STRONA GŁÓWNA DELEGATURA PZD AKTUALNOŚCI KOMUNIKATY SPIS OGRODÓW OŚRODEK FINANSOWO- KSIĘGOWY GALERIA ZDJĘĆ PORADY SYMBOLE ZWIĄZKU JAK ZOSTAĆ DZIAŁKOWCEM CIEKAWE LINKI DO STRON ZASOBY STRONY WWW KRAJOWEJ RADY PZD ZASOBY STRONY WWW OKRĘGOWEGO ZARZĄDU ŚLĄSKIEGO PZD BROSZURY KOMISJA REWIZYJNA NASZE OGRODY – ZDJĘCIA POBIERANIE KONTAKT MAPA DOJAZDU WOLNE DZIAŁKI Z POŻÓŁKŁYCH STRON WIERSZE BIULETYNY SZKOLENIA W DELEGATURZE PZD W GLIWICACH

baner codzienniepomagam.pl

 

AKTUALNO¦CI

<< Nowsze  Starsze >>

Uchwała nr 60/2020 Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 26 marca 2020 r. w sprawie wprowadzenia czasowych ograniczeń w zasadach korzystania z działek w ROD i dostępu do terenów i infrastruktury ROD - 26.03.2020

Napisany przez delegatura 2020-03-30 01:28:40 CEST


Zarządzenie nr 1/2020 w sprawie funkcjonowania biur delegatur i OFK

Napisany przez delegatura 2020-03-17 14:37:52 CET


Komunikat Prezesa Polskiego Związku Działkowców z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie działalności struktur PZD i apelu do działkowców w związku z zagrożeniem epidemiologicznym - 16.03.2020

Napisany przez delegatura 2020-03-17 00:15:41 CET

Komunikat Prezesa Polskiego Związku Działkowców z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie działalności struktur PZD i apelu do działkowców w związku z zagrożeniem epidemiologicznym - 16.03.2020






KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZAGROŻEŃ EPIDEMIOLOGICZNYCH

Napisany przez delegatura 2020-03-16 00:52:22 CET

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZAGROŻEŃ EPIDEMIOLOGICZNYCH


W związku z zagrożeniem epidemiologicznym Delegatura Rejonowa PZD w Gliwicach zwraca się z prośbą do Zarządów ROD oraz do działkowców, aby wszelkie sprawy załatwiali telefonicznie tel. 322318797 i 603-365-870 oraz mailem pzd.gliwice@op.pl Jednocześnie informujemy, iż sprawy wymagające pilnego załatwienia można składać pisemnie do skrzynki pocztowej mieszczącej się na bramce wejściowej do delegatury, na które delegatura w trybie pilnym odpowie. Z związku z tym ze OFK mieści się w pomieszczeniach delegatury ta sama zasada dotyczy i pracy księgowych. Za utrudnienia przepraszamy, ale jest to niezbędne tak dla działkowców jak również dla pracowników Delegatury i Ośrodka Finansowo Księgowego.

Gliwice dnia 13.03.2020r
Przewodniczący Delegatury PZD

w Gliwicach

Jan Pękala


Walne zebrania i opłaty ogrodowe 2020

Napisany przez delegatura 2020-03-11 14:26:35 CET

Walne zebrania i opłaty ogrodowe 2020
Mar 11, 2020

UCHWAŁA Nr 44/2020

Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców

z dnia 11 marca 2020 r.

w sprawie wytycznych dla okręgowych zarządów PZD i zarządów ROD w zakresie decyzji o terminie walnych zebrań ROD w 2020r. w związku zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez koronawirus COVID-19



Krajowy Zarząd PZD, działając na podstawie § 134 ust. 1 i 2 pkt 1) Statutu PZD oraz § 134 ust. 1 i 2 pkt 1) i 7) Statutu PZD w zw. z art. 33 i 34 ustawy o ROD postanawia:

§1

Upoważnić okręgowe zarządy PZD do podjęcia decyzji o przesunięciu terminów walnych zebrań (odpowiednio konferencji delegatów) ROD na termin do 31 lipca 2020r.
Zwrócić się do zarządów ROD o natychmiastowe przesunięcie terminów walnych zebrań w ROD na późniejszy termin.
§ 2

Upoważnić zarządy ROD do pobierania od działkowców z ROD zaliczek z tytułu opłat ogrodowych przeznaczonych na pokrycie kosztów funkcjonowania ROD w 2020r. w wysokości odpowiadającej opłatom wynikającym z uchwał walnych zebrań (konferencji delegatów) podjętych w 2019r.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.



Uzasadnienie

Zgodnie z zaleceniami wydawanymi przez władze publiczne w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się tzw. koronawirusa, należy dążyć do unikania organizacji zgromadzeń publicznych. Jakkolwiek przypadające w okresie wiosennym walne zebrania ROD nie zaliczają się wprost do tej kategorii, to w praktyce mają one zbliżony charakter. Stąd też w obecnych warunkach dążenie do ścisłego przestrzegania terminów WZ w ROD określonych w § 59 Statutu PZD (tj. do 15 maja) należy uznać za niewskazane. Zwłaszcza jeżeli uwzględnić warunki, w jakich częstokroć odbywają się WZ w ROD, a także fakt, iż znaczna część uczestników WZ ROD z uwagi na wiek, zalicza się do kategorii osób z tzw. grup podwyższonego ryzyka. Dlatego KZ PZD uznał za stosowne skierować do jednostek organizacyjnych PZD zalecenie przesunięcia terminów WZ w 2020r. poprzez generalne skorzystanie przez okręgowe zarządy PZD z kompetencji do przesunięcia terminów WZ (§59 ust. 2 Statutu PZD).

Zdaniem KZ PZD zaistniała sytuacja wręcz nakazuje organom PZD sięgnięcie po rozwiązania, które zminimalizują ryzyko zachorowań.

Jednocześnie KZ PZD uznał za konieczne podjęcie działań, które stworzą warunki dla zabezpieczenia ekonomicznego funkcjonowania ROD przy jednoczesnym możliwie najdalej idącym poszanowaniu praw działkowców wynikających z ustawy o ROD.

Nadzwyczajne okoliczności uzasadniają przyjęcie, iż interpretując Statut, w szczególności należy uwzględnić fakt, że zasadniczym obowiązkiem PZD jest zapewnienie działkowcom możliwości korzystania z działki, z którym skorelowany jest obowiązek działkowców do współuczestniczenia w finansowaniu funkcjonowania ROD poprzez uiszczanie opłat ogrodowych.

Wpływ na sytuację finansową ROD ma systemowe przesunięcie terminu uchwalania opłat ogrodowych na dany rok w stosunku do terminu powstawania zobowiązań związanych z funkcjonowaniem ROD. O ile ROD są standardowo przygotowane na istnienie tego stanu do 15 maja danego roku, o tyle przesunięcie terminu WZ może spowodować poważne zakłócenie w działaniu ROD. Dlatego też KR PZD uznał, że z uwagi na nadzwyczajny charakter sytuacji w jakiej mogą znaleźć się ROD w 2020r., zasadnym będzie umożliwienie zarządom ROD pobierania od działkowców zaliczek z tytułu opłat ogrodowych w wysokości odpowiedniej do opłat uchwalonych w 2019r. Rozwiązanie takie zapewni środki na finansowanie bieżącej działalności ROD, a jednocześnie pozwoli na zachowanie podstawowych standardów transparentności w funkcjonowaniu ROD oraz wykluczy zarzut naruszenia ustawowych uprawnień indywidualnych działkowców w zakresie możliwości skarżenia podwyższenia opłat ogrodowych (art. 34 ustawy o ROD). Na obecnym etapie działanie to należy zatem uznać za w pełni uzasadnione i jednocześnie wystarczająco zabezpieczające potrzeby ROD.

Mając powyższe na uwadze, KZ PZD postanowił jak na wstępie.

I WICEPREZES PREZES

Tadeusz JARZĘBAK Eugeniusz KONDRACKI

Źródło:
http://slaski-ozpzd.pl/walne-zebrania-i-oplaty-ogrodowe-2020/


Szkolenie Komisji Rewizyjnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu działania Delegatury Gliwice

Napisany przez delegatura 2020-02-26 12:22:04 CET

W dniach dniu 17 - 19.02 2020 roku w Delegaturze Rejonowej PZD w Gliwicach zakończyło się szkolenie Komisji Rewizyjnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu działania Delegatury Gliwice. Szkolenie prowadził Przewodniczący OKR PZD w Katowicach Zenon Jabłoński. W szkoleniu uczestniczył również Kierownik szkolenia oraz Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD w Gliwicach. Tematem szkolenia było właściwe dokumentowanie pracy Komisji Rewizyjnej ROD, kontrola i ocena pracy Zarządu, zasady badania bilansu oraz sprawozdań finansowych za rok 2019 jak również ocena preliminarzy finansowych na rok 2020.
Omówiono właściwe przygotowania dokumentacji sprawozdawczej Komisji Rewizyjnej ROD, która winna być przedstawiona w materiałach sprawozdawczych wyłożonych do wglądu działkowców oraz przestawiona podczas Walnego Zebrania sprawozdawczego członków PZD w ROD. W szkoleniu w trzech terminach wzięło udział 89 osób, Przewodniczących oraz członków Komisji Rewizyjnych ROD.
Podczas szkolenia wykorzystano sprzęt audiowizualny. Wszyscy otrzymali aktualne wytyczne i tezy KKR PZD w wersji elektronicznej lub papierowej.

17.02.2020















18.02.2020











19.02.2020









Źródło Z.J. Foto J.P.


„CHRONIĄC ROŚLINY- CHRONISZ ŻYCIE”

Napisany przez delegatura 2020-02-24 17:53:59 CET

KONFERENCJA SZKOLENIOWA


„CHRONIĄC ROŚLINY- CHRONISZ ŻYCIE”



W dniu 18 lutego 2020r przedstawiciele Społecznych Służb Instruktorskich PZD mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu na temat współczesnych metod ochrony roślin.
Jednym z ważniejszych tematów wykładu dr inż. Małgorzaty Sekreckiej z Zakładu Ochrony Roślin Instytutu Ogrodnictwa Skierniewice była informacja na temat wycofywania wielu substancji aktywnych(szkodliwych) dla zdrowia ludzi. Jest to przede wszystkim wymóg UE. Dlatego też znika z naszego rynku wiele środków do zwalczania szkodników, a w ich miejsce wprowadzane są mniej inwazyjne np. środki biologiczne oparte na entomo patogenicznych grzybach.
Ocieplenie naszego klimatu powoduje zwiększenie ilości szkodników z ciepłych krajów które całkiem dobrze asymilują się u nas. Często przywożone są na owocach południowych. Należy też pamiętać o konieczności zwalczania mszyc które roznoszą różne wirusy.
Druga część wykładu, prowadzona przez pana Szymona Jabłońskiego –Doradcę Sadowniczego, dotyczyła skutecznych metod ochrony upraw jagodowych. Na zdjęciu ulotek widoczne są nazwy polecanych preparatów. Bardzo ważne jest też stosowanie płodozmianu który ogranicza rozwój grzyba w ziemi. Ze względu na zmiany klimatyczne należy bardziej opierać się na obserwacjach etapów rozwoju roślin a nie tylko na kalendarzu. Pozwoli to prawidłowo ocenić kiedy zastosować środki zwalczające szkodniki i choroby roślin. Również ważne jest podlewanie wcześnie rano aby rośliny wcześnie wyschły co nie dopuszcza do rozwoju grzyba.
Cały wykład był bardzo ciekawy, chociaż wydaję mi się że był on skierowany bardziej do plantatorów i sadowników niż do działkowców. Prawie wszystkie polecane środki ochrony roślin są dostępne w dużych opakowaniach do upraw w hektarach. Myślę że dla działkowców też zostaną przygotowane odpowiednio małe opakowania.


Instruktor Okręgowy SSI

Barbara Głogowska









Szkolenie osób, którzy będą obsługiwać zebrania sprawozdawcze w 2020r

Napisany przez delegatura 2020-02-02 14:43:20 CET

W dniu 31.01.2020 r w Delegaturze Rejonowej w Gliwicach zostało przeprowadzone szkolenie osób, którzy będą obsługiwać zebrania sprawozdawcze w 2020r. Na tym szkoleniu zostały omówione Wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych w sprawie przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w roku 2020 r. Szczególną uwagę zwracano, jakie dokumenty winny być opracowane przez zarząd i komisję rewizyjna ogrodu, / czyli sprawozdawczość/ oraz plany pracy na 2020r ze szczególnym omówieniem obliczanie opłat, opłaty ogrodowej, opłaty wodnej, opłaty energetycznej i opłaty za nieczystości, bo są to podstawowe opłaty, przez których nie da się prawidłowo zarządzać ogrodem. Szkolenie to było niezbędne, na którym dyskutowano nad poszczególnymi zadaniami, jakie ciążą na władzach Statutowych ROD i w jakim stopniu delegatura jak i obsługujący zebrania sprawozdawcze powinni pomagać ogrodom, aby dokumentacja przygotowana i uchwalona przez zebranie była zgodna z przepisami związkowymi. Szkolenie to a szczególnie dyskusja uczestników szkolenia na poszczególne zagadnienia, co w szkoleniach z władzami statutowymi szczegółowo omawiać, aby zebranie i podejmowane uchwały były zgodne z przepisami. Kolejne szkolenie odbędzie się w lutym, na którym zostaną przyjęte kierunki działania.









Źródło i foto J, P.


<< Nowsze  Starsze >>
POWRÓT

Dzisiejszego dnia stronę odwiedziło » » » 45
W tym tygodniu stronę odwiedziło » » » 535
W tym miesi±cu stronę odwiedziło » » » 2010
W tym roku stronę odwiedziło » » » 56363
Od pocz±tku stronę odwiedziło » » » 1469820
 
Rekordowo odwiedziło nas 3940 Internautów w dniu 2023.05.10