoodporne (obszerny artykuł w „Działkowcu” 10/2013), a wśród warzyw – np. ogórki odporne na mączniaka. Właśnie takim dobrym odmianom warzyw dyniowatych, dodatkowo zawierającym np. zwiększoną zawartość beta-karotenu lub niewymagającym zapylenia, poświęcony jest artykuł w grudniowym „Działkowcu”. W styczniowym numerze polecamy dobre odmiany warzyw korzeniowych – marchwi, pietruszki, buraków i selera.

● Zaplanuj warzywnik Pachnące latem pomidory z ogródka, dorodna rzodkiewka z wiosennego tunelu, soczysta sałata – zdrowo, szybko, ekologicznie i do tego z satysfakcją, że się udało na własnej działce... Warto w tym roku rozpocząć uprawę warzyw! Przygotowując plan warzywnika trzeba zastanowić się, co będziemy uprawiać. Najlepiej tak zaplanować uprawy, aby świeże warzywa zbierać od wczesnej wiosny aż do jesiennych przymrozków. Należy też pamiętać o prawidłowym następstwie roślin. Chętnych do rozpoczęcie przygody w działkowym warzywniku zapraszamy do lektury niezwykle pomocnego w tym zakresie artykułu w styczniowym „Działkowcu”.

KR PZD ( A.J.)


Czytajcie „działkowca”!

Napisany przez delegatura 2013-12-20 18:35:27 CET


Zima to okres uśpienia przyrody, nie oznacza to jednak, że nie warto w tym czasie odwiedzać działek, które w śnieżnej szacie mogą być piękne i atrakcyjne. Poza tym wiele roślin również w tym okresie wymaga naszej uwagi, a skrzydlaci sprzymierzeńcy – dokarmiania. W najnowszym, styczniowym wydaniu „działkowca”, znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których warto pamiętać w tym okresie.

KR PZD (A.J.)


Porady ogrodnicze na grudzień

Napisany przez delegatura 2013-12-03 09:48:51 CET

● Okrywamy rośliny Początek miesiąca to ostateczny termin na przedzimowe zabezpieczanie roślin. Wokół nowo posadzonych roślin oraz mniej odpornych na niskie temperatury usypujemy kopczyki z ziemi, a część nadziemną owijamy słomą, agrowłókniną, tekturą. Do zabezpieczania roślin nie nadaje się folia. Pod nią, w słoneczny dzień, tkanki szybko nagrzewają się, a nocą przemarzają. Kto zatem zastosuje folię do zimowego okrywania roślin musi liczyć się z ich przemarznięciem. Aby łatwo i szybko zabezpieczyć nadziemną część roślin można użyć wygodnych gotowych kapturów ochronnych (można je zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34).

● Nie pal – kompostuj! Na początku miesiąca wciąż jeszcze zimy nie widać. Sprzyja to posezonowym porządkom na działce. Ponownie apelujemy, aby nie spalać jesiennych resztek z ogrodu. Zaschnięte liście i inne odpady to doskonały materiał do produkcji kompostu – najlepszego (i najtańszego!) nawozu organicznego. W myśl regulaminu ROD obowiązuje całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów. Wyjątkowo spalać można tylko pochodzące z działki części roślin porażone przez choroby i szkodniki, ale tylko w ciągu dnia, w okresie od 1 października do 30 kwietnia. Pamiętajmy jednak, że gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie. Spalanie resztek z ogrodu jest uciążliwe i trujące dla działkowców oraz ich sąsiadów. Więcej na temat tego, co robić z jesiennymi resztkami – na www.dzialkowiec.com.pl w zakładce „Bądź eko”.

● Usuwamy chwasty Jeśli będzie to możliwe warto jeszcze przed zimą ostatni raz odchwaścić rabaty i grządki. Unikniemy w ten sposób rozsiewania się ich nasion i ograniczymy wiosenne zachwaszczenie rabaty. Pamiętajmy, że chwasty szybko zarastają grządki i wyczerpują składniki pokarmowe oraz wodę z gleby.

● Jaka choinka? Świąteczna choinka także podlega modom i trendom, a dotyczy to zarówno drzewka, jak i jego dekoracji. Na bożonarodzeniową choinkę najczęściej wykorzystuje się świerki i jodły. Popularny świerk pospolity pięknie pachnie, ale niestety dość szybko osypuje się, lepszy od niego – choć bardziej kłujący – jest świerk tzw. srebrny. Bardziej odporne na suche powietrze domowe są jodły, niestety są one znacznie droższe. Istnieje kilka sposobów na przedłużenie żywotności świątecznego drzewka w domu. Zainteresowanych tematem wyboru, pielęgnacji, w tym przedłużania żywotności oraz modnej dekoracji bożonarodzeniowego drzewka odsyłamy do grudniowego wydania „Działkowca”.

● Zostań Mikołajem Warto już pomyśleć o świątecznych prezentach. Dla miłośników roślin najlepsze będą te do zastosowania na działce, np. narzędzia i sprzęty ogrodnicze, eko preparaty dla zdrowia, urody lub na działkę, ekokosmetyki, książki ogrodnicze po promocyjnych cenach lub prenumerata miesięcznika „Działkowiec” (teraz z prezentami!). Zapraszamy na udane zakupy na www.dzialkowiecsklep.pl (tel. 22 101 34 34).

● Rośliny doniczkowe Okres jesienno zimowy jest dla nich szczególnie trudny. Podlewamy je oszczędniej, przestajemy nawozić oraz przenosimy bliżej okna, aby zwiększyć dostęp światła. Systematycznie ścieramy (myjemy pod prysznicem) liście z kurzu, który również istotnie ogranicza dostęp światła. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, doniczki ustawiamy na podstawce z wodą. Wietrząc pokój pamiętajmy, aby zimne powietrze nie owiewało roślin. Zdarza się, że mimo naszych wysiłków ich liście są żółte, zniekształcone, lepkie... To wynik żerowania szkodników – przędziorków, mszyc, miseczników, mączlików. Aby w porę je dostrzec należy regularnie i dokładnie oglądać liście roślin, zwłaszcza od spodu, gdzie żeruje większość szkodników. Zasiedloną roślinę należy odizolować i rozpocząć zwalczanie. Jak rozpoznać szkodniki oraz jak się z nimi skutecznie rozprawić – można dowiedzieć się z bieżącego wydania „Działkowca”.

● Pochwal się swoją działką Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę, a z każdej można czerpać niezliczone inspiracje... Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki na stronie internetowej miesięcznika „Działkowiec” (www.dzialkowiec.com.pl) w zakładce „W ogrodzie”. Wasza działka warta jest pokazania!

● Co robić na działce? Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć, co miesiąc w „Działkowcu”. Poza praktycznymi zaleceniami dotyczącymi bieżących prac na działce są tam też gotowe projekty np. rabat, kącików wypoczynkowych, warzywników, a także prezentacje artykułów i sprzętu ogrodniczego, polecanych na działki roślin ozdobnych i sadowniczych, zasady ich uprawy, nawożenia i ochrony. Poruszane są też tematy dotyczące zdrowia i urody, a także modernizacji działki, w tym również altany.

● Zadbajmy o ptaki Na działce należy umieścić zadaszone karmniki dla ptaków. Dokarmianie rozpoczynamy dopiero gdy temperatura spadnie poniżej zera, a grządki pokryje śnieg. Ptaki należy dokarmiać nieprzerwanie przez całą zimę. Przed nastaniem mrozów warto umieścić na drzewach również skrzynki lęgowe. Gotową karmę dla ptaków można zamówić w sklepie Działkowca (tel. 22 101 34 34)

● Na odporność roślin Najnowsze badania naukowe wskazują, że rośliny nawożone krzemem są bardziej odporne na suszę, stres termiczny, nadmierne zasolenie oraz niedobór lub nadmiar składników pokarmowych. Działkowcy stosujący biodynamikę dobrze znają korzyści płynące ze stosowania preparatów z krzemem. Można je sporządzić we własnym zakresie z roślin zawierających w składzie znaczne ilości tego pierwiastka. Jak to zrobić – instrukcja w grudniowym „Działkowcu”.

● Na rozgrzanie Coraz łatwiej o infekcję. W tym trudnym dla organizmu okresie warto przypomnieć sobie o zbawiennych właściwościach ziół i przypraw. Najprostszym sposobem w początkach przeziębienia i wychłodzeniu organizmu są herbatki ziołowe. Na przykład dodatek do herbaty świeżego imbiru rozgrzeje organizm, poprawi krążenie krwi, podniesie odporność, dodatkowo pomoże w kłopotach trawiennych i przy zasypianiu. Co jeszcze warto dodać do herbaty? – odpowiedź w bieżącym numerze „Działkowca”.

ROŚLINY OZDOBNE

● Rośliny zimozielone Iglaki, rododendrony i inne rośliny zimozielone obficie podlewamy zanim zamarznie gleba. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza, a nie mróz. Krzewy o kolumnowym pokroju warto związać sznurkiem aby zapobiec rozchylaniu się gałęzi i deformacji pokroju pod wpływem ciężaru śniegu.

● Skalniak Poza klasycznym ogórkiem skalanym warto wprowadzić na działkę murki kwietne lub wgłębniki. Mogą one być oryginalnym urozmaiceniem kącików wypoczynkowych. Niezależnie od lokalizacji skalniaka, zawsze warto pamiętać o zasadach właściwego doboru kamieni, stanowiska i podłoża, roślinności oraz dopasowaniu całości do pozostałych elementów działki. Jeśli w nowym sezonie na działce ma pojawić się skalniak lub chcemy zmodernizować ten, który już jest, warto wcześniej przeczytać artykuł na ten temat w grudniowym „Działkowcu”.

● Roślinne rzeźby Fantazyjnie formowane rośliny coraz częściej zdobią frontową część działki. Są niezwykle oryginalne i dekoracyjne, często stanowią główny punk kompozycji. Każdy, kto chciałby mieć na działce taką kompozycję może albo kupić gotową roślinę, albo ukształtować ją samemu – co jest tańsze, ale i bardziej długotrwałe. Z grudniowego „Działkowca” można dowiedzieć się, jakie gatunki są najlepsze do formowania roślinnych rzeźb, jak z nimi postępować w kolejnych latach oraz jak je komponować z innymi roślinami na działce, aby wydobyć całe ich piękno.

W SADZIE

● Zabezpieczamy drzewka i krzewy Drzewka, zwłaszcza młode, owijamy najpóźniej na początku miesiąca słomą, tekturą lub włókniną. Ochroni to je przed mrozem i zającami. Do zabezpieczania roślin nie wolno używać folii (bo przemarzną). Na pnie drzew można zakładać specjalne plastikowe osłonki – doskonałe zabezpieczenie przed zającami. Pędy winorośli i jeżyny bezkolcowej zdejmujemy z rusztowań, układamy w płytkich dołkach, przysypujemy ziemią i przykrywamy słomianą matą. Winorośl można zabezpieczyć też bez zdejmowania – owijamy całe krzewy matami ze słomy lub agrowłókniną.

● Sadzonki krzewów owocowych To dobry czas na przygotowanie sadzonek zdrewniałych np. z porzeczek. Z pędów rocznych tniemy sadzonki długości ok. 20 cm (najlepsze są dolne odcinki pędów). Wierzchołkową część wyrzucamy gdyż nie jest dostatecznie zdrewniała. Sadzonki wiąże się w pęczki i dołuje w wilgotnym pisku w piwnicy. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 2–4°C.

● Zaplanuj przeszczepianie, Jeśli myślimy o wiosennym przeszczepianiu drzew, warto już teraz pobrać zrazy wybranych odmian. Na zrazy nie nadają się długie silne pędy (tzw. wilki). Najlepsze są roczne pędy średnicy ok. 5 mm, dobrze zdrewniałe, z zewnętrznej, dobrze nasłonecznionej części korony. Przechowujemy je w zimnej i wilgotnej piwnicy lub odpowiednio zadołowane i zabezpieczone w ogrodzie. Więcej na ten temat można przeczytać w grudniowym wydaniu „Działkowca”.

● Bielenie drzew Pod koniec miesiąca można pobielić pnie drzew i nasady grubszych konarów mlekiem wapiennym (mieszanina wapna palonego z wodą – 2 kg/10 l). Zabieg ten chroni drzewa przed uszkodzeniami mrozowymi (pękaniem na skutek znacznej różnicy temperatur pomiędzy dniem a nocą). Bielenie powinno się wykonać przed spodziewanymi mrozami. Warto wiedzieć, że zabieg nie zwalcza szkodników, a wykonany wiosną (w marcu), nie ma już żadnego znaczenia.

OCHRONA

● Profilaktyka Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy tak źródła zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

● Dobre odmiany W ograniczeniu stosowania chemicznej ochrony roślin dużą rolę odgrywa właściwy dobór odmian. Zarówno wśród roślin sadowniczych, jak i warzyw, są już odmiany odporne lub tolerancyjne na najgroźniejsze choroby. Spośród jabłoni nikogo już nie dziwią liczne odmiany parchoodporne (obszerny artykuł w „Działkowcu” 10/2013), a wśród warzyw – np. ogórki odporne na mączniaka. Właśnie takim dobrym odmianom warzyw dyniowatych, dodatkowo zawierającym np. zwiększoną zawartość beta-karotenu lub niewymagającym zapylenia, poświęcony jest artykuł w grudniowym „Działkowcu”.

W WARZYWNIKU

● Grządki pod warzywa, Jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej, początek miesiąca to ostatni moment na dokładną uprawę gleby i staranne jej odchwaszczenie. Perz i inne chwasty trwałe najlepiej wyciągać z ziemi widłami amerykańskimi. Zagony należy dokładnie przekopać, nawieźć i pozostawić na zimę niezagrabione (w tzw. ostrej skibie), co sprzyja magazynowaniu w glebie wody oraz wykształceniu gruzełkowej – najlepszej, struktury gleby. Gleby zwięzłe przekopujemy głębiej niż lekkie. Jesienne nawozy i sprzęty do uprawy gleby można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl (tel. 22 101 34 34).

● Pędzenie warzyw Do pojemników z podłożem możemy wysadzać pietruszkę, szczypiorek ogrodowy lub cebulę. Za 2–3 tygodnie będziemy mogli zbierać pierwsze listki natki lub szczypioru. Warto wiedzieć, że natka pietruszki zawiera najwięcej witaminy C spośród wszystkich warzyw i owoców.

● Warzywa na ostro Pikantne dania wzmacniają odporność, działają przeciwzapalnie i zabijają bakterie. Posiadają właściwości rozgrzewające i przyspieszają metabolizm, przez co wspomagają utratę zbędnych kilogramów. Jakie warzywa warto do nich stosować, aby uzyskać najlepsze efekty? Jak warzywa potęgują ostry smak potraw? Które z nich możemy już wiosną posadzić na działce i jak o nie zadbać? – zainteresowanych tematem odsyłamy do bieżącego wydania „Działkowca”.

Źródło: strona KR PZD ( A.J.)


Porady ogrodnicze na listopad

Napisany przez delegatura 2013-11-22 10:32:09 CET

OGÓLNE

•Stop spalaniu! Pogoda sprzyja jesiennym porządkom na działce, a to oznacza... palenie ognisk. Jeszcze raz apelujemy, aby tego nie robić - spalanie resztekroślinnych i innych materiałów jest zabronione. Trujemy siebie i innych, w tym mieszkańców pobliskich osiedli, którzy przez to patrzą na działkowców coraz mniej przychylnie. W myśl regulaminu ROD obowiązuje całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów. Wyjątkowo spalać można tylko pochodzące z działki części roślin porażone przez choroby i szkodniki, ale tylko w ciągu dnia, w okresie od 1 października do 30 kwietnia. Pamiętajmy jednak, że gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie.

•Co robić z resztkami? Kompostować! Każda działka powinna być wyposażona w kompostownik (funkcjonalne kompostowniki i preparaty przyspieszające kompostowanie dostępne są na www.dzialkowiecsklep.pl) . Kompost to najtańszy, a jednocześnie najlepszy nawóz ogrodniczy. Ścięte gałęzie można rozdrobnić i również kompostować. Większe rozdrabniarki do gałęzi bywają na wyposażeniu ogrodów albo są przez zarząd wypożyczane na kilka dni od firm zewnętrznych (informacja w zarządzie ogrodu). Mniejsze warto kupić na działkę, jeśli co roku „przerabiamy" znaczne ilości gałęzi. Dobry sprzęt elektryczny kupimy już od 350 zł. Więcej na temat postępowania z liśćmi i resztkami w „Działkowcu" oraz na www.dzialkowiec.com.pl

•Pochwal się swoją działką Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę, a z każdej można czerpać niezliczone inspiracje... Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki na stronie internetowej miesięcznika „Działkowiec" (www.dzialkowiec.com.pl) w zakładce „W ogrodzie". Wasza działka warta jest pokazania!

•Perfekcyjny prezent pod choinkę Już teraz warto pomyśleć o świątecznych prezentach. Unikniemy w ten sposób stresu i zgiełku przedświątecznych zakupów. Dla miłośników roślin najlepsze będą prezenty do zastosowania na działce, np. narzędzia i sprzęty oraz książki o tematyce ogrodniczej. Warta uwagi jest również prenumerata miesięcznika „Działkowiec" - o tej porze roku z atrakcyjnymi prezentami! Już teraz zapraszamy na zakupy do sklepu „Działkowca" na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34.

•Co robić na działce? Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć, co miesiąc w „Działkowcu". Poza praktycznymi zaleceniami dotyczącymi bieżących prac na działce są tam też gotowe projekty np. rabat, kącików wypoczynkowych, warzywników, a także prezentacje artykułów i sprzętu ogrodniczego, polecanych na działki roślin ozdobnych i sadowniczych, zasady ich uprawy, nawożenia i ochrony. Poruszane są też tematy dotyczące modernizacji działki, w tym również altany.

•Zabezpieczamy rośliny Nie wolno tego zrobić za wcześnie, gdy temperatura jest powyżej zera. Większość roślin należy okryć i ściółkować dopiero, gdy wierzchnia warstwa gleby zacznie zamarzać. Najwrażliwsze na mróz najlepiej zabezpieczyć wysokimi kopczykami z ziemi, a część nadziemną owinąć dopiero po opadnięciu liści. Szczególnie starannie okrywamy nowo posadzone lub przesadzane rośliny. Do zabezpieczania roślin możemy użyć agrotkaniny, słomy, kartonu, ale nigdy folii. Polecamy też gotowe pokrowce ochronne dla roślin i inne zimowe okrycia - można je zamówić na www.dzialkowiesklep.pl Więcej o przedzimowym okrywaniu roślin można przeczytać w listopadowym „Działkowcu".

•Zadbajmy o ptaki Na działce należy umieścić zadaszone karmniki dla ptaków. Dokarmianie rozpoczynamy dopiero, gdy temperatura spadnie poniżej zera, a grządki pokryje śnieg. Ptaki należy dokarmiać nieprzerwanie przez całą zimę. Przed nastaniem mrozów warto umieścić na drzewach również skrzynki lęgowe.

ROŚLINY OZDOBNE

•Ostatnie zakupy Wciąż jeszcze pogoda sprzyja jesiennemu sadzeniu drzew i krzewów. Pamiętajmy, że w ogrodach działkowych obowiązują w tym zakresie przepisy regulaminu ROD. Warto się z nimi zapoznać zanim kupimy i posadzimy rośliny. Planując nowe nasadzenia na działce warto zwrócić uwagę na rośliny niezawodne, modne i jednocześnie atrakcyjne. Z listopadowego „działkowca" można dowiedzieć się, co warto posadzić w tym sezonie - pięknie kwitnące krzewy, a może te wyróżniające się kolorowymi liśćmi i pokrojem, bylinowe olbrzymy, urocze klematisy, a może cienioznośne iglaki? Pamiętajmy, że nie wszystkie eksponowane w sklepach rośliny nadają się do naszego klimatu! Dużym kłopotem może okazać się w przyszłości ich ekspansywność i siła wzrostu.

•Sadzenie roślin Zakupione rośliny trzeba jak najszybciej posadzić. Dzięki temu lepiej i szybciej ukorzenią się. Nowo posadzone rośliny wymagają szczególnie starannego zabezpieczenia przed zimą. Pamiętajmy jednak, aby u roślin szczepionych nie zakrywać ziemią miejsca szczepienia.

•Zaplanuj wiosnę Sprzyjająca aura wydłuża okres sadzenia cebul tulipanów, krokusów i szafirków. Aby cieszyć się ich urokiem w nowym sezonie, nie powinniśmy już dłużej zwlekać. Oryginalne cebulki można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34.

•Iglaki do cienia Lubimy te rośliny ze względu na całoroczną dekorację. Nie wszystkie gatunki iglaków nadają się jednak do uprawy w ocienionych miejscach, których nie brak na działce. Co zatem posadzić po zacienionej stronie altany lub w cieniu większych drzew? Najlepsze będą cisy, ale również wśród innych gatunków znajdą się cienioznośne odmiany. Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury listopadowego „Działkowca".

•Rośliny zimozielone Zanim ziemia zamarznie trzeba je obficie podlać. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza fizjologiczna, a nie mróz. Delikatniejsze gatunki i odmiany można osłonić siatką cieniującą a małe roślinki stroiszem. Krzewy o kolumnowym pokroju warto związać sznurkiem, aby zapobiec rozchylaniu się gałęzi i deformacji pokroju pod wpływem ciężaru śniegu.

•Sadzonki zdrewniałe, Jeśli chcielibyśmy rozmnożyć krzewy np. derenie, forsycję, jaśminowiec, tawuły, pięciornik, krzewuszki, możemy przygotować sadzonki z rocznych lub dwuletnich, dobrze zdrewniałych pędów o wykształconych pąkach. Sadzonki tniemy ostrym nożem na 10-30 cm odcinki, wiążemy w pęczki, etykietujemy i umieszczamy w piwnicy, zagłębione w piasku do 3/4 wysokości.

W SADZIE

•Koniec sadzenia Pogoda nam sprzyja - początek listopada jest jeszcze dobrym terminem na uzupełnienie sadowniczych nasadzeń. Na działce warto sadzić rośliny słabo rosnące, owocujące w różnym terminie, odmian odpornych lub tolerancyjnych na najgroźniejsze choroby, np. parcha. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć nowo posadzone rośliny przed przemarznięciem usypując wokół pnia 30 cm kopczyk z ziemi. Wrażliwe na mróz brzoskwinie, morele i czereśnie lepiej sadzić na wiosnę.

•Zabezpieczamy drzewka i krzewy Drzewka, zwłaszcza młode, owijamy słomą tekturą lub włókniną. Ochroni to je przed mrozem i zającami. Do zabezpieczania roślin nie wolno używać folii - pod taką „osłoną" rośliny na pewno przemarzną. Na pnie drzew można zakładać specjalne plastikowe osłonki - doskonałe zabezpieczenie przed zającami. Pędy winorośli i jeżyny bezkolcowej zdejmujemy z rusztowań, układamy w płytkich dołkach, przysypujemy ziemią i przykrywamy słomianą matą Winorośl można zabezpieczyć też bez zdejmowania - owija się wówczas całe krzewy matami ze słomy lub agrowłókniną.

•Przeciw „kędzierzawce”, Gdy opadną liście na brzoskwiniach i nektarynach, drzewa opryskuje się przeciw kędzierzawości liści brzoskwini. Oprysk wykonuje się w temperaturze powyżej +6°C, stosując Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP.
•Profilaktyka Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy tak źródła zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

ZDROWIE

•Inhalacje To prosty sposób leczniczy stosowany na wiele dolegliwości. Nie potrzeba szczególnych specyfików, żeby stosować inhalacje. Wystarczy napar z ziół zebranych na działce. Można też kupić gotowe olejki eteryczne. Jest to metoda szczególnie zalecana w infekcjach górnych dróg oddechowych. Również po ciężkim dniu w ramach relaksu, warto kilka kropel olejku lawendowego dodać do kubka z gorącą wodą i postawić go w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Wdychanie naparu z suszonej bazylii lub rozmarynu pomoże nam się skoncentrować, a wstawienie naparu z rumianku lub majeranku do sypialni ułatwi zaśnięcie i oddychanie w przypadku zatkanego nosa. Jak stosować inhalacje, jakich ziół używać? - zainteresowanych odsyłamy do listopadowego wydania „Działkowca".

Źródło strona KR PZD (A.J.)


Porady ogrodnicze na październik

Napisany przez delegatura 2013-11-04 17:57:09 CET

ROŚLINY OZDOBNE

● Sadzimy cebulowe Możemy sadzić jeszcze cebule i bulwy szafirków, krokusów, czosnków ozdobnych oraz tulipanów. Głębokość sadzenia jest taka, jak trzykrotna wysokość cebulki. Cebulki warto sadzić w specjalnych koszach – ochroni to je przed gryzoniami i ułatwi późniejsze wykopywanie. Oryginalne odmiany roślin cebulowych można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34. Polecamy też artykuły na ten temat w październikowym „Działkowcu”.

● Przesadzanie Możemy przesadzać zimozielone krzewy iglaste i liściaste. Wykopujemy, dzielimy i przesadzamy odporne na mróz byliny.

● Rośliny niezimujące w gruncie Wykopujemy dalie, krokosmie, mieczyki, begonie i pacioreczniki. Po oczyszczeniu z resztek i ziemi układamy je w skrzyneczkach, okrywamy wilgotnym torfem, piaskiem lub trocinami i przechowujemy przez zimę w temperaturze 8°C.

● Bądź eko Coraz częściej sięgamy po ekologiczne sposoby uprawy roślin na działce. Aby jednak osiągnąć pełen sukces musimy wesprzeć je m.in. doborem odpowiednich roślin, przygotowaniem stanowiska, profilaktyką. Jakimi zasadami kierować się przy projektowaniu działki według trendów ekologicznych? Jakie posadzić rośliny? Jak przyciągnąć zwierzęta? Zainteresowanych tematem odsyłamy do październikowego „Działkowca”.

● Oczko wodne Rośliny wodne najbardziej wrażliwe na mróz przenosimy do ciepłych i widnych pomieszczeń, gdzie umieszczamy je w naczyniach z wodą. W miarę możliwości rozpinamy nad oczkiem siatkę, która zabezpieczy przed dostawaniem się liści do wody i ich gniciem. Jeśli nie zastosujemy siatki, trzeba będzie systematycznie zbierać liście z powierzchni wody aby nie zdążyły opaść na dno.

● Wybieramy rośliny Sklepy ogrodnicze kuszą bogactwem roślin. Nie wszystkie nadają się jednak do posadzenia na działce, głównie ze względu na osiągane rozmiary i ekspansywność. Nie bez znaczenia jest też ich mrozoodporność. Aby uniknąć późniejszych kłopotów lub rozczarowania warto na zakupy udać się z wcześniej przygotowaną listą. Pomocny w wyborze wartościowych roślin jest miesięcznik „Działkowiec”, który w każdym numerze prezentuje ciekawe gatunki i odmiany oraz pomysły na ich atrakcyjne zestawienia. W październikowym numerze poleca m.in.: rośliny szczególnie pięknie przebarwiające się jesienią, pstre i nakrapiane odmiany, różowe trawy ozdobne, kwiaty na cebulową rabatę, derenie, krzewy na skalniaki, pachnące róże.

● Dzielimy konwalie Wykopujemy i dzielimy na trzywęzłowe odcinki kłącza konwalii. Sadzonki sadzimy na nowym miejscu co 5 cm. Przy okazji rozmnażania możemy też spróbować pędzenia roślin, dzięki czemu uzyskamy kwitnące konwalie jeszcze zimą! Jak to zrobić? – Odpowiedź w październikowym „Działkowcu”.

● Nie pal! Kompostuj! Jesienne liście i resztki najlepiej przeznaczyć na kompost. Najgorszym rozwiązaniem jest ich spalanie (pamiętajmy też, że w wielu gminach obowiązuje całkowity zakaz spalania, a naruszenie go podlega grzywnie). Kompostować można wszystko, wyjątkiem są niektóre rośliny porażone przez choroby. Ale i na to są ekosposoby – można je poznać z bieżącego „Działkowca”. Zamiast płacić za kompost, zróbmy go sami – będzie tanio i ekologicznie!

W SADZIE

● Zbiory Kończymy zbiory jesiennych i zimowych odmian jabłoni, grusz, winorośli. Jabłka warto zbierać 2–3-krotnie – najpierw te wyrośnięte i wybarwione. Takie jabłka są też najlepsze do przechowywania. Dodatkowo nie mogą być uszkodzone oraz muszą posiadać szypułkę. Orzechów nie zrywamy, tylko zbieramy z ziemi. Mamy wtedy pewność, że osiągnęły właściwą dojrzałość i nadają się do suszenia. Orzechy oczyszczamy i dosuszamy w ażurowych skrzynkach w przewiewnym miejscu.

● Kupujemy i sadzimy Od połowy miesiąca w szkółkach i sklepach ogrodniczych można kupować drzewa i krzewy owocowe z odkrytym korzeniem, w dużym wyborze gatunków i odmian. Do uprawy na działce wybierajmy odmiany deserowe, smaczne, plenne, mało wrażliwe na choroby, o różnej porze dojrzewania. Drzewka powinny być szczepione na podkładce karłowej lub półkarłowej, dzięki czemu pierwsze owoce uzyskamy już w drugim roku po posadzeniu i nie będziemy musieli martwić się o zbyt duże rozmiary drzew. Nie należy kupować roślin z objawami chorób – raka, guzowatości korzeni ani drzewek wysuszonych lub uszkodzonych. Drzewka powinny mieć etykietę (najlepiej pomarańczową, świadczącą o odwirusowaniu). Kupione drzewka należy jak najszybciej posadzić i obficie podlać. Więcej na temat sadowniczych zakupów i sadzenia można przeczytać w bieżącym „Działkowcu”.

● Sadzonki zdrewniałe Tniemy sztobry z porzeczek i winorośli. Pędy długości 20–40 cm umieszczamy w wilgotnej mieszaninie piasku z torfem, albo wysadzamy do gruntu, tak, aby górny pąk sadzonki znajdował się tuż nad jego poziomem.

W WARZYWNIKU

● Siewy Sadzimy na miejsce stałe rozsadę sałaty zimującej. Po lekkim przemarznięciu gleby zagon przykrywamy gałązkami świerkowymi.

● Rabarbar Dzielimy karpy rabarbaru i szczypiorku na kilka części i sadzimy je w nowym miejscu

● Zbiory Zbieramy już prawie wszystkie warzywa. Niektóre przeznaczamy do przechowania. Najbardziej wrażliwe na przemarznięcie są buraki, marchew i selery – od nich zacznijmy więc zbiory. Grządki oczyszczamy z resztek i chwastów – ma to duże znaczenie w ograniczeniu występowania chorób i szkodników w przyszłym sezonie. Odpady te można przeznaczyć na kompost – wcześniej jednak polecamy lekturę październikowego „Działkowca”, z którego można dowiedzieć się, jakich resztek lepiej nie kompostować i co z nimi zrobić.

● Przedłużanie zbioru Czas zbioru warzyw można przedłużyć stosując nad zagonami różnego rodzaju osłony płaskie z folii perforowanej, agrowłókniny lub niskie tunele foliowe.

● Zwolnione grządki Po zbiorze warzyw grządki trzeba od razu uprawić. Glebę odchwaszczamy, nawozimy, przekopujemy. Można też wysiewać ozime nawozy zielone, np. mieszankę żyta z wyką ozimą. Najlepszym nawozem do jesiennego zasilania warzywnika jest kompost. Stosuje się go zazwyczaj 60–80 kg/10 m2 powierzchni. Można też stosować obornik lub biohumus.

● Wapnowanie Pamiętajmy, że nie zawsze jest potrzebne! Wieloletnie stosowanie nawozów wapniowych bez potrzeby może przynieść więcej szkody niż pożytku. O zasadności zabiegu decyduje badanie kwasowości gleby (tanie pH-metry można zamówić tel. 22 101 34 34) i preferencje planowanych do uprawy roślin. Orientacyjnie przyjmuje się, że w większości przypadków grządki wymagają wapnowania co 3–4 lata.

WARTO PAMIĘTAĆ...

● Bieżące prace Kończą się już zbiory owoców i warzyw. Przybywa prac porządkowych związanych z przygotowaniem działki do zimy. U schyłku sezonu należy zwrócić też szczególną uwagę na warzywne grządki, nawożenie roślin, modernizację nasadzeń. Doradcą w tym zakresie może być miesięcznik „Działkowiec”. Poza praktycznymi zaleceniami na temat bieżących prac w ogrodzie miesięcznik prezentuje też gotowe projekty np. rabat, kącików wypoczynkowych, a także ciekawe, polecane na działki rośliny z podaniem zasad ich uprawy, nawożenia i ochrony.

● Bezpieczne i tanie zakupy Jesienny sezon ogrodniczy trwa. Warto skorzystać z oferty sklepu internetowego na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34. Szczególnie polecamy nawozy jesienne (np. granulowany obornik, nawozy potasowe, fosforowe, wapniowe), polepszacze gleby, narzędzia i sprzęty ogrodnicze, szczepionki mikoryzowe, pH-metry, kompostowniki, małą architekturę, książki – w tym „Kalendarz biodynamiczny2014”.

OCHRONA ROŚLIN

● Profilaktyka Systematycznie usuwamy opadłe, silnie porażone liście lub owoce z sąsiedztwa drzew i krzewów owocowych oraz porażone resztki po zbiorcze warzyw. Ma to kolosalne znaczenie w ograniczaniu źródeł infekcji chorobami grzybowymi w tym i przyszłym sezonie wegetacyjnym.

● Odporne odmiany Planując jesienne zakupy roślin na działkę pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na ich podatność na najgroźniejsze choroby. Dotyczy to zarówno roślin ozdobnych, jak i sadowniczych oraz warzyw. W sprzedaży pojawiło się wiele odmian tolerancyjnych bądź odpornych na najgroźniejsze dla gatunku choroby. Przykładem są tolerancyjne na szarkę odmiany śliwy czy odporne na parcha odmiany jabłoni. Właśnie o tych ostatnich można dowiedzieć się więcej z lektury październikowego wydania „Działkowca”.

● Płodozmian Nie sadzi się truskawek po truskawkach, pomidorów po pomidorach, itd. Dlaczego? Między innymi, dlatego, że w glebie mogły nagromadzić się specyficzne patogeny i substancje, które zniweczą plony w następnym roku uprawy. Zatem konieczna jest rotacja upraw na grządkach i przerwa w uprawie tego samego lub podobnego gatunku w danym miejscu. Co sadzić, po czym, a czego zdecydowanie unikać? – Wyjaśnienia w październikowym „Działkowcu”.

● Pryskamy brzoskwinie Okres bezlistny jest najlepszym terminem na wykonanie oprysków przeciw kędzierzawości liści brzoskwini i nektaryny. O obecności tej choroby świadczyły w czerwcu i lipcu przebarwione, skędzierzawione, karminowe liście. Drzewo pryskamy Miedzianem lub Syllitem, bardzo dokładnie, w słoneczny dzień, przy temperaturze powyżej 7°C.

Źródło: KR PZD (A.J.)


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

Dzisiejszego dnia stronę odwiedziło » » » 11
W tym tygodniu stronę odwiedziło » » » 1035
W tym miesi±cu stronę odwiedziło » » » 3056
W tym roku stronę odwiedziło » » » 57409
Od pocz±tku stronę odwiedziło » » » 1470866
 
Rekordowo odwiedziło nas 3940 Internautów w dniu 2023.05.10